11 правил читання, які навчать дітей обожнювати книги змалку

— 14 травня 2016, 10:47

Видання Reader’s Digest пропонує 11 порад, які зроблять ваше читання з малюком цікавим та мотивуючим.

1. Читайте книжки з багатими ілюстраціями

Зрозуміло, що найменш корисними для дитини до 5 років будуть книжки з простими фото, а не ілюстраціями. Порівняно з ілюстрованими виданнями вони не дають стільки приводів для розмов, які є вкрай важливими для розвитку дитини, розповідають фахівці з неприбуткової організації Parent-Child Home Program, яка допомагає вчитися вдома дітям із малозабезпечених сімей.

2. Ставте дитині запитання за малюнками

Діти у віці від 16 до 24 місяців щодня додають більше слів до своїх умовних словничків, ніж у будь-який інший період. Перші і найпростіші для них слова з книжкових ілюстрацій — собака, дерево. Якщо бачите малюнок собаки, запитайте дитину: "Чи бачиш ти собаку?" "Якого він кольору?" "Що собака робить?". Базове знання іменників допоможе дітям запам’ятовувати інші частини мови швидше. Скоро собака перетвориться на коричневого собаку, а потім на Коричневий собака біжить.

3. Обіймайте малюка, коли ви разом читаєте

Це допоможе малюкові асоціювати читання з близькими стосунками та комфортом. Ваша поведінка також дозволить дитині почуватись упевнено, читаючи вголос у шкільному класі — це те, чого вимагають від вихованців вже у дитсадках.

Обіймайте дитину, коли читаєте. Потім у школі вона почуватиметься комфортно, читаючи уголос. Фото Monkeybusiness/Depositphotos

4. Діліться знаннями про очевидне

Вказуйте дітям на речі, які вам, як дорослому, здаються очевидними. Назвіть ім’я автора і розкажіть про нього, покажіть дитині, як тримати книжку, продемонструйте, як ви читаєте речення зліва направо, і як це — перегортати сторінки. Знаючи ці базові кроки читання дитина зможе простіше розпочати читати самостійно, коли буде готовою.

5. Співставляйте фантазію письменника з реальним життям

Якщо ви читаєте книжку про Сьюзі, яка йде до магазину, поговоріть з малечею про той випадок, коли ви ходили разом до магазину. Поставте прості запитання (хто, що, де та чому) дітям до 3 років, щоб розпочати діалог. Пов’язуючи події у книзі з реальними, ви спрощуєте дитині процес запам’ятовувати книжку і нові слова.

Співставляйте вигадки письменників з реальним життям. Фото everett225/Depositphotos

6. Використовуйте читання як привід до розмови

Насправді, не так важливо, чи прочитаєте ви дитині книжку повністю. Що справді має значення — це розмова, яка відбувається між вами під час читання. Батьки, які відповідають на запитання (навіть коли ті знаються безкінечними!), і можуть повертатися до подій у книжці, чи забігати наперед, розвивають у дітей когнітивні здібності та полегшують соціальну адаптацію у справжньому світі.

Нехай розмова розпочнеться із ваших запитань до ілюстрацій.

7. Не бійтеся імітувати голоси чи видавати смішні звуки

Мууу! Ба-бах! Мяяяяууу. Можливо, вам і буде ніяково гавкати, скавчати і кудахкати, однак вашій дитині потрібно чути ці звуки. А ще їм подобається бачити вас кумедними. Різноманіття звуків та голосів допомагають дитині розпізнавати фонеми, які складаються у слова, тож вона швидше заговорить повними словами.

[L]8. Читайте інтерактивні книжки з дітьми до 2 років

Книжки з текстурою, незвичними конструкціями, вирізаними героями чудово підійдуть дітям з коротким сфокусованим інтересом, бо вони мотивують малих бути зацікавленими та відчувати себе частиною процесу. Спробуйте читати дітям спочатку інтерактивні, а вже потім прості ілюстровані книжки, щоб їм сподобалося читання обох видів.

9. Ставте запитання на передбачення подій

"Як гадаєш, що робитиме миша, коли наведе безлад? Що Гарольд намалює наступним?". Так ви просите дитину передбачити, що відбудеться в історії далі, або пропонуєте згадати, що вже сталося, і цим допомагаєте вчитися читати самостійно.

Пізніше, коли малюк візьме до рук книжку з розділами, він без проблем згадає, де зупинився. Це базове вміння робить читання веселим — скажіть, кому з дітей не сподобається можливість передбачити закінчення? Воно також дозволить дитині стати кращим оповідачем.

Попросіть дитину перебачити події у книзі чи згадати їх. Малюнок Y.Verovski/Depositphotos

10. Використовуйте ілюстрації, щоб розповісти про кольори, форми та число

Знання про те, як треба рахувати, не менш важливе, ніж вміння читати. Одна справа, коли дитина рахує від 1 до 10 подумки, зовсім інша — коли вона може розпізнати форми, кольори та числа у реальному світі. Через розмову під час читання (Скільки яблук у кошику?), ви допомагаєте зрозуміти числа та інші математичні асоціації, а це — підвалини розуміння математичних проблем у майбутньому.

11. Дозвольте дитині керувати читанням

Якщо ви змушуєте дитину сидіти з книжкою, вона думатиме про читання, як про покарання. Натомість стежте за увагою дитини. Коли вона втрачає інтерес, може бігати по кімнаті, але повернеться до книжки за кілька хвилин. Не здавайтеся, коли малюк втікає, або йому нудно. Читайте далі і коментуйте історію для себе. Найчастіше, діти повертаються з цікавості.

Реклама:

Головне сьогодні