Нобелівські премії віддали їхнім володарям

— 12 грудня 2011, 14:01

Дев’ять лауреатів цієї найпрестижнішої у світі нагороди приймали з рук короля Швеції Карла XVI Густава диплом і золоту медаль, пише "Дзеркало тижня".

Канадський дослідник Ральф Стайнман, що став лауреатом у галузі фізіології та медицини, помер напередодні оголошення про присудження йому премії. Нагороду за нього отримала дружина Клодія.

Після вступного слова голови відповідного Нобелівського комітету лауреати виходили на авансцену, за традицією прикрашену тисячами свіжих троянд, гвоздик, орхідей у біло-золотистих тонах, де з рук його величності приймали почесну нагороду, перебуваючи в центрі кола, де зображена літера "N" — символ Нобелівського фонду та Нобелівських премій.

Премію в галузі фізіології та медицини отримали Брюс Бойтлер (США) і Жюль Хофман (Люксембург, Франція) - за "відкриття в області активації вродженого імунітету".

Американські фізики Сол Перлмуттер, Адам Рісс і громадянин Австралії та США Брайан Шмідт удостоєні високої нагороди "за відкриття зростання швидкості розширення Всесвіту".

Ізраїльський хімік Деніел Шехтман став лауреатом за "відкриття квазікристалів".

Шведський поет Томас Транстремер удостоєний високого звання за те, що його "стислі, прозорі картинки давали нам свіже розуміння дійсності".

Американці Томас Сарджент і Крістофер Сімс отримають премію Банку Швеції пам'яті Альфреда Нобеля за "емпіричні дослідження причинно- наслідкових зв'язків в макроекономіці".

Після вручення нагород лауреати, їх гості, королівська сім'я, члени уряду, представники наукової, ділової та культурної еліти вирушили на традиційний банкет до ратуші Стокгольма.

Премія миру, згідно з заповітом Нобеля, була вручена сьогодні в Осло. Її розділили між собою три жінки — президент Ліберії Еллен Джонсон-Серліф, ліберійська правозахисниця Лейма Гбові і активістка з Йемену Таваккул Карман.

Починаючи з 1901 року премії в галузі фізики вручалися 105 разів, хімії — 102 рази, літератури — 104 рази, світу — 92 рази, економіки (з 1968 року) - 43 рази. Загальне число лауреатів — 853, серед них 23 організації.

Наймолодшим в історії нобелівським лауреатом був австралійський фізик Лоренс Брегг, який отримав нагороду разом з батьком у 1915 році, у віці 25 років. Найстаршим — у 2007 році — став економіст Леонід Гурвіц, якому тоді виповнилося 90.

Лише чотири людини удостоювалися нобелівської премією двічі: Марія Склодовська-Кюрі (1903 — фізика, 1911 — хімія), Лайнус Полінг (1954 — хімія, 1962 — премія миру), Джон Бардін (1956, 1972 — фізика), Фредерік Сенгер (1958, 1980 — хімія).

Реклама:

Головне сьогодні