Соцмедіаманія та шопінгозалежність: поради, як позбуватися "липучих" звичок

— 12 листопада 2016, 10:00

Перемога над шкідливими звичками - це найефективніша стратегією позитивних змін у нашому житті.

Корисними порадами, як їх побороти, поділилася психолог та спеціаліст із нейролінгвістичного програмування (НЛП) Карен Мігер.

Про це пише Healthista.

1. Виявіть тригери

Що "запускає" вашу поведінку-залежність, змушує потягтися за цигаркою або зазирнути в холодильник, коли ви не голодні? Як пояснює Карен, часто ми фокусуємося на самій поганій звичці, тоді як НЛП вчить розбиратися із її тригерами.

ВІДЕО ДНЯ

Наприклад, це може бути певний час дня – обідня перерва, під час якої ви зазвичай палите, тож подумки кажете собі "перекур". Першим кроком буде навчитися казати щось інше, наприклад "час перепочити", і замінити паління на прогулянку або чашку чаю.

Також тригером може виступати щось, що ви бачите – пляшка вина на столі, пачка цигарок чи шоколадка. Мозок асоціює візуальний образ із відчуттям задоволення, яке вам ця річ принесе, і ось, рука вже тягнеться. Тож постарайтеся, щоби таких тригерів не було у вашому полі зору, а ліпше, щоб узагалі в хаті. Попросіть, щоби близькі вас підтримали.

Поведінку-залежність запускає тригер. Фото piotr_marcinski/Depositphotos

Звісно ж, уникання тригерів не позбавить вас залежності за один день. Проте допоможе у руйнуванні шкідливого патерну, каже Мігер.

2. З'ясуйте, навіщо ви це робите

Те, що за допомогою самопокарань можна надовго змінити поведінку – міф. Ви просто почуватиметеся ще гірше, а це призведе лише до сильнішої залежності. У кожному з нас сидить бунтівник, котрий ненавидить заборони. Тож краще з цікавістю поспостерігати за собою: що відбувається, коли ви піддаєтеся шкідливій звичці? Перед тим, під час та після?[L]

Якою б деструктивною не була якась ваша звичка, на якомусь рівні її мета – хороша (помогти заспокоїтися, розслабитися, позбутися стресу тощо). Зрозумівши цю мету, ви придумаєте, як досягати її в здоровіший спосіб.

3. Замініть погану звичку хорошою

Почати робити щось нове – це простіше, ніж перестати щось робити. До того ж, коли ви просто покинули якусь свою звичку, на її місці утворюється вакуум, і це збільшує ризик того, що ви повернетеся до старого.

4. Навчіться розслаблятися

Іноді ми навіть не усвідомлюємо того, в якій напрузі перебуваємо. А саме напруга та стрес сучасного життя є поширеною причиною адиктивної поведінки. Що більше ми напружені, то менш чітко мислимо, отже – приймаємо неправильні рішення.

Стрес - "друг" наших поганих звичок. Фото Porechenskaya/Depositphotos

Розслабитися поможе усвідомлення своєї присутності саме в цьому моменті – не в переживаннях про минуле та не в тривозі про майбутнє – а ще йога, медитація, дихальні вправи та хороші книги.

Мігер попереджає: вирватися з тенет залежності непросто, тож якщо не вийшло з першого разу, не здавайтеся. А ще вона радить ставитися з долею скептицизму до методик, що обіцяють помогти одразу ж.

Нагадаємо, результати нещодавнього дослідження вказують на те, що хороші звички вводити в наше життя ліпше не по одній, а "гуртом".

Реклама:

Головне сьогодні