Безпека BlaBlaCar. Як застрахуватися від ненадійних попутників

Популярний в Україні та Європі сервіс пошуку попутників BlaBlaCar опинився в епіцентрі жахливої історії із зникненням молодого юнака на трасі перед Києвом.

Відомо, що напередодні зникнення Тарас Позняков, водій престижної Audi A6, через цей сервіс знайшов двох попутників зі Львова до Києва. А наступного дня, не доїхавши до столиці, зник.

Камери спостереження на автозаправці неподалік місця зникнення фіксують лише одного попутника Тараса.

І хоча досі незрозуміло, чи саме цей пасажир реєструвався на поїздку через сервіс пошуку попутників, чи потрапив у машину в інший спосіб, в соцмережах і на форумах багато хто вже зробив висновок – BlaBlaCar є ненадійним і надто ризиково йому довіряти.

Інша частина учасників обговорень заспокоює: від шахраїв, маніяків та інших поганих людей ніхто не застрахований, навіть вдома. Тому, мовляв, з поодинокого випадку не можна робити висновки.

За допомогою сервісу BlaBlaCar відбулися десятки мільйонів поїздок і для нас цей випадок є безпрецедентним. Наразі у нас немає підтвердження про те, що люди, які їхали з водієм, якимось чином пов'язані з BlaBlaCar. Ми робимо все можливе, щоб якнайшвидше з'ясувати всі подробиці і отримати нову інформацію про розслідування, прокоментував керівник BlaBlaCar в Україні та Росії Олексій Лазоренко.

Ми спробували з’ясувати з постійними користувачами сервісу, які небезпеки містить подорож через BlaBlaCar і як можна застрахувати себе від неприємної компанії.

ДОВІДКА

BlaBlaCar – це платформа, для спільних поїздок автомобілем країнами Європи. Заснована у Франції в 2004 році, до 2013-го мала назву "covoiturage.fr". Станом на 2014 рік на BlaBlaCar було зареєстровано 10 мільйонів користувачів.

Принцип дії сервісу: водії публікують свої маршрути, а пасажири обирають з пропозицій. Вартість бензину ділять порівну.

В Україні BlaBlaCar з’явився на початку 2014 року на базі вже існуючого стартапу "Подорожники". Ресурс розвивається і за межами Європи, з’явився вже в Мексиці та Індії.

Ми спробували з’ясувати з постійними користувачами сервісу, які небезпеки містить подорож через BlaBlaCar і як можна застрахувати себе від неприємної компанії.

BlaBlaCar – це платформа, для спільних поїздок автомобілем країнами Європи

ПОРАДИ ВІД ВОДІЇВ: брати незнайомих між собою пасажирів та зупинятися лише на заправках

Спершу, ми розпитали про безпечність сервісу в водіїв. Забігаючи наперед, скарг від них на пасажирів значно менше, ніж від пасажирів на водіїв.

Водій бюджетного "Логану" Василь, який постійно курсує в робочих цілях по західній Україні, вже 37 разів скористався сервісом.

Каже, ніколи не ставить високих цін, фіксує ту, яку пропонує сайт – в середньому 50 копійок за кілометр для одного пасажира.

Відтак його пасажири – це найчастіше студенти, службовці та, як він їх називає, "трудяги".

Однак, Василь оминає пасажирів з категорії "заробітчани" як ненадійних.

Водій бюджетного "Логану" Василь, який постійно курсує в робочих цілях по західній Україні

Часто вони вже сідають в машину напідпитку. По дорозі постійно просять зупинитися чи то в туалет, чи курити, чи ще пива купити. А конфліктувати з п’яними не дуже хочеться, – каже Василь.

Інших небезпек для себе у користування сервісом BlaBlaCar Василь поки не бачить.

У чоловіка є кілька правил, які допомагають йому уникнути неприємної компанії та потенційної загрози від раніше незнайомих пасажирів.

По-перше, брати мінімум двох пасажирів, бажано, не знайомих між собою.

"Заробітчани", до речі, одразу замовляють по два-три місця. Ще, з досвіду Василя, вони ніколи не ведуть переписку з водієм на сайті, а одразу телефонують, вже по голосу він чує, що вони нетверезі.

По-друге, Василь, зазвичай, не бере пасажира, якщо у людини немає фото у профілі на BlaBlaCar та акаунта у соцмережах, звідки можна отримати хоч якусь інформацію про попутника. Хоча, звісно, гарантії, що інформація на сторінці відповідає дійсності – немає.

По-третє, вже в дорозі Василь зупиняється лише на великих заправках, висадку та посадку здійснює лише в людних місцях. Також йому часто телефонує дружина, якій він при пасажирах повідомляє про своє місцезнаходження і за скільки часу буде в пункті призначення.

Василь певен, що історія із зникненням водія Audi – це виняток, де могла зіграти роль висока вартість машини. Тому як власник бюджетного "Логану"

не бачить для себе потенційної небезпеки щодо крадіжки авто.

Власник BMW і користувач BlaBlaCar з півторарічним стажем Мирон

Власник BMW і користувач BlaBlaCar з півторарічним стажем Мирон не певен, що небезпека чекає саме на власників дорогих авто.

У мене багато друзів їздять через BlaBlaCar на авто вартістю $30-40 тис. А зникла ауді коштує до $15 тис. Тому сумніваюсь, що причиною було саме полювання за дорогими авто, може бути все, що завгодно, – розповідає "УП. Життя" Мирон.

Він може довго розповідати веселі історії про попутників, бо таких поїздок у нього вже аж 150. У половині випадків він був водієм, решта – пасажиром.

Також Мирон користується цим сервісом за кордоном, відзначає: українські попутники більш привітні.

Було дві подорожі, коли мої пасажирки виявилися п'яними. Доводилося робити зупинки кожних 50 кілометрів, щоб вони обняли дерево:) Також постійно подавав їм воду і серветки. Одна дівчина була настільки п’яною, що не розрахувалась, а мені, дивлячись на неї, було незручно про це говорити, – пригадує Мирон.

Але такі пасажири – винятки. Загалом випадковими компаніями він задоволений, з багатьма попутниками досі підтримує дружні стосунки.

Як наслідок, з одним із пасажирів маю спільну справу з експорту продукції за кордон, також продав дві квартири в будинках, які будуємо, розпочали співпрацю з юристом, якого підвозив! Тому і надалі обов'язково користуватимусь BlaBlaCar, – каже Мирон.

Серед попутників Мирону траплялися головний лікар клініки, заступник мера, заступник голови облдержадміністрації, викладачі університетів та власники компаній.

На запитання, як вдалося отримати таке відбірне товариство, Мирон пояснює: перед поїздкою телефоном зв’язується з пасажиром і розмовляє кілька хвилин.

Те ж робить, коли сам у ролі пасажира телефонує водію. Ніколи не погоджується на спільну поїздку з фамільярними людьми.

В спілкуванні по телефону за дві хвилини можна визначити, наскільки людина вихована. Чи каже "будь ласка"; звертається на "ви", чи одразу "тикає". Це говорить про внутрішній світ людини і рівень її культури. Тому краще я відмовлю цій людині, навіть якщо отримаю негативний відгук за це у своєму профілі, аніж ризикуватиму нарватися на неприємності, – пояснює Мирон.

Водій Мирон радить перед поїздкою телефоном зв’язатися з пасажиром і порозмовляти кілька хвилин

А от порада, як убезпечитися від неприємностей з попутниками від водія Івана Лакомського: ніколи не брати жодних передач. Бо чоловік вже так опікся.

Їхав на Київ. Зголосився пасажир до Рівного. На заправці за Рівне розрахувався, вийшов, а коли прощався, то сказав, що залишив на задньому сидінні шампунь і чи зможу я передати пакунок його знайомому в Києві, – розповідає Іван.

Проте вже в дорозі чоловік таки вирішив перевірити передачу. Відкривши верхню кришку банки, побачив, що у шампуні плаває пакет.

Це був герметичний пакет з якоюсь травою, – пригадує Іван.

Тепер чоловік пасажирів фільтрує – намагається брати сімейних або людей старшого віку. Загалом з майже сорока своїх поїздок інцидентів більше не пригадує. Хіба кілька разів зареєстровані пасажири не з’являлися на посадку і не відповідали по телефону.

Загалом, "зникнення" пасажирів перед посадкою час від часу трапляється чи не в кожного власника авто. Очевидно, що люди міняють свої плани, але не повідомляють про це водіям.

ПОРАДИ ВІД ПАСАЖИРІВ: перевіряти, чи легкове авто – насправді не автобус, переглядати відгуки про водія

"Кидають" не лише пасажири, але і водії.

Так, перший досвід у BlaBlaCar дизайнерки Ольги Вовкогон одразу виявився невдалим. Їй треба було організувати поїздку чоловіка з маленькою донькою з Коломиї до Львова, місць у потязі не було, автобус здався некомфортним.

Через BlaBlaCar Оля знайшла авто, яке їхало з Чернівців, увечері домовилася телефоном з водієм, а ранком чоловік з дитиною півгодини простояли на трасі й не дочекалися. Коли подзвонили водію, виявилося, що він відмінив поїздку.

Пасажири не радять зв'язуватися з водіями без фотографій та профілю в соцмережах

Думаю, що він знайшов когось, хто їхав одразу з Чернівців, так він більше за бензин повернув коштів, – каже Оля, яка після цього випадку вирішила більше не користуватися цим сервісом.

Серед скарг пасажирів автору називали різні: водій засинав за кермом; постійно порушував правила дорожнього руху, не реагуючи на зауваження пасажирів; попри обіцянку на задні сидіння садити не більше двох пасажирів, водій брав трьох, створюючи цим незручності; замість заявленої марки авто приїжджала машина на порядок нижчого класу у "вбитому" стані.

Ще поодинокі скарги: водій домагався дівчини, яка їхала сама; висадив на півшляху пасажира, бо не зійшлися поглядами; реагував хамством на зауваження про голосну музику.

Пасажирка Олена зазначає, що додатковою безпекою може бути запис відео перед поїздкою.

– Коли сідаєш у машину – знімаєш на камеру номер, водія і постиш у себе в соцмережах, – каже вона.

Але, звісно, не кожен водій погодиться на таку публічність.

Загалом, найбільше скарг стосується двох пунктів. Перший – замість заявленого авто приїжджає бус або цілий автобус, а водій виявляється звичайним комерсантом, який заробляє на перевезеннях пасажирів і використовує BlaBlaCar для пошуку клієнтів, хоча це заборонено правилами.

Ненадійність такого водія в тому, що він, не набравши попередньо повний бусик чи автобус пасажирів, може просто не з’явитися на обіцяному маршруті, бо йому поїздка стає невигідно. Та, зрештою, комфорт пересування в легковику та мікроавтобусі – різні речі.

Якось замість місця в авто, яке я зарезервувала на BlaBlaCar, приїхав рейсовий автобус East West Eurolines. Довелося сідати, але через це я ледь не запізнилася на літак. Бо домовлялась на сайті з водієм, що він мене довезе в аеропорт, а автобус їхав в інший кінець міста, – розповідає Марія Мудра, яка регулярно, двічі на місяць, користується сервісом, пересуваючись між Львовом і Варшавою.

Комфорт пересування в легковику та мікроавтобусі – різні речі. Фото Apriori/Depositphotos

Комфорт пересування в легковику та мікроавтобусі – різні речі. Фото snowtravel.com.ua

При цьому загалом у Марії позитивний досвід. Її правило: ніколи не сідати до водіїв, які не мають фото у своєму профілі та акаунта у соцмережах, та завжди перепитувати марку машини, щоб більше не потрапити на автобус.

За словами користувача сервісу Романа Кравця, на міжнародних маршрутах часто трапляються саме комерсанти.

– У більшості випадків комерсанти деруть високі ціни. У 95% випадків заявлена ціна на сайті не відповідає дійсності. Коли їм дзвониш, вони заявляють в рази вищі суми. Востаннє цікавився поїздкою по маршруту Одеса-Софія, ціна була вказана 400 гривень, а водій загнув 50 євро! – скаржиться він.

Тому Роман радить завжди перед резервацією поїздки перепитувати ціну у приватній переписці.

Саме через несподіванки з вартістю проїзду і неадекватною поведінкою водія після відмови доплачувати, киянка з тернопільським корінням Анастасія Щербина припинила користуватися BlaBlaCar. Перенервувала так, що тепер користується лише традиційними потягами та автобусами.

Неприємність трапилася під час п’ятої її поїздки з BlaBlaCar, чотири попередні були без ексцесів.

Це була термінова поїздка, мою маму мали оперувати, тому вибрала перше оголошення зі списку, не перебираючи водіями. Машина виявилася в жахливому стані, перероблений з вантажної машини пасажирський бус.

Ми довго чекали, поки зберуться усі пасажири. А вже на півдорозі водій зупинився на заправці і сказав платити, хоча ми ще не доїхали.

Замість заявлених на сайті 150 гривень, вимагав 250, навіть місце в купейному потязі до Тернополя дешевше. На мої претензії сказав, або вимітатися з машини, або платити, – пригадує Анастасія, яка врешті погодилась заплатити, бо дуже поспішала. Та й виходити, зрештою, не було куди – довкола чисте поле.

Але до Тернополя він мене не довіз, зупинився в селі Дружба за 20 кілометрів, від міста, хоча я попередньо говорила, що мені треба в спальний район Тернополя, який називається Дружба. Водій сказав, що йому не по дорозі, він звертає на Чернівці. Я відмовлялась виходити, тоді він заговорив матом. Я зрозуміла, що краще вийти і ловити попутку, життя і здоров'я дорожче, – пригадує з жахом цю історію Анастасія.

Дівчину обурило, що їй не вдалося поскаржитися на водія на сайті BlaBlaCar

Але більше обурило дівчину, що їй не вдалося поскаржитися на водія на сайті BlaBlaCar.

Будь-які намагання написати скаргу на сайті нічого не дали, бо ресурс вперто відмовлявся приймати мій відгук. Листи до сервісної служби також були у повітря на них ніхто не відповів. Лише була автоматична відповідь, що лист отримали...

Вирішила більше цим сервісом не користуватися, бо так взагалі можна невідомо куди заїхати. Ніхто ні за що не відповідає, а в оголошенні можна писати що завгодно, ніхто цього не перевіряє.

Виявити, чи водій – не комерсант, можна кількома способами.

Наприклад, якщо водій попередньо відмовляється навіть півкілометра від’їхати від маршруту, щоб вас забрати з важкою сумкою чи дитиною, швидше за все, він просто заробляє на перевезеннях.

Також добросовісний водій ніколи не приховує справжню марку свого авто. Ну і завжди треба читати на сайті відгуки про водія, – каже досвідчений користувач BlaBlaCar Василь.

Однак, за словами користувачів, відгуки не завжди ефективні.

Бариги трапляються дуже часто, особливо в напрямку Польщі. З п’яти оголошень у польському напрямку – одне некомерційне. Решта – мікроавтобуси, а ціни в рази відрізняються від заявлених на сайті. Пишеш негативні відгуки, а вони створюють нові профілі. Їхня кількість не зменшується, отже система скарг фактично не працює, – ділиться Юля Юрченко.

Через те, що замість обіцяного легковика приїхав бус, завалений торбами заробітчан, а сам водій запізнився на півтори години, я написала скаргу на його профілі. Він потім дзвонив і погрожував, ніс якісь нісенітниці, вимагаючи стерти коментар. Згодом, я виявила, що водій видалив свій профіль і створив новий з тими ж даними і фото, – розказує Наталя.

ЯК ПОКРАЩИТИ СЕРВІС: блокувати повторну реєстрацію комерсантів, ввести оплату через картки

Ми також розпитали користувачів BlaBlaCar, як би вони покращили сервіс, щоб відчувати себе більш комфортно і безпечно.

Думки були різні. Наприклад, щоб недобросовісні водії не могли зареєструватися вдруге, таким чином знищивши всі негативні відгуки про себе, пропонують при реєстрації відправляти скан паспорта та скан техпаспорта реального авто. Тоді служба підтримки могла б фільтрувати водіїв.

Також було би зручно, якби на сайті існувала функція перегляду списку інших пасажирів, щоб розуміти, чи варто вписуватися у цю компанію.

Багато хто вважає за потрібне ввести функцію можливості переходу з профілю людини у BlaBlaCar у профіль в соцмережах.

Також деякі користувачі вважають, що реєстрацію треба дозволяти лише при вказані номера телефону, який має бути доступний, як тільки починається переписка з потенційним пасажиром чи водієм. При тому щоразу має фіксуватися зміна номеру, тобто кожен має бачити, як часто людина міняє номери.

І найефективнішим захистом від "кидал", як серед водіїв, так і пасажирів, на думку опитаних користувачів, було би введення системи бронювання через платіжні картки. Це не лише б убезпечило від фінансових втрат, але й картка давала б ідентифікацію реальної особи.

У Британії, наприклад, система в цьому плані продумана краще. Ви зразу резервуєте місце і платите через картку. Якщо відмовляєтесь ви – вам повертають 50%, якщо водій – всю суму, ділиться досвідом користувач Олександр Оксимець.

На британській сторінці BlaBlaCar користувач тисне на кнопку "Резервувати" ("Booк"), у нас замість неї "Зв’язатися з водієм"

Так виглядає підтвердження резерву подорожі на британській сторінці BlaBlaCar

Ми звернулися до представника BlaBlaCar щоб детальніше розповісти про систему захисту на ресурсі та наскільки можливе запровадження тих пропозицій, які оголосили нам користувачі.

Але вже зрозуміло, що цей випадок, незалежно, чи був попутник Тараса користувачем сервісу, чи ні, став поштовхом для BlaBlaCar змінюватися.

Найближчим часом в Україні почне працювати система повноцінного бронювання поїздок на сайті BlaBlaCar, а через деякий час буде впроваджена система оплати послуг сервісу, що зі свого боку матиме на увазі ідентифікацію користувача через платіжні інструменти, – заявив керівник сервісу в Україні та Росії Олексій Лазоренко.

Така система вигідна і самим власникам сервісу, бо дозволяє отримувати їм комісію від замовлень.

ЧИ Є АЛЬТЕРНАТИВА?

Для тих, кого загалом лякає компанія чужих людей, але хочеться компенсувати гроші за бензин, або немає місць на потяг в потрібному напрямку, буде корисною порада від водія Ореста Вачкова – створювати свої локальні групи між людьми, які курсують часто в одному напрямку.

Орест створив у Facebook закриту спільноту KyivLvivConnect для друзів і друзів друзів. Серед них ті, хто часто курсує між Києвом і Львовом. Вступ в групу суворо модерується, у всіх її учасників є спільні друзі в соцмережі.

Спільні друзі у facebook – це як додаткова страховка, у випадку чого, на цю людину все-одно можна знайти. А ще спільні друзі забезпечують в групі своєрідне відчуття тусовки, ніби всі свої. Сідаючи до такої людини в авто, ти напевно матимеш багато спільних тем до розмови, – пояснює хлопець.

Мар’яна П’єцух, спеціально для УП. Життя

Реклама:

Головне сьогодні