Феєрверк: яскрава "ілюмінація" чи загроза для довкілля?

Майже жодне велике свято сучасного українця не обходиться без яскравого феєрверку. Особливо це стосується новорічних свят, які, зазвичай, тривають більш, ніж два тижні: від Нового року аж до Водохреща. Саме в цей період панує найбільший ажіотаж на піротехнічну продукцію та додається чимало роботи двірникам.

Людство споконвіку "прикрашало" урочисті моменти свого життя різними світловими ефектами. Спочатку вони виглядали як великі палаючі багаття або маса маленьких вогників - так звана ілюмінація. З часом ілюмінаційні покази удосконалювалися і стали тим, що нині називають "феєрверками".

Сьогодні придбати потрібну установку не складає жодних проблем, якщо вам є 18. Компанії пропонують величезний асортимент від маленьких хлопавок до професійних салютів, які можна знайти у спеціалізованому магазині, звичайному великому супермаркеті, на базарах та навіть через інтернет-магазини. На жаль, така доступність може завдавати шкоди як здоров'ю людей, так і навколишньому середовищу.

По-перше, недотримання обов'язкових правил безпеки під час запуску може завдати значних травм вже на початку і тоді продовжити святкування доведеться у стінах лікарні. По-друге, не можна не згадати про досить високий рівень шуму залпів, які можуть мати також негативний вплив на здоров'я людини, зокрема, на нервову систему. До того ж, не слід забувати про домашніх улюбленців, слух яких в десятки разів чутливіший за людський.

По-третє, фактор екологічно-культурний. Кожного року збільшується кількість людей, які після яскравих залпів у небі свідомо забувають прибрати за собою залишки святкової "ілюмінації". Причому все частіше така тенденція поширюється на дитячі майданчики, де у непоодиноких випадках піротехніку навіть кріплять до гойдалок!

Якщо випадково залишити у такому стані "недовистрілений" залп, це може обернутися трагедією. Адже, як зазначають спеціалісти, для того, щоб "знешкодити" такий залишок, потрібно помістити його у ємність з водою до 2 годин, а в деяких випадках - на добу, для повного розкисання. Тож проводити утилізацію таких виробів слід дуже обережно.

Щоб таких прикрих ситуацій не траплялося, краще користуватися послугами спеціалістів. Це, звичайно, буде дещо дорожче, але набагато безпечніше як для людини, так і для довкілля.

Як правило, спеціаліст-піротехнік знає, що в нього "не вийшло" - не відстріляло, і ще перед загальним збором сміття відкладає окремо ці "снаряди". По приїзді на піроцех залишки ще раз перевіряються (іноді можливе повторне використання) і непотрібне викидається у спеціальні ємності з водою, а лише згодом - разом зі звичайним сміттям.

Але проблема залишків після свят та утилізації піротехнічних відходів не єдині. Всередині салютних установок знаходиться велика кількість важких металів, які під час запуску вивільняються, потрапляють у повітря, а відтак - до наших легень, і можуть завдати значну шкоду дихальним органам. І це питання є досить серйозним.

З цього приводу навіть Олімпійський комітет Шрі-Ланки звернувся до Міжнародного олімпійського комітету із проханням розглянути на найближчому засіданні пропозицію щодо заборони феєрверку на літніх Олімпійських іграх 2012 року в Лондоні, щоб захистити атмосферу від такого масштабного негативного впливу.

Законодавство України на сьогодні дозволяє вільний продаж піротехнічної продукції особам, які досягли 18-річного віку. Але, можливо, на краще те, що ця доступність стосується не всіх країн.

Наприклад, у США, де кожен штат має свої закони, не на всій території дозволений вільний продаж феєрверків.

Так, у штаті Меріленд наявна повна заборона на реалізацію салютів для звичайних людей, як і їх використання, а організаціям видаються спеціальні дозволи. Тим не менш, в місті "стріляють" часто, але свята зазвичай проходять тихо. Якщо ж місцева поліція спіймає піротехніка-аматора, штрафу не оминути.

А от у Фінляндії продаж новорічних ракет дозволено після Різдва (з 27 до 31 грудня), а на їх запуск у проміжок між 18.00 31 грудня і 06.00 1 січня дозволу не потрібно. В інший час ракети можна запускати тільки маючи спеціальний документ.

P.S. У повсякденному житті ми часто використовуємо ті речі, які, здавалося б, приносять нам лише користь та задоволення. І, на жаль, не завжди усвідомлюємо, що кожне діяння має свої наслідки і для оточуючих і, передовсім, для природи.

Тож купуючи піротехнічну продукцію, слід пам'ятати, що кожен яскравий постріл святкового снаряду має ще й інший бік, який може затьмарити враження від будь-якого феєрверку - людська байдужість, що так часто залишає слід у вигляді сміття від вечірньої забавки.

Реклама:

Головне сьогодні