Небезпечну добавку, яка є всюди, заборонили

— 4 листопада 2011, 14:52

Бісфенол А можна знайти у внутрішньому покритті консервних бляшанок, у пластикових пляшках, упаковці, контактних лінзах, електроприладах, дитячих іграшках, спортивних товарах, покритті для підлоги, касових чеках та DVD- дисках. Щороку в світі виготовляється 3,8 мільярдів тонн цієї субстанції, йдеться про найбільшу за обсягами виготовлення хімічну речовину.

Вже упродовж десятиліття накопичуються дані про те, що бісфенол А може мати негативний вплив на здоров'я людини та на довкілля. Експерименти на тваринах показали, що ця субстанція впливає на ендокринну систему, повідомляє "Німецька хвиля".

Бісфенол А діє подібно до жіночого гормону естрогену і може порушувати здатність організму до розмноження. Як видається, для риби і для тварин-ссавців чоловічої статі цей гормон несе небезпеку "ожіночнення", що негативно відбивається на їхніх статевих органах.

Підозра, що ця речовина може спричиняти такі самі зміни в людей, з плином часу тільки посилюється. "Є випадки, коли у маленьких дівчат ростуть груди. У цьому може бути винен бісфенол А", – каже Мішель Делано, лікар і депутат французьких Національних зборів від соціалістів. Вона цієї осені оприлюднила звіт про небезпеку бісфенолу А.

Над дослідженням впливу цієї речовини на здоров'я людини працюють науковці в усьому світі. Індустрія запевняє, що бісфенол А за нормального використання не становить загрози. Минулого вересня французьке Агентство з безпеки продуктів харчування ANSES провело так зване метадослідження, під час якого було оцінено низку наукових робіт щодо бісфенолу.

ВІДЕО ДНЯ

Висновок є однозначним - бісфенол А токсичний, навіть у малих дозах. За нормами, які встановило Європейське відомство з питань безпеки продуктів харчування EFSA, максимальна гранична доза цієї субстанції складає 0,05 міліграм на кілограм маси тіла на день. Однак, як вважають у французькому відомстві, це занадто високий показник.

Вже відомо, що бісфенол А потрапляє до людського організму насамперед шляхом харчування, а також становить небезпеку для немовлят. "Дослідження засвідчують, 39 відсотків бісфенолу А, який споживають малі діти, походить з материнського молока. Тобто, з нормальної їжі, яку вживає жінка, яка годує немовля", – розповідає Мішель Делано.

З першого січня 2014 року Франція забороняє застосування бісфенолу А у всіх упаковках продуктів харчування. Це буде загальносвітова прем'єра. Так само першопрохідцем Париж був і у справі запровадження заборони бісфенолу А в пляшечках для дитячого харчування. Відповідний закон набрав чинності у червні 2010 року.

Згодом цей крок було повторено вже на рівні ЄС. Данія розширила заборону на всі упаковки для дитячого харчування, іграшки і посуд для дітей до трьох років. Схожий закон вже набрав чинності і в Канаді. У США чимало компаній нині пропонують упаковку для продуктів, виготовлені без застосування бісфенолу А.

Французьке агентство з безпеки продуктів харчування вже започаткувало ініціативу – хімічна індустрія та наукова спільнота повинні назвати речовини, які можуть замінити бісфенол А в упаковках для продуктів, і які точно не становлять ризику для здоров'я.

Наприкінці жовтня 2012 року в Парижі мають скласти перелік з такими альтернативами. Тим часом вже нині можна побачити на касових чеках в американських або французьких супермаркетах написи "папір без бісфенолу А".

Однак, радіти з цього приводу передчасно, адже замість бісфенолу А там застосовують бісфенол S, щодо безпеки якого досі бракує наукових висновків. Аби убезпечити себе від потенційного ризику, науковці радять замість пластику або консервних бляшанок обирати скло.

Реклама:

Головне сьогодні