Коли і як говорити з дітьми про секс

29018
11 березня 2017

80% підлітків 15-17 років не мали жодної сексуальної освіти до того, як втратили цноту.

А навіть якщо вона і була, то сенс її зводили до того, щоб у підлітків зникло будь-яке бажання сексу.

"Законодавці і батьки розуміють секс-освіту лише як спосіб відмовити дітей від сексу", – вважають в Американській академії педіатрії.

"Коли мені було 16, я вже мала сексуальні стосунки зі старшим бойфрендом, – розповіла 22-річна Ешлі Джонс. – Раптом мій тато захотів поговорити про секс. І я така: "Що? Вже надто пізно!".

80% підлітків 15-17 років не мали жодної сексуальної освіти до того, як втратили цноту. Фото: HighwayStarz/Depositphotos

Базова секс-освіта не відповідає на реальні питання підлітків: "Що мені робити, коли мій хлопець/дівчина хоче сексу і тисне на мене? Що робити, коли мій друг каже, що він гей? І що робити, коли я відчуваю те саме?".

Та й сховати тему сексу від дітей уже не вдасться. Дослідження показують, що майже 75% телепрограм у США мають сексуальне наповнення.

А за одну телегодину про "це" можуть згадувати від 8 до 10 разів.

Більше того, половина дітей від 10 до 17 років наштовхувались на порно в інтернеті в минулому році.

TIME зібрав інформацію про сексуальну освіту, ґрунтуючись на наукових дослідженнях та соціологічних опитуваннях батьків та підлітків, а також дав поради батькам, як і коли говорити з дітьми про сексуальну освіту.

Коли говорити із дітьми про секс?

Стандарти американської національної сексуальної освіти передбачають, що до кінця 2 класу діти повинні знати назви всіх основних частин статевих органів чоловіка і жінки.

У цьому віці діти також повинні знати, що будь-яка людина має право не дозволяти комусь торкатись їхніх статевих органів.

До кінця 5 класу вони повинні розуміти, як розмножуються люди, знати про те, що таке статева зрілість і які процеси відбуваються в організмі.

Також п'ятикласники мають усвідомлювати, наскільки медіа, інтернет і суспільство можуть впливати на стандарти людської краси.

До кінця 5 класу діти повинні розуміти, як розмножуються люди. Фото: AlexNosenko/Depositphotos  

До кінця 8 класу підлітки повинні розуміти переваги, недоліки та ефективність різних методів контрацепції, включаючи презервативи і перерваний статевий акт.

Вони також мають усвідомлювати, як алкоголь та наркотики можуть впливати на сексуальні рішення.

До кінця 12 класу підлітки повинні вміти обговорювати і приймати рішення. Розуміти, чому не можна використовувати психологічні трюки, погрози і примус у стосунках.

Що відбувається, коли з дітьми не говорять про секс

"Я надсилала свої еротичні фотографії старшому хлопцю, тому що він сказав, що любить мене. Я вірила йому, а він показував ці фото усім і називав розпусницею".

"Я зустрічався з дівчиною рік. Вона надсилала свої еротичні знімки і просила мене робити те саме. Я не хотів цього, але й не хотів втратити її".

Це розповіді людей про їхній ранній сексуальний досвід.

10% молодих жінок, які мали статеві стосунки у ранньому віці, зізналися, що це був не їхній вибір, а швидше випадковість.

10% молодих жінок, які мали статеві стосунки у ранньому віці, зізналися, що це був не їхній вибір, а швидше випадковість. Фото nikitabuida/Depositphotos

Опитування, опубліковане в журналі "Педіатрія", показало, що 20% учнів середньої школи отримували текстові або фото-повідомлення з сексуальним змістом. 5% надсилали такі повідомлення.

"Діти вважають це виявом довіри. Вони ніби кажуть: "Я даю тобі те, що може мене знищити. Це тому, що я тобі довіряю", – каже докторантка Гарварду Емілі Вайнштайн, яка досліджує підлітковий стрес, пов'язаний з цифровими технологіями.

Хлопчикам набагато важче поговорити зі своїми батьками про контроль над своїм тілом, щоб не було небажаної вагітності і про те, як відмовитись від сексу.

46% юнаків не мали жодної інформації про правильну контрацепцію під час свого першого сексуального досвіду.

"Є упередження, що хлопчики нечутливі, сексуально божевільні, з гормонами, які переливаються через край. Не дивно, що багато хлопчиків втікають від розмов про секс", – каже педагог Розалін Вайзмен.

У дівчаток ситуація краща – 33%.

При цьому інше опитування показало, що 80% батьків хочуть говорити з дітьми про секс. Але щоб ці розмови дійсно мали якийсь результат, батьки повинні знати, скільки інформації із сексуальним змістом отримують їхні діти щодня.

Вони також повинні перебороти в собі бажання перетворити розмову на повчальну лекцію.

А діти повинні побачити, що ці розмови не про правила і заборони, а про те, як не нашкодити собі і зробити все без шкоди для здоров'я. Не лише фізичного.

Як говорити "про це" з дітьми

Будьте відкритими до запитань. Чим раніше ви почнете говорити з дитиною про секс, тим краще, вважає експертка і докторка Джастін Шуй. Це не означає, що ви маєте мати відповіді на усі запитання чи розповідати дитині про свої сексуальні подвиги. Якщо ви не знаєте відповідь, пошукайте її разом з дитиною чи разом почитайте статтю на хорошому ресурсі. "Коли я навчаю вчителів, – каже Джастін, – вчу їх спочатку сказати: "Хм. Гарне запитання". Це дасть вам декілька секунд, щоб підібрати слова і не розсміятись дитині в обличчя чи сказати дурницю".

Розмови з дітьми про секс не повинні бути довгими бесідами за обіднім столом. Лише ви добре знаєте себе і свою дитину. Підберіть спосіб розмови відповідно до цього. Хочете – листуйтесь в месенджері, хочете – розділіть розмову на коротенькі кількахвилинні блоки. Зрештою, якщо ви бачите, що дитині незручно говорити з вами про це, час до часу кладіть їй на стіл певну літературу – книжку чи декілька сторінок з певної теми.

Розмови з дітьми про секс не повинні бути довгими бесідами за обіднім столом. Підберіть спосіб розмови відповідно до цього. фото londondeposit/Depositphotos

Багато підлітків стверджують, що прислухаються до своїх батьків найбільше, коли потрібно вирішити питання, пов'язане з сексом.

Якщо ви хочете дізнатись більше про сексуальну освіту дітей та підлітків, перейдіть на посиланнями: