Вчені загубили в океані тонни сміття

87
20 серпня 2010

Учені проаналізували динаміку накопичення пластикових відходів на заході Північної Атлантики і в Карибському морі і з'ясували, що, незважаючи на постійно зростаюче виробництво пластикових виробів, кількість сміття в океанічних водах за останні 22 роки не змінилася.

Робота, в якій вперше представлені настільки вичерпні спостереження за сміттям, з'явилася в журналі Science, пише Лента.ру з посиланням на портал ScienceNOW.

Пластикові вироби потрапляють у води океану з берега, звідки їх здуває вітром і змиває прибоєм, а також з пропливаючих кораблів. Сміття накопичується в кількох "мертвих зонах" - районах, куди "стікаються" течії.

Дослідники збирали дані про сміття, що плаває в одному з таких ділянок океану, з 1986 по 2008 роки.

Фахівці аналізували, що потрапляє в їхній сітки для лову планктону - понад 60 відсотків кораблів, що несуть такі сітки, збирали також фрагменти пластику розміром в декілька міліметрів (усього дослідники аналізували улов 6136 кораблів).

Зрідка дослідники знаходили у своїх сітках більш великі об'єкти, наприклад, зубні щітки або упаковки від чогось. Загалом вчені зібрали понад 64 тисяч фрагментів, уточнює Associated Press.

Хімічний аналіз виловлених фрагментів показав, що вони зроблені в основному з поліетилену і поліпропілену - полімерів, які використовуються для виробництва упаковок молока і пакетів.

За всі роки спостережень фахівці не помітили суттєвого приросту кількості сміття, яке щорічно збирається.

Поки вчені не можуть пояснити, чому рівень забруднення океану пластиковими відходами залишається незмінним - за однією з версій, частина пластикових фрагментів може захоплюватися планктонними організмами або більш великими тваринами. У цьому випадку дослідникам ще належить оцінити рівень отруєння фауни океану.

Крім того, не виключено, що пластик розкладається на фрагменти розміром менше міліметра і у результаті проходить крізь сітки.

Атлантичний океан - не єдине місце, де скупчується сміття. Більш відомим є Велика тихоокеанська сміттєва пляма, що знаходиться в північній частині Тихого океану. Її точні розміри неясні, але, за деякими оцінками, вона перевершує за площею штат Техас.