В Харкові закрили стаціонар для лікування найважчої форми туберкульозу

— 7 листопада 2013, 10:42

Згідно з наказом Департаменту охорони здоров’я, в жовтні 50 пацієнтів обласного протитуберкульозного диспансеру доволі швидко - у п’ятиденний термін - мали перевести в інші протитуберкульозні медичні заклади. Відповідно до наказу, їх мали забезпечити необхідними ліками, вжити заходи з перевезення спеціальних ліжок і медичних засобів, пише Deutsche Welle.

"Нас буквально випхали, запропонувавши їхати в інші лікарні. Але, в цьому немає сенсу, оскільки в інших лікарнях умови набагато гірші і там нам навряд чи зможуть надати належний рівень лікування", - повідомив на умовах анонімності один з пацієнтів.

Він, як і інші 30 хворих, підписав звернення до обласної влади, в якому пацієнти вимагають залишити їх у відділенні, зупинити ремонт.

Переведення хворих зі спеціалізованого закладу в менш спеціалізований, вважає експерт Харківської правозахисної групи Айгуль Муканова, є "прямим порушенням конституційного права на доступ до якісної медицини".

"Хворих, особливо таких, можна переводити тільки в кращі умови, а не в гірші",- заявила вона.

Голова харківської громадської організації захисту прав пацієнтів Анна Москаленко в рішенні чиновників від медицини вбачає порушення відомчого закону "Про охорону здоров’я".

"З пацієнтами ніхто не обговорював варіанти переведення. Це було зроблено в односторонньому порядку, хоча кожен хворий має право на вибір лікарні", - каже вона.

Правозахисниця також вказує на можливе порушення прав і загрозу для життя пацієнтів, які лікуються в закладах, куди переводять хворих на мультирезистентний туберкульоз.

"В них менш важкі форми цієї хвороби. І якщо важкохворі опиняться в загальних палатах, то , відповідно до конституційного права на отримання достовірної інформації про санітарно - епідеміологічний стан навколо, про таку фактично смертельну небезпеку мають знати інші пацієнти".

Правозахисниці нагадують про те, що Всесвітня організація охорони здоров’я, яка констатувала в Україні епідемію туберкульозу, дозволяє скорочувати, закривати протитуберкульозні заклади тільки за умов наявності не більше 20 хворих на 100 тисяч населення і смертності 10 на 100 тисяч населення.

В Україні, за офіційними даними Міністерства охорони здоров’я, показники помітно вище. "За підсумками 2012 року, рівень захворюваності на туберкульоз становить 68,1 випадки на 100 тисяч населення; рівень смертності -15,2 на 100 тисяч населення",- йдеться в офіційному звіті міністерства.

В Харкові, за останні п’ять років, за інформацією Харківської правозахисної групи, "через необхідність реорганізації та економії бюджетних коштів закриті 5 спеціалізованих протитуберкульозних відділень. Їх спершу закривали "на ремонт" і потім ніколи вже не відкривали.

Експерти не виключають, що така ж доля може спіткати і закрите в жовтні відділення. Заступник харківського губернатора Ігор Шурма пообіцяв місцевій пресі, що відділення для хворих на мультирезистентний туберкульоз після ремонту відкриють. Проте, коли саме це станеться, не уточнив.

За даними правозахисників, не усі хворі з важкою формою туберкульозу погодилися перейти в інші стаціонари. Дехто буде відвідувати денний стаціонар, тобто знаходитися деякий час серед здорових людей. Звернення з вимогою відкрити закрите відділення підписали і деякі співробітники закладу. Вони закликали владу "відкрити очі" на те, що хворих на важку форму туберкульозу стає дедалі більше.

Реклама:

Головне сьогодні