Прокинувся гігантський вулкан, небезпечний для усієї Землі

68
28 жовтня 2011
Вулкан Утурунку

У Південній Америці раптово прокинувся вулкан Утурунку. Він знаходиться на південному заході Болівії і досягає у висоту 6 тис. метрів.

Вчених лякає те, що він росте з неймовірною швидкістю і накопичує магму в десять разів швидше за звичайні вулкани, повідомляє ТСН.

Якщо це зростання викличе появу супервулкана, то швидке його виверження призведе до кліматичної та демографічної катастроф.

Реклама:

Науковці вважають, що це буде страшніше паралізованого авіасполучення в Європі навесні 2010 р., коли в Ісландії почав вивергатися Ейяфьятлайокудль.

"Це одна із зон з найбільшою вулканічною активністю на Землі. І важливо вчасно зрозуміти, до чого це може привести, тому слід з'ясувати причини такого швидкого зростання", - заявив професор Шан де Сильва з Університету штату Орегон.

Утурунку за класифікацією відноситься до стратовулканів. Це найпоширеніший тип, вони вивергаються періодично і можуть не приносити шкоди, оскільки густа лава швидко застигає і не поширюється далеко.

Якщо ж швидке накопичення магми призведе до перетворення Утурунку в супервулкан, то наслідки його виверження будуть руйнівними.

Попіл і сірчані гази при викиді можуть досягти стратосфери і, немов покривалом, накрити земну кулю.

Тоді промені сонця перестануть проникати в атмосферу, що призведе до зниження температури. Гази перетворюються на сірчану кислоту, яка обрушиться на Землю разом з опадами. Схожий ефект може викликати гіпотетична ядерна зима.

Реклама:

Вчені нагадують випадок, коли 73 тис. років тому виверження вулкана на острові Суматра викликало жахливу демографічну кризу. Тоді сірчані дощі тривали протягом шести років, а хмара попелу практично повністю приховала сонце. На Землі залишилися в живих тільки десять тисяч людей.

За словами науковців, поки не ясно, до яких наслідків призведе виверження Утурунку. Останній раз викид лави відбувався в цьому регіоні 300 тис. років тому.

Фото volcano.si.eduРеклама: