Життя європейців: соціальна політика Швеції

Українська Правда. Життя" публікує наступну статтю із серії матеріалів, що розповідають про конкретні норми й практики життя громадян у ЄС.

Кожна публікація ґрунтується на одному, або двох інтерв'ю з жителями Європи, у якому вони вільно розповідають про свій досвід.

Марина Блюрок, біолог, фармацевт розповідає про соціальну політику у Швеції

Соціальні виплати: безробіття

Соціальних виплат в Швеції багато, і вони дуже різні.

Виплати по безробіттю здійснюються, якщо працівник платив профсоюзні внески упродовж мінімум 9 місяців. В такому випадку виплати тривають 180 днів (вихідні не враховуються) у розмірі 80% від заробітної плати, після чого ще 180 днів виплачують мінімальну допомогу, яка дорівнюється мінімальному доходу.

Увесь цей час безробітний має писати звіти про пошуки роботи, відвідування співбесід, і це вибірково перевіряють.

Крім того біржа праці може відправити безробітного на курси чи семінари – присутність на таких курсах є обов’язковою, або інакше людину можуть позбавити виплат з безробіття.

Якщо людина не знайшла роботу після завершення виплати допомоги по безробіттю, то у Швеції існують соціальні виплати, є також допомога для тих, хто з тих чи інших причин опинився без засобів для існування.

Існує система дотацій та житло малозабезпеченим сім’ям, та інші механізми. Всі ці виплати невеликі, але ніхто не опиняється на вулиці.

Пенсії

Пенсійний вік в Швеції – 65 років, можна працювати до 67.

Офіційно в Швеції немає віку, в якому треба іти на пенсію – людина може піти і раніше, але пенсійні виплати почнуться не раніше часу, коли їй виповниться 61 рік.

Пенсія складається з 3 частин: гарантована державна пенсія, невелика, але така, що дозволяє прожити – вона становить близько 8000 крон, тобто 880 євро на місяць; надбавка до неї (її виплачує роботодавець) – її розмір є результатом розрахунків стажу, заробітної плати, заплачених податків тощо.

Останньою складовою пенсії є особисті накопичення.

Марина Блюрок

Декретні гроші

Декретні гроші становлять 80% від заробітної плати, і їх можна розтягнути на півтора року, хоча за законом можна сидіти в декреті до досягнення дитиною трьох років.

Справа в тім, що в Швеції декретна відпустка вираховується саме у робочих днях - у режимі роботи з понеділка по п’ятницю ця кількість днів відповідає календарним півтора року.

Виплати відбуваються щомісяця – тому якщо є потреба отримувати більше грошей упродовж перших місяців життя дитини, то можна рахувати за декретний день і суботу – але тоді декретний час швидше завершиться.

А можна навпаки, рахувати лише з понеділка до четверга – тоді родина щомісячно отримуватиме менше грошей, але їх можна розтягнути на довший термін.

Усі "декретні дні" від самого початку порівну діляться на двох батьків, однак тато може частину цих днів передати матері – процедура надзвичайно легка: треба лише заповнити формуляр та поставити підпис.

Так зазвичай відбувається, якщо жінка хоче провести більшу кількість днів вдома, або якщо це вигідно з фінансової точки зору. Однак 90 днів з "декрету" чітко закріплені за татом – ці дні він передати матері не може: якщо він їх не бере, то вони пропадуть.

Треба додати, що взяти ці "декретні" дні тато може до досягнення дитиною 7 років. Багато шведських мам виходять на роботу, коли дитині виповнився один рік, але щоп’ятниці беруть собі "декретний день" і відтак працюють 4 дні на тиждень упродовж декількох років, або додають "декретні дні" до своєї щорічної відпустки.

"Татусі тут дуже люблять сидіти вдома з дітьми та пишаються своїм правом брати декретну відпустку. Зазвичай мама бере перші місяці, а потім бере тато, тому більшість декретників із дітьми річного віку – це саме татусі, яких часто можна побачити на дитячих майданчиках", – розповідає Марина.

Окремо від "декретних" грошей, також існує допомога на дитину, в розмірі 1 000 крон (близько 110 євро) на дитину щомісячно – ці виплати тривають до досягнення дитиною 16 років.

Дитячий садок: 2% від доходу родини

За дитячий садочок родина в Швеції платить залежно від сумарного доходу родини – а саме, до 2% від доходу, але не більше 120 євро на місяць. На другу дитину – знижка, третя фактично безкоштовно.

"Я маю трьох дітей, і ніколи не платила за садочок більше 3% від сімейного бюджету", – розповідає Марина. Для батьків-студентів садочок взагалі безкоштовний.

[L]Діти в садку їдять сніданок, обід та вечерю, а також 2 перекуса поміж ними.

Групи можуть бути різними за розміром – але правило таке, що на 5 дітей в групі – один дорослий, тобто в групі з 15 дітей має працювати 3 співробітника.

Якщо у батьків нерегулярний робочий день – працює черговий садочок із подовженими годинами. Загалом працівники усіх підприємств та організацій, де немає потреби у чіткому графіку роботи, за законом мають право на гнучкий робочий день.

"Це означає, зокрема, що працівник має бути на роботі з 9.00 до 15.00, а решту годин має право відпрацьовувати, як хоче – може, наприклад, прийти о 7.00 та піти о 15.00, а може прийти пізніше і залишитися пізніше", – розповідає Марина. Це прописано у колективному договорі.

100% безкоштовна школа

Школа в Швеції абсолютно безкоштовна.

"Це означає, що батькам не треба купляти взагалі нічого – ані зошита, ані олівця, ані підручника, ані гумки – усе видається", – розповідає Марина.

Школярі обідають безкоштовно. Батьки не мають права збирати гроші на якісь шкільні поїздки – адже тоді менш забезпечені з-поміж них будуть у нерівних умовах. В багатьох школах є традиції кудись їздити після 6-го класу, але батькам це нічого не коштує. Адже ці гроші на поїздки діти збирають самі.

"В класі мого сина учні організовували розпродаж-секондхенд, де вони продавали непотрібні речі; дівчата, які мали коней, влаштовували прокат поні для маленьких дітей – тобто, увесь клас "заробляв гроші" на поїздку", – розповідає Марина.

Якщо школа організує виїзд на екскурсію або в музей, і це можна віднести до "навчального процесу", то платить за це школа. Інколи в такі поїздки дітям рекомендують взяти з собою ланч, але якщо батьки дитини не в змозі це зробити – то вони завчасно попереджають школу і цій дитині зберуть ланч зі шкільної кухні.

"Дехто з шведів, а особливо люди з пострадянських країн, критикують школу в Швеції за низький рівень знань, а також за те, що вона не змушує дітей вчитися", – розповідає Марина.

"Так, насправді, ніхто нікого не примушує, адже педагоги переконані, що бажання робити більше та краще має іти від учня".

Водночас, за законом школа зобов’язана забезпечити мінімальний рівень освіти усім. Звідси – допомога учням, яким складніше дається навчання, спеціальні програми для дітей з відхиленнями, навіть індивідуальні заняття з учнем вдома – за все це батьки нічого не платять.

"В класі моєї доньки є хлопчик, який має проблеми з дисципліною: він зриває уроки, б'ється та ображає інших дітей", розповідає Марина.

"Для нього школа найняла персонального асистента, який постійно перебуває поруч із цим хлопчиком, відразу припиняє усі його спроби зірвати урок, за потреби виводить його з класу, або на інший майданчик під час перерви, та займається з ним індивідуально".

Університет

Навчання в університеті безкоштовне, вступ за результатами державного тестування. Лише 2-3 роки тому назад була введена плата за навчання іноземних студентів із країн, які не є членами ЄС.

Саме через доступність навчання Швеція є дуже привабливою країною для студентів-іноземців.

Студенти зазвичай мають невелику стипендію, близько 3000 крон, тобто 330 євро - прожити на таку суму неможливо - але на додаток до цього беруть кредити на досить вигідних умовах – ці кредити дозволяють їм жити окремо від батьків та покривати поточні витрати.

Багато студентів працюють влітку та одночасно усі люблять усі види "секондхенду", від навчальної літератури до одягу та меблів.

Медицина

Медицина в Швеції майже безкоштовна. За візит до лікаря треба платити невелику суму – але система влаштована в такий спосіб, що ніхто не платить більше 900 крон (менше 100 євро) на рік: це означає, зокрема, що хронічні хворі, які потребують частої уваги лікарів, все одно не платять більше за інших.

Існує накопичувальна знижка на ліки за рецептом – також, щоби хронічні хворі та літні люди не платили більше. Інсулін та усі дорогі препарати в лікарні – безкоштовні, усі медичні операції, навіть найскладніші (включно із трансплантаціями) – безкоштовно.

"Водночас, якщо ви прийдете до лікаря із звичайною застудою, то він не відправить вас додому із рецептом на вітаміни, харчові добавки та антибіотики "про всяк випадок"", – каже Марина. В такому випадку лікар ввічливо запропонує просто полежати вдома та приймати парацетамол, якщо підніметься висока температура.

Але за потреби, буде зроблене усе необхідне. Також потрапити на прийом до вузькопрофільного спеціаліста в Швеції непросто.

"Я пов’язана із медициною людина, і я можу сказати, що терміни призначення візиту до лікаря дуже залежать від агресивності захворювання. Наприклад, якщо жінка вважає, що в неї є затвердіння в грудях (тобто, підозра на рак грудей), то обстеження лікарі повинні розпочати упродовж двох тижнів. Якщо ж, навпаки, за скаргами пацієнта можна запідозрити хворобу, яка розвивається повільно, то чекати на візит до лікаря можна і пару місяців", – розповідає Марина.

Стандарти життя

Загалом в Швеції важко стати насправді багатим.

"Мені здається, що у Києві більше багатих людей, аніж у Швеції", – каже Марина.

Подорожують екзотичними місцями переважно дуже молоді люди, за допомогою різних дисконтних систем або лоу-костів, або старші люди. Родини з дітьми відпочивають переважно на дачах або в сусідніх Данії або Норвегії.

"Сімейна подорож в Париж, чи в Ром – це вже велика подія в житті шведів", – розповідає Марина. Однак, мінімальний стандарт життя при цьому достатньо високий.

Наприклад, окрема кімната для кожної дитини в сім’ї, плюс спальня батьків та окрема вітальня для всієї родини – скоріше, норма життя, аніж виняток. На вулицях не побачиш бідних людей літнього віку – про них піклуються, чи то в будинках для літніх людей, чи то через систему індивідуальних помічників, який приходять на декілька годин в день, щоби допомогти приготувати їжу чи прийняти душ.

"Маючи велику сім’ю з трьома дітьми, я побувала в різних соціальних ситуаціях, і я можу впевнено сказати, що шведська система безкоштовної медицини та освіти, уся система соціальної підтримки не дозволить громадянину опинитися без засобів для існування та без даху над головою. А максимум достатку залежить лише від нас".

Ініціативу здійснено МГО "Інтерньюз-Україна" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження"

Реклама:

Головне сьогодні