Вчені з'ясували, як музика впливає на мозок людини

— 12 квітня 2013, 16:18

Дослідження, проведене методом магнітно-резонансної томографії, показало, що ділянки головного мозку, що відповідають за відчуття задоволення, активізувалися, коли люди чують якусь пісню в перший раз, пише Бі-бі-сі.

Чим більше триває насолода від почутого, тим сильніше "включаються" ті ділянки мозку, які називають "центрами задоволення". Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Science.

Учені знали про роль, яку відіграють "центри задоволення", розповідає лікар Валорі Салімпур з науково-дослідного інституту Ротмена в Торонто, але в цьому випадку їх реакція не вписується в звичні рамки.

"Музика абстрактна: це зовсім не те переживання, що ви відчуваєте, коли голодні і вам дають шматок їжі - те ж саме стосується сексу або грошей, - в таких випадках активність мозкових центрів природна", - пояснює дослідниця.

"Дивно те, що людина передчуває і збуджується через щось зовсім абстрактне - через звук, який він повинен почути", - говорить Салімпур.

Дослідження проводилося в неврологічному центрі Монреальського університету Макгілла.

19 добровольців, підключених до томографа, прослухали 60 фрагментів невідомих їм творів, відібраних в залежності від їх музичних уподобань.

Під час прослуховування 30-секундних треків випробовуваним пропонувалося купити найбільш вподобані ними твори в змодельованому для цього експерименту онлайн-магазині.

Аналізуючи хід сканування, учені виявили, що можуть передбачити, яку пісню вибере випробовуваний: на моніторі томографа "центри задоволення" заздалегідь починали яскраво світитися.

"Це новий напрямок у нейробіології, - розповідає Валорі Салімпур. - Аналізуючи мозкову діяльність, вчені намагаються дізнатися, про що люди думають, зрозуміти хід їхніх думок, мотиви і в кінцевому підсумку передбачити їх поведінку".

Вчені виявили також, що "центри задоволення" взаємодіють з іншою ділянкою мозку - слуховою зоною мозкової кори. У ній зберігається вся інформація про раніше почуті звукі і мелодії.

"Ця частина мозку унікальна для кожної людини, тому що всі ми слухали різну музику", - говорить лікар Салімпур.

Тепер дослідники хочуть з'ясувати, як взаємодія між "центрами задоволення" і слуховою зоною впливає на музичні вподобання людини.

Реклама:

Головне сьогодні