Українці не можуть без готівки, а скандинави – без карток

— 4 листопада 2010, 18:06

Дискусія про необхідність готівки у Норвегії розпочалася після грандіозного за своєю зухвалістю пограбування: серед білого дня злочинці у чорних масках, погрожуючи зброєю, винесли зі сховищ інкасаторської компанії суму, еквівалентну майже сімом мільйонам євро.

Нині на екранах норвезьких кінотеатрів йде фільм про цей злочин - квитки на сеанси розкупають за лічені години, повідомляє "Німецька хвиля".

На хвилі спогадів про "пограбування століття" профспілка працівників сфери фінансових послуг розгорнула кампанію за відмову від купюр та монет. Мовляв, готівка лише спокушає злочинців.

Безготівкові розрахунки у скандинавських рахунках вже прижилися. За даними компанії з маркетингових досліджень Laferty Group, які наводить Frankfurter Allgemeine Zeitung, лідерами карткових платежів є данці.

Жителі цієї країни платять карткою у середньому 166 разів на рік. Середній показник по світу - 28 платежів.

ВІДЕО ДНЯ

Норвежці та шведи йдуть слідом за данцями, значно випереджаючи, зокрема, французів та німців. Якщо більшість безготівкових платежів у Німеччині припадає на купівлю товарів в інтернеті за допомогою спеціалізованих платіжних сервісів, таких як Webmoney, то скандинави навпаки - залюбки платять карткою навіть під час дрібних покупок у пекарні або купуючи пакет молока у крамниці.

Тим часом платіжними картками обзавелися й українці: кількість карток вже перевищує кількість дорослого населення України, зазначає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Однак використовують їх українці не за призначенням, вважає експерт.

"95 відсотків карток використовуються лише для зняття готівки. Більшість карток видані в рамках зарплатних проектів. Люди йдуть у день отримання зарплатні до банкомата і здебільшого знімають одразу всі гроші", - каже Жолудь.

Жодної тенденції до збільшення безготівкових розрахунків в Україні, за спостереженнями експерта, протягом останніх п'яти років немає. Натомість під час закордонних подорожей українці дуже активно використовують платіжні картки, додає Олександр Жолудь.

На його думку, непопулярність оплати товарів та послуг карткою в Україні пояснюється не лише недовірою українців до банківської системи, а й інтересами торгівців. Саме так можна пояснити й домінування готівкових розрахунків навіть в інтернет-торгівлі, коли гроші отримує кур'єр.

"Це пов'язано не лише з тим, що українці не звикли платити карткою, але й тим, що готівкові розрахунки дають змогу не декларувати їх і, відповідно, зменшити загальний рівень оподаткування", - зазначає Жолудь.

Реклама:

Головне сьогодні