Пологи вдома: лікарі застерігають

Українські медики застерігають: пологи вдома у більшості випадків призводять до ускладнень і, як правило, закінчуються у лікарні. Фахівці не бачать жодних "плюсів" у такій практиці. Утім, це не означає, що позитивної практики таких пологів не існує. Далі мова піде саме про лікарську точку зору.

У 2010-ому році з 56-ти пологів, проведених на дому, до лікарні було доправлено 39 породіль із дітьми. У 2011-ому році із 30 пологів 27 завершувалися лікарями київських пологових будинків. Такою невтішною є статистика по місту Києву. Спеціалісти наголошують: пологи вдома – це небезпечно як для мами, так і для новонародженої дитини.

Акушерство – наука блискавично прийнятого рішення. Іноді для того, аби врятувати дитину, не можна втратити жодної секунди. Адже наслідками втраченого часу є проблеми зі здоров'ям новонародженого, а іноді навіть і його смерть, застережуть експерти-медики.

Так, за словами головного спеціаліста з акушерства та гінекології Головного управління охорони здоров'я КМДА Михайла Макаренка, у всіх розвинутих країнах справді є пологи на дому. Різниця лише у тому, що там вони проводяться висококласними спеціалістами, професійними лікарями.

У Європі й США відсоток таких пологів досить значний (у Голландії, за деякими даними, - 40%). Просто там їх зробили законними й максимально безпечними. Пологи приймають акушери, які мають відповідні ліцензії, а під вікном породіллі весь час чергує реанімобіль, оснащений незрівнянно краще за нашу "Швидку", готовий стати міні-операційною прямо на місці, а в разі потреби швидко доставити в стаціонар.

Вони проводять пологи на дому, розраховуючи, що у разі виникнення проблем, у ниє 4-5 хвилин, щоб доправити жінку, яка народжує, до лікарні. Лікарня на той момент уже є підготовленою. Там розвернуто операційну і перебуває бригада лікарів, які знають, що десь тривають пологи на дому.

В Україні ж, на жаль, пологи на дому проводяться непрофесіоналами. Людьми, які після появи певних проблем, просто зникають і не несуть за це жодної відповідальності.

"Коли виникають важкі ускладнення, не було ще жодного разу, щоб ці люди (акушерки, що приймають пологи на дому) не лишилися на місці. Вони кидають жінку один-на-один із проблемою", - каже Макаренко.

"Так, нещодавно у Броварах був випадок, коли жінку із дуже важкими травмами залишили нам, акушерам-гінекологам", - зазначає лікар.

"Звичайно, це скоріше за все мінус мені як головному акушер-гінекологу Києва, що, маючи 1100 професійних лікарів цієї галузі, ми не можемо зменшити кількість охочих народжувати вдома", - каже Макаренко.

Утім, він зазначає, що лікарі готові співпрацювати під час пологів на дому. "Ми готові іти на всі поступки, домовлятися, що якщо ви проводите пологи на дому, повідомляйте нас. І ми будемо готові підставити вам плече. Щоб одразу доправити до лікарні, аби уникнути страшних ускладнень, з якими нам доводиться стикатися".

На сьогоднішній день майже будь-яка пологово-допоміжна установа має можливість забезпечити доволі комфортні умови для породіллі

Кожен лікар, що приймає пологи, несе відповідальність за два життя. Тому медик, коли він приймає пологи, повинен мати можливість прогнозувати. У лікарів є такий вислів: "Усі знають, як починаються пологи, та мало хто знає, як вони закінчаться". Тобто фахівець не може передбачити всі наслідки і ускладнення, які можуть виникнути протягом пологів.

"Домашні пологи можуть пройти нормально і справді може не виникнути жодних ускладнень. Проте у тих епізодах, коли потрібна лікарняна та спеціалізована допомога, необхідно рішення приймати доволі швидко", - каже Дмитро Говдєєв, заступник головного лікаря Київського міського пологового будинку №5.

Приблизно 50% жінок, що народжують вдома, не перебувають на обліку і жіночій консультації. Таким чином, говорити про прогнозування процесу пологів дуже важко. Тому коли жінка потрапляє до профільного закладу, лікарі, частіше за все, стикаються з проблемою, яку вони не знають. А це дуже важко, адже рішення доводиться приймати швидко, швидко здійснювати якісь втручання. На жаль, 90% жінок, яких доправляють до лікарні після домашніх пологів – ускладнені.

Ускладнення бувають різними. Передусім – це кровотечі. Тут рахунок іде на секунди.

Крім того, можуть початися різні запальні процеси через відсутність удома різноманітних умов для народження дитини.

Крім того, це різного роду травми пологових шляхів, які найчастіше виникають під час перших пологів. У медичному закладі їх іноді можна уникнути.

Можливість таких ускладнень дуже важко прогнозувати, і жінка, народжуючи вдома, а також ті, хто знаходяться поряд з нею, не можуть побачити ці ускладнення та адекватно надати медичну допомогу.

"Часто трапляється, що такі жінки приїздять до медичного закладу не на швидкій допомозі, а приходять пішки чи приїздять на власному транспорті. Таким пацієнтам допомагати доводиться безпосередньо у приймальному відділенні, бо немає часу навіть на те, щоб підняти пацієнтку до операційної", - розповідає лікар.

Ризики для дитини. Погляд неонатолога

Кожна майбутня матуся хоче, аби її маля народилося у дружніх умовах. Крім того, для породіллі важливий комфорт під час цього процесу. Щоб можна було народжувати у тій позі, в якій це зручно, щоб можна було їсти, пити, можна було тримати за руку людину, яку вона хоче бачити саме у цей момент.

Утім, аргументуючи своє негативне ставлення до пологів на дому, головний спеціаліст із неонатології Валерія Тишкевич зазначає, що на сьогоднішній день майже будь-яка пологово-допоміжна установа має можливість забезпечити доволі комфортні умови для породіллі.

Крім того, за її словами, навіть якщо вагітність пройшла гарно і без ускладнень, навіть якщо відмінно пройшли пологи, не варто забувати, що не всі пологи закінчуються народженням здорової дитини.

У малюка є певний період адаптації, який триває від двох годин до трьох діб

"Маленька новонароджена дитина – це не просто маленька людина. У неї є певні особливості дихальної та серцево-судинної системи. Є також певний процес її перебудови", - розповідає неонатолог.

У малюка є певний період адаптації, який триває від двох годин до трьох діб. До прикладу, перебудова саме серцево-судинної системи відбувається у перші хвилини життя дитини. Саме тому у пологовому будинку дитина знаходиться протягом трьох діб. "Адже ті проблеми, які можуть виникнути у дитини, можуть проявитися не одразу, у перші хвилини життя. Дитина може закричати і почати їсти, але чи це крик, чи це стогін, чи правильне дихання у дитини? Про це може знати тільки лікар. За дві години ці проблеми можуть розвинутися", - каже вона.

Тому пологи на дому – це небезпечно. Акушерка, яка приймає пологи, може знати як правильно допомагати під час пологів, але вона навряд чи знає, як оцінити ступінь та якість здоров'я новонародженої дитини.

"На сьогоднішній день для жінки важливо народити здорову дитину. І жінка, яка збирається народити та створити щасливу родину, має знайти для себе дружній пологовий будинок, де буде добре для неї та її дитини", - каже вона.

Швидкі пологи на швидкій

На сьогоднішній день лікарі швидкої допомоги констатують збільшення випадків домашніх пологів. Утім, це не є для них надто позитивною тенденцією, адже за нормальних обставин пологи приймає бригада лікарів.

На "швидкій" же, як правило, працюють 2 лікаря. У таких випадках приймати пологи важко. Крім того, тут варто зазначити, що лікарів швидкої викликають безпосередньо на процес пологів удома, пологи можуть трапитися в автомобілі швидкої допомоги.

Також лікарів ще викликають після процесу пологів. Зазвичай це відбувається для того, аби отримати довідку про народження дитини.

"Буває, викликають нас на пологи. Ми приїжджаємо, бачимо, що нічого не відбувається. Виявляється, що пологи пройшли три дні тому і батьки потребують довідки, що дитина народилася. Зараз введено новий порядок реєстрації дитини, народженої на дому, і ми маємо певні інструкції", - розповідає Анатолій Вершигора, головний лікар Київської станції швидкої медичної допомоги.

"Бувають навіть такі випадки: ми приїжджаємо, двері нам відкривають на кілька сантиметрів, не пускаючи до оселі. Кажуть, що їм потрібна довідка. До дитини не пускають. Був випадок, коли жінка народила вдома у ванній, але сталися ускладнення. Тут вже ми мали проблему із госпіталізацією", - розповідає лікар.

Медик каже, що часто по приїзду до породіллі, яка має ускладнення, виявляється, що акушерка, яка приймала пологи, просто втекла. "Були такі випадки, коли ми ледве встигали доправити жінку до лікарі. Вона уже мала і оперативне втручання, і невтішний діагноз "безпліддя", - зазначає Вершигора.

Тому ми радимо за будь-якої підозри на пологи одразу викликати швидку допомогу. "Адже за статистикою у нас є і трагічні випадки", - говорить лікар.

Порядок реєстрації

Якщо дитина народжена у пологовому будинку – не буде жодних проблем, і батьки отримають довідку одразу, після чого зможуть зареєструвати дитину у РАЦСІ;

Якщо дитину народжували вдома, то тут процедура значно ускладнена. Якщо викликати швидку допомогу, то лікарі можуть видати таку довідку, повідомивши про це правоохоронним органам. Якщо ж швидку викликали пізніше і не було свідків процесу, батькам доведеться звертатися до суду.

Українська правда. Життя уже детально писала про процедуру реєстрації дитини, що народилася вдома.

За словами мам…

Не дивлячись на категоричну позицію лікарів із цього питання, знаходяться сміливці, які все таки бажають народити маля у себе вдома.

Такою мамою є Катерина Тищенко. Вона розповідає:

Відносини з офіційною медициною в мене не склалися з дитинства. І голодування, загартовування, цигун і фізичні вправи давно замінили собою пігулки й уколи. Тому в питанні пологів довіри до можливостей власного тіла й психіки було значно більше, ніж до найсучаснішого медичного обладнання й лікарів.

"Тільки б не заважали", - крутилося в голові ще до того, як було прийняте рішення народжувати вдома.

Спочатку ми з чоловіком збиралися народжувати хоч і разом, але в звичайному київському пологовому будинку. Все змінилося після перегляду документальних фільмів про пологи в воду, знятих послідовниками російського ентузіаста Ігоря Чарковського, випадково знайдених у файлообмінних мережах інтернету.

Вони перевернули всі попередні уявлення про пологи. Я зрозуміла, що це може бути гармонійно й красиво, що це подія глибоко сакрального, а не медичного характеру. І вагітність перетворилася на натхненну підготовку до чогось Великого.

У Каті все пройшло добре. Вона народила здорову дівчинку і залишилися цілком вдоволеною пологами вдома.

Утім, не менш задоволеною залишилася і інша матуся – Ірина Хабарова, яка народжувала свого малюка у пологовому будинку.

Вона розповідає:

Днями нашому сонечку виповнилося два рочки! І в моїй пам'яті досі свіжі і незабутні приємні спогади про народження нашого хлопчика.

Для нашої сім'ї було дуже важливо знаходитися разом в такий відповідальний момент нашого життя. І тому ми Дуже ретельно обирали місце і оточення в якому мав народитися наш первісток.

Валерій Хабаров, 2 роки

Критеріїв вибору було дуже багато: найкраще медичне обладнання, кваліфікований, турботливий та ввічливий персонал, сучасне відношення до процесу появи на світ маленької людинки (вертикальні пологи, відсутність стимуляцій та без вибіркового знеболювання і т.п.), наш з чоловіком комфорт, як під час пологів так і після (сумісне перебування в післяпологовій палаті).

І ми знайшли таке місце, де наш малюк вперше побачив світ. Там ми зіткнулися з таким чудовим ставленням, якого навіть не сподівалися.

Наші пологи пройшли швидко, легко та природно. Народжували ми разом з чоловіком, персоналом були враховані і втілені в життя всі наші побажання.

Насправді до народження дитини треба ставитися, як до роботи, до якої слід ретельно готуватися. Я вважаю, що беззаперечна віра в себе, обізнаність, наполеглива підготовка в сумі з кваліфікованим персоналом та гарним медичним устаткуванням – це запорука появи на світ здорової та щасливої дитини.

Звісно, кожна мама має обирати для себе сама. Утім, не варто забувати, що відповідальність за життя дитини лежить на ній. Вирішувати в даному випадку треба не тільки за себе а і за малюка. Іноді власний комфорт може коштувати дуже дорого, як для мами, так і її дитини.

На запитання, чи існує хоча б одна перевага у "домашніх пологах", лікарі солідарні: ні. Надто висока відповідальність і надто страшними можуть буди наслідки, якщо раптом щось піде не так.

Фото Zoomi.com.ua

Реклама:

Головне сьогодні