Безгрошів’я селян – завада розвитку зеленого туризму по-українськи?

— 30 червня 2011, 14:18

В українських селах налічується понад 6 мільйонів приватних житлових будинків. Шоста частина цих садиб знаходиться у мальовничих, історичних, екологічно чистих місцях, куди воліють втекти городяни від міської метушні і турбот, каже голова Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму України Володимир Васильєв.

Але поки, за його словами, ця ніша туристичного бізнесу не надто затребувана в Україні. Здебільшого еко-відпочинок пропонують туристам у Криму і Карпатах. Саме у карпатському регіоні знаходяться 60% всіх "зелених садиб", пише Німецька хвиля.

Досі в Україні зеленим туризмом можуть займатися фізичні особи, які мають власний будинок не більше, аніж на 9 ліжко-місць. За таких умов селяни могли б непогано заробляти, переконаний керівник Головного управління Держкомзему в Чернігівській області В'ячеслав Швед.

"Люди повинні зрозуміти, щоб займатися цим бізнесом, не потрібно міняти цільове призначення їхньої землі, де є їхня хата, і не потрібно реєструватися. Це все буде законно. Треба більше про це роз'яснювати людям, показувати гарні приклади такого заробітку", - вважає він.

Водночас чиновник уточнив, що здебільшого туристи їдуть в село не тільки подихати свіжим повітрям, а й активно відпочити, помандрувати, порибалити, а привабливі для туристів природні місця знаходяться переважно за межами населених пунктів. А на тих землях, за законом, заборонено будувати будь-які споруди.

ВІДЕО ДНЯ

Закони написані неоднозначно, їх можна по-різному трактувати, тому здебільшого селяни, які мають садибу за селом працюють на межі закону, зауважує В'ячеслав Швед, додаючи, що це створює умови для корупції.

Крім того, селянам дошкуляє і безгрошів'я. Аби облаштувати власний будинок для гостей - потрібен стартовий капітал. Мешканець села Петрушів Чернігівської області Микола Череп порахував, аби втілити в життя його задум і створити у селі туристичний комплекс у козацькому стилі "Соколиний хутір" потрібно було би півтора мільйона гривень. Не маючи таких грошей, він витратив на своє обійстя лише сто тисяч гривень.

"Перші п'ять років - ми не спали більше ніж одну-дві години на добу. Робили все своїми руками. Довелося бути будівельниками, ландшафтними дизайнерами",- розповідає господар. У цю справу вклали всі свої заощадження, однак тепер його "Соколиний хутір" знають не тільки в Україні. Щороку 15% гостей хутору - іноземці.

Експерти туристичного ринку зазначають, що зеленому туризму в Україні заважає розвиватися відсутність фінансової підтримки селян. Хоча і є в Україні Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, однак цей механізм є недосконалим. Селяни нарікають, що їм доводиться все робити самотужки.

Реклама:

Головне сьогодні