Німці вимагають внести зіркові ночі до Червоної книги

21
19 вересня 2013

Лише 160 людей мешкають там. Натомість на нічному небі тут світиться найбільше зірок. Це ідеально для астрономів.

Оснабрюкський дослідник зірок Андреас Генель виступає на захист цієї глибокої ночі. Він вимагає створення "зіркового парку" в Ґюльпе – це як занесення до Червоної книги зіркових ночей цього міста, взяття їх під міжнародний захист, пише Deutsche Welle.

В багатьох густонаселених регіонах на небі уночі вже неможливо побачити багато зірок. Вуличне освітлення, рекламні бігборди, прожектори на будинках – усі вони світять цілу ніч, псують нічний спокій.

Реклама:

І, як наслідок, відбуваєтсья "світлове забруднення". Тому що пил та молекули – високо в атмосфері – розпиляють світло, дбаючи про те, щоб не було надто темно. Міста уночі перебувають під, так би мовити, світловими ковпаком та залишаються набагато світлішими, ніж місцевості у глибинці.

Ця проблема добре відома дослідникам. Вони вивчають, які наслідки має світлове забруднення для людини та тварин. Те, що ритм дня і ночі у тварин псується, не підлягає сумніву. Перелітні птахи втрачають орієнтацію, лисиці та летючі миші вже не знають, коли ніч – час для полювання, застерігає Федеральне відомство захисту природи.

Однак людський гормональний апарат теж може вийти з рівноваги, з'ясували біологи з Інституту досліджень праці імені Лейбніца у Дортмунді. Постійне освітлення нічного неба можна порівняти із природним телевізором або увімкненим нічним світильником. Вони також впливають на фазу регенерації організму вночі.

Учасники астрономічного клубу в Ґюльпе занепокоєні ще одним. У багатьох місцях небо надто світле, щоб дивитись на зірки.

Ось чому астрономи закликають зробити "зірковим парком" принаймні місцевість довкола Ґюльпе. Цей статус захистив би регіон від надмірних джерел світла, які заважають, і астрономи у майбутньому могли б гарантовано спостерігати за ясними зірковими ночами – якщо погода дозволить.

Заявку на визнання міжнародним парком зірок німецькі астрономи хочуть подати до кінця року до американської Міжнародної асоціації темного неба (International Dark Sky Association). Ця організація займається боротьбою із забрудненням світла. Ґюльпе може стати першим визнаним зірковим парком Німеччини із офіційним посвідченням як особливо темної уночі місцевості.

Реклама:

В усьому світі вже є дванадцять визнаних зіркових парків, дев'ять з них у США, в тому числі у штатах Техас та Нью-Мексико. Крім того, один регіон у Шотландії та два в Угорщині зараховані до місць, де астрономи можуть спостерігати найбільш зіркові ночі.Реклама: