Про що не розкажуть у НАСА: 18 цікавих фактів від самих астронавтів

— 14 листопада 2015, 14:00

Канадець Кріс Хедфілд, американці Джеррі Ліненджер, Боб Карбім і Скотт Паразінскі та Ї Со-Йон, перша жінка-космонавт із Південної Кореї поділилися своїми спогадами.

Їх записало видання Buzzfeed.

1. У космосі всі блюють. Як запевняє Хетфілд, це звична справа.

2. У космічних шатлах погано пахне.

My first T2 treadmill session on Station.

Фото опубликовано Chris Hadfield (@colchrishadfield) Сен 19 2014 в 10:42 PDT

"Туалет просто посередині. Там семеро людей, і це маленький корабель. Це як ніби семеро людей два тижні не виходили б із кемпера з пересувним туалетом", - поділився Хедфілд, котрий тричі літав у космос.

3. Але на Міжнародній космічній станції пахне добре.

Астронавт провів там 5 місяців, і стверджує, що жодного разу не почув неприємних запахів. На думку Хедфілда, це тому, що на МКС краща вентиляція і менше людей.

4. Станція "Мир" пахне "бабусиним льохом".

Тобто пліснявою і вологою, а ще там темнувато, зазначив Кріс.

5. Тренування в басейні не дають повного уявлення про рух у невагомості. Зі слів Карбіма, перебування під водою дають відчути, як це, коли нічого не важиш, але за умови відсутності гравітації все геть не так.

"У космосі, на відміну від води, простіше почати рух, складніше зупинити", - пояснив він.

6. Досвічені астронавти порівнюють новачків зі слонами в посудній лавці, коли ті вчаться рухатися в невагомості.

"Вони відштовхуються і на повній швидкості врізаються головами, заплутуються в кабелях та всяке таке інше, і це стає прекрасною розвагою для інших", - розказав Паразінскі.

7. У космосі не забувають помилок.

Як стверджують Карбім та Паразінскі, астронавти ніколи не згають нагоди з когось покепкувати, для цього буде використано найменший привід.

8. Є дві класичні помилки під час тренувань у басейні: зламати щиток свого шлема та заплутатися у страхувальному тросі.

Зі слів Паразінскі, є навіть традиція – тому, хто занапастив щитка, урочисто його дарують.

9. Члени екіпажу космічного шатла часто прокидаються під пісні, які з Землі надіслали їм близькі.

Як згадує Карбім, його донька якось замовила, щоби йому розбудили композицією "Queen", а син Паразінськи забажав, щоби татові вмикнули мелодію з "Зоряних воєн".

10. Багатьом астронавтам товариші вигадують "позивний" або прізвисько.

І в жодному разі не можна показати, що воно тобі не до вподоби. Карбіма охрестили "Бімером", а Паразінські став "Дугі Хаузером", на честь героя підліткового серіалу. Він мав необережність висловити невдоволення, і прізвисько прилипло до нього навіки.

11. У космосі зустрічається таке, від чого жахнеться найвідважніший астронавт.

"Якщо бажаєте поговорити про чистий жах, то коли у небі дивишся збоку, як падає зірка – це видовище, від якого почуваєшся жалюгідним, бо це вже не просто гарненька блискітка, ніби безкоштовний салют у небі", - пригадав Хедфілд.

Як зізнався астронавт, він побачив те, що неможливо контролювати, те, що будь-якої миті може знищити його та його корабель.

12. У космосі грають у естафети та інші ігри.

Як розказала Ї Со-Йон, якось вони з товаришами поділилися на команди та літали наввипередки з одного кінця космічної станції в інший.

13. У невагомості простіше лякати товаришів.

Ліненджер зізнався, що полюбляв нечутно підпливати до товаришів ззаду та задавати кесь питання. Він певен, що "жертви" страшенно лякалися, хоч і намагалися не подати виду.

14. Після повернення на Землю тілу непросто знову звикнути до гравітації.

"Тобі трохи млосно і… м'язи твої не в хорошому тонусі, але все гаразд", - пригадав Хедфілд своїх відчуття по завершенні короткої космічної місії.

15. Після довгого перебування в космосі тілу ДУЖЕ непросто.

Сам Хетфілд, коли провів у космосі півроку, постійно тренувався, щоби хоч якось підтримувати м'язи, а ті його товариші, котрі цього не робили, після повернення на Землю не могли навіть втримати рівновагу.

16. У космосі людина стає вищою, і це дуже боляче.

Без дії гравітації людина стає вища, а коли повертається – знову меншає. І те, і інші – дуже болісний процес, розповіла Со-Йон. Сама вона за три години стала вища на 7,6 сантиметра, а на Землі повернулася до свого звичного зросту за такий самий період часу.

"Спина скажено боліла", - пожалілася астронавт.

17. Повертатися на Землю – не лише фізичне випробування.

Хедфілд пригадав, що йому було важко знову призвичаїтися до шуму натовпу та присутності багатьох речей, які відволікають. Со-Йон було складно витримати славу, котра на неї звалилася.

18. Космічна подорож може назавжди змінити твоє бачення світу.

Зі слів Ліненджера, повернувшись на Землю, він буквально захворів зеленим кольором та не міг надивитися на дерева. Життя на космічній станції змусило його замислитися над тим, якою крихкою та вразливою є екосистема нашої планети.

Реклама:

Головне сьогодні