Російська розвідка замовила три системи для "штурмування" соцмереж

29
27 серпня 2012

Служба зовнішньої розвідки Російської Федерації на початку року оголосила три закриті тендери на суму понад 30 мільйон рублів, мета яких – виробити нові методики моніторингу блогосфери.

Головне завдання – "масове поширення інформаційних повідомлень у заданих соціальних мережах із метою формування громадської думки", пише "Комерсант".

За даними видання, тендери на дослідження з кодовими позначеннями "Шторм-12", "Монітор-3" і "Диспут" були проведені в січні-лютому 2012 року.

Реклама:

Як випливає з текстів конкурсних завдань, держзамовник – ФКУ "Військова частина №54939" – замовив розробити програми для "дослідження методів розвідки інтернет-центрів і регіональних сегментів соціальних мереж" (шифр "Диспут") на 4,41 млн руб., "дослідження методів негласного управління в інтернеті" (шифр "Монітор-3") на 4,99 млн руб., провести науково-дослідну роботу з розробки "засобів просування спеціальної інформації у соціальних мережах" (шифр "Шторм-12") на 22,8 млн руб. 

Три роботи, хоча й розбиті на різні тендери, тісно пов’язані одна з одною.

Планується, що спочатку моніторити блогосферу буде система "Диспут", яка має займатися "дослідженням процесів формування співтовариств інтернет-центрів поширення інформації в соціальних мережах" і "визначенням факторів, що впливають на популярність і поширеність даних".

Потім отриману інформацію буде аналізувати система "Монітор-3". Її завдання – "розробка методів організації й управління в інтернеті віртуальним співтовариством залучених експертів, що передбачають постановку завдань, контроль роботи в соціальні медіа й регулярне отримання від експертів інформації в заданих предметних областях".

На основі отриманих даних вкидати потрібну інформацію в соцмережі почне система "Шторм-12". Її функціонал держзамовник прописав так: "розробка спеціального програмного комплексу автоматизованого поширення інформації у великих соціальних мережах і організації інформаційної підтримки заходів щодо підготовлених сценаріїв впливу на задану масову аудиторію соціальних мереж".

За документами, метою цієї віртуальної армії є "масове поширення інформаційних повідомлень у заданих соціальних мережах, використовуючи наявні облікові записи користувачів, з метою формування громадської думки", "збір статистики й аналіз ефективності поширення інформаційної хвилі", "аналіз придатності найбільш популярних сервісів соціальних мереж для ініціювання інформаційних хвиль різної тематичної, соціальної й іншої спрямованості". 

Реклама:

За даними "Комерсанта", засекретити всі три конкурси дозволило те, що підставою для їх проведення стала закрита постанова уряду №1116-36 від 23 грудня 2011 року про розподіл коштів держоборонзамовленя на 2012 рік.

Очікується, що системи "Монітор-3" і "Диспут" будуть готові вже в 2012 році, а "Шторм-12" – у 2013 році. 

Джерела у спецслужбах стверджують, що військова частина №54939, командир якої Олександр Бичков виступив замовником по всіх трьох тендерах, входить у систему Служби зовнішньої розвідки РФ.

Виконавцем по всіх трьох конкурсам стала компанія "Ітеранет". Її гендиректор Ігор Мацкевич (у минулому – перший заступник начальника Інституту криптографії, зв’язку й інформатики Академії ФСБ) ухилився від розмови з журналістами й письмових відповідей.

Співрозмовники газети у російських спецслужбах не виключають, що після того, як СЗР РФ отримає у своє розпорядження програми "Шторм-12", "Монітор-3" і "Диспут", вони можуть застосовуватися для впливу як на зовнішню аудиторію, так і на внутрішню.

"Після того як розробка завершиться, почнуться попередні випробування, які повинні будуть довести ефективність системи", - пояснює одне з джерел. На запитання, на яких саме країнах ці розробки будуть випробувані, співрозмовник відповів: "На першому етапі це можуть бути країни Східної Європи, що входили до складу Радянського Союзу". 

На запитання про можливість застосування нових розробок у російських социережах, співрозмовник газети зазначив, що практика передачі технологій між СЗР і ФСБ зазвичай не використовується, оскільки збільшується ризик витоку інформації, але, якщо буде потреба, ресурс може бути використано в потребах обох відомств. 

Експерти вважають великою імовірність того, що ці розробки можуть бути спрямовані надалі на російські соціальні мережі і їхніх користувачів, а також закордонні мережі й ресурси типу Facebook і Google+, у тому числі, для боротьби з політичною опозицією.

На думку одного з експертів, подібні програми можуть бути досить ефективними, особливо якщо йдеться про розкриття прав адміністраторів, віялові розсилки чи зараження комп’ютерів ботами.Реклама: