Пропозиція Калєтніка обурила батьків

— 16 січня 2013, 12:13

Серед аргументів Калєтніка наводились дані про те, що лише 20% школярів підтримують існуючу систему ЗНО.

Водночас, результати соцопитування Фонду "Демократичні ініціативи" та служби Ukrainian Sociology Service показують, що на кінець 2012 року ЗНО підтримували 62% тих, хто збирається вступати чи вже вступив у вузи, пише "Німецька хвиля".

"Населення високо оцінює можливості ЗНО, бо воно ставить всіх в рівні умови, дає шанс обдарованим, стимулює учнів вчитися, зменшило корупцію", - наголошує директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна.

Водночас 75% опитаних певні, що стара система вступу до інститутів та університетів, коли абітурієнти здавали вступні іспити, була найбільш корумпованою.

"Незважаючи на це, зараз у Верховній Раді зареєстрований законопроект "регіоналами" Григорієм Калетніком та Сергієм Ківаловим, які є ректорами вузів, про те, щоб спочатку повернути вступні іспити у приватні вузи. Але певно цим не обмежаться", - наголошує голова Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Лілія Гриневич.

Вона вважає, що після заяв депутатів про неефективність зовнішнього незалежного оцінювання варто очікувати скорочення фінансування цієї програми, а потім, посилаючись на нестачу грошей та відсутність підтримки населення влада таки скасує ЗНО.

Про нестачу коштів дійсно уже заявляють в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Його директор Ірина Зайцева нарікає, що на 2013 рік уряд скоротив фінансування роботи УЦОЯО, який готує тести для ЗНО та проводить оцінювання.

"Це при тому, що абітурієнтів у нас буде не 258 тисяч, як раніше, а вже 311 тисяч", - каже Зайцева.

За її словами, на цей рік за бюджетним розподілом на проведення ЗНО передбачено 113 мільйонів гривень, тоді як для належного проведення тестування необхідно понад 150 мільйонів гривень.

"При цьому видатки на утримання Верховної Ради у 2013 році збільшено на 66 мільйонів гривень, - констатує керівник освітніх проектів Центру дослідження суспільства Інна Совсун. – Якби частину цих грошей направили на ЗНО, то можна було б розробити більш якісні тести та підвищити якість отриманих результатів".

Скасування ЗНО зменшить шанси дітей з бідних сімей на вищу освіту, застерігають експерти

Самі ж університети, де на початку не схвалювали ідеї зарахування абітурієнтів на основі незалежного тестування, за чотири року переконалися в ефективності ЗНО.

Експерти вважають: якщо буде скасоване зовнішнє незалежне оцінювання та відбудеться повернення до вступних іспитів, в Україну повернеться і система, коли діти з незаможних родин мали можливість вчитися тільки в професійно-технічних училищах, які знаходяться неподалік від дому.

"Де-факто скасується і система подачі документів на вступ у кілька вузів. Бо бідні батьки не зможуть оплачувати переїзд, проживання та складання іспитів у кількох містах. Тому такі діти будуть змушені вступати в один навчальний заклад та вчитися десь поблизу", - прогнозує експерт Центру освітнього моніторингу Павло Полянський.

Реклама:

Головне сьогодні