Коли і як говорити з дітьми про секс

80% підлітків 15-17 років не мали жодної сексуальної освіти до того, як втратили цноту.

А навіть якщо вона і була, то сенс її зводили до того, щоб у підлітків зникло будь-яке бажання сексу.

"Законодавці і батьки розуміють секс-освіту лише як спосіб відмовити дітей від сексу", – вважають в Американській академії педіатрії.

"Коли мені було 16, я вже мала сексуальні стосунки зі старшим бойфрендом, – розповіла 22-річна Ешлі Джонс. – Раптом мій тато захотів поговорити про секс. І я така: "Що? Вже надто пізно!".

80% підлітків 15-17 років не мали жодної сексуальної освіти до того, як втратили цноту. Фото: HighwayStarz/Depositphotos

Базова секс-освіта не відповідає на реальні питання підлітків: "Що мені робити, коли мій хлопець/дівчина хоче сексу і тисне на мене? Що робити, коли мій друг каже, що він гей? І що робити, коли я відчуваю те саме?".

Та й сховати тему сексу від дітей уже не вдасться. Дослідження показують, що майже 75% телепрограм у США мають сексуальне наповнення.

А за одну телегодину про "це" можуть згадувати від 8 до 10 разів.

Більше того, половина дітей від 10 до 17 років наштовхувались на порно в інтернеті в минулому році.

TIME зібрав інформацію про сексуальну освіту, ґрунтуючись на наукових дослідженнях та соціологічних опитуваннях батьків та підлітків, а також дав поради батькам, як і коли говорити з дітьми про сексуальну освіту.

Коли говорити із дітьми про секс?

Стандарти американської національної сексуальної освіти передбачають, що до кінця 2 класу діти повинні знати назви всіх основних частин статевих органів чоловіка і жінки.

У цьому віці діти також повинні знати, що будь-яка людина має право не дозволяти комусь торкатись їхніх статевих органів.

До кінця 5 класу вони повинні розуміти, як розмножуються люди, знати про те, що таке статева зрілість і які процеси відбуваються в організмі.

Також п'ятикласники мають усвідомлювати, наскільки медіа, інтернет і суспільство можуть впливати на стандарти людської краси.

До кінця 5 класу діти повинні розуміти, як розмножуються люди. Фото: AlexNosenko/Depositphotos

До кінця 8 класу підлітки повинні розуміти переваги, недоліки та ефективність різних методів контрацепції, включаючи презервативи і перерваний статевий акт.

Вони також мають усвідомлювати, як алкоголь та наркотики можуть впливати на сексуальні рішення.

До кінця 12 класу підлітки повинні вміти обговорювати і приймати рішення. Розуміти, чому не можна використовувати психологічні трюки, погрози і примус у стосунках.

Що відбувається, коли з дітьми не говорять про секс

"Я надсилала свої еротичні фотографії старшому хлопцю, тому що він сказав, що любить мене. Я вірила йому, а він показував ці фото усім і називав розпусницею".

"Я зустрічався з дівчиною рік. Вона надсилала свої еротичні знімки і просила мене робити те саме. Я не хотів цього, але й не хотів втратити її".

Це розповіді людей про їхній ранній сексуальний досвід.

10% молодих жінок, які мали статеві стосунки у ранньому віці, зізналися, що це був не їхній вибір, а швидше випадковість.

10% молодих жінок, які мали статеві стосунки у ранньому віці, зізналися, що це був не їхній вибір, а швидше випадковість. Фото nikitabuida/Depositphotos

Опитування, опубліковане в журналі "Педіатрія", показало, що 20% учнів середньої школи отримували текстові або фото-повідомлення з сексуальним змістом. 5% надсилали такі повідомлення.

"Діти вважають це виявом довіри. Вони ніби кажуть: "Я даю тобі те, що може мене знищити. Це тому, що я тобі довіряю", – каже докторантка Гарварду Емілі Вайнштайн, яка досліджує підлітковий стрес, пов'язаний з цифровими технологіями.

Хлопчикам набагато важче поговорити зі своїми батьками про контроль над своїм тілом, щоб не було небажаної вагітності і про те, як відмовитись від сексу.

[L]46% юнаків не мали жодної інформації про правильну контрацепцію під час свого першого сексуального досвіду.

"Є упередження, що хлопчики нечутливі, сексуально божевільні, з гормонами, які переливаються через край. Не дивно, що багато хлопчиків втікають від розмов про секс", – каже педагог Розалін Вайзмен.

У дівчаток ситуація краща – 33%.

При цьому інше опитування показало, що 80% батьків хочуть говорити з дітьми про секс. Але щоб ці розмови дійсно мали якийсь результат, батьки повинні знати, скільки інформації із сексуальним змістом отримують їхні діти щодня.

Вони також повинні перебороти в собі бажання перетворити розмову на повчальну лекцію.

А діти повинні побачити, що ці розмови не про правила і заборони, а про те, як не нашкодити собі і зробити все без шкоди для здоров'я. Не лише фізичного.

Як говорити "про це" з дітьми

Будьте відкритими до запитань. Чим раніше ви почнете говорити з дитиною про секс, тим краще, вважає експертка і докторка Джастін Шуй. Це не означає, що ви маєте мати відповіді на усі запитання чи розповідати дитині про свої сексуальні подвиги. Якщо ви не знаєте відповідь, пошукайте її разом з дитиною чи разом почитайте статтю на хорошому ресурсі. "Коли я навчаю вчителів, – каже Джастін, – вчу їх спочатку сказати: "Хм. Гарне запитання". Це дасть вам декілька секунд, щоб підібрати слова і не розсміятись дитині в обличчя чи сказати дурницю".

Розмови з дітьми про секс не повинні бути довгими бесідами за обіднім столом. Лише ви добре знаєте себе і свою дитину. Підберіть спосіб розмови відповідно до цього. Хочете – листуйтесь в месенджері, хочете – розділіть розмову на коротенькі кількахвилинні блоки. Зрештою, якщо ви бачите, що дитині незручно говорити з вами про це, час до часу кладіть їй на стіл певну літературу – книжку чи декілька сторінок з певної теми.

Розмови з дітьми про секс не повинні бути довгими бесідами за обіднім столом. Підберіть спосіб розмови відповідно до цього. фото londondeposit/Depositphotos

Багато підлітків стверджують, що прислухаються до своїх батьків найбільше, коли потрібно вирішити питання, пов'язане з сексом.

Якщо ви хочете дізнатись більше про сексуальну освіту дітей та підлітків, перейдіть на посиланнями:

"Дитяче здоров'я". KidsHealth розповідає про статеву зрілість, і пояснює, як працюють усі частини тіла, від мозку до нирок.

"Це моє життя". It’s My Life дуже дружній до дітей. Він не лише знайомить їх зі статевим дозріванням, а й містить інформацію про отруєння чи гроші. На сайті є також ігри, що допоможуть малюкам зорієнтуватись в таких питаннях, як плітки чи обман у школі.

"Бедсайдер" - Bedsider допомагає жінкам уникнути небажаною вагітності. Орієнтований на дівчат 18-29 років. Сайт розмовляє з читачками як найкращий друг.

"Відповідь" - Answer має форуми, де експерти відповідають на різноманітні запитання, а також вчить, як говорити про секс з батьками.

"Залишайся юним" - Stay Teen вчить підлітків, як виплутатись з сексуальної ситуації, до якої вони не готові, і теж допомагає уникнути небажаної вагітності.

"Заплановане батьківство" - Planned Parenthood має легкі чати і текстові програми з сексуальної освіти. Вони дозволяють в режимі реального часу ставити експертам будь-які запитання. Також сайт має спеціальні додатки, які допомагають дітям почати діалог про секс і стосунки зі своїми батьками.

"Запитай Алісу!" - Go Ask Alice! відповідає на багато запитань: від "як правильно користовуватись презенрвативом" до проблем з сечовипусканням.

"Я хочу знати!" - I Wanna Know пропонує підліткам та дорослим інформацію щодо сексуального здоров'я. Там є такі теми, як захворювання, що передаються статевим шляхом, стосунки та міфи. Сайт для підлітків від 13 років.

"Зелений Лачі" - Laci Green є сексуальним вчителем. На сайті є веселі відео, які просто пояснюють і відповідають на запитання, які вам соромно озвучити вголос. Проект має мільйон підписників на Youtube.

"Червоний підліток" - Scarleteen цікавий тим, що підлітки відповідають там на запитання підлітків. Проект є дуже популярним. Усі повідомлення модерують адміністратори сайту.

"Центр здоров'я молодих жінок" - Center for Young Women’s Health дає юним дівчатам відповіді на усі питання, пов'язані з жіночим здоров'ям.

"Здоров'я юнаків" - Young Men’s Health є спеціалізованим виданням для хлопчиків та чоловіків. Там є інформація не лише про сексуальні проблеми, але й про інші хвороби, навіть вірус Ебола.

"Адвокати для молоді" - Advocates for Youth намагається інформувати молодь про їхнє сексуальне здоров'я. Організація також підтримує тих, хто хоче покращити секс-освіту у своїй школі.

"Медіа зі здоровим глуздом" - Common Sense Media містить фільми, додатки, телепрограми, книжки та ігри, які піднімають питання рольових моделей, сексу, насильства, примусу та комунікації. Є там для батьків і матеріали про залякування дітей в мережі, наприклад.

"Американська федерація запланованого батьківства" - Planned Parenthood Federation of America вчить, як говорити з молоддю про секс та сексуальність і навіть допомагає батькам пояснити дітям питання ЛГБТ.

"Інститут Гутмахера" - The Guttmacher Institute підійде батькам, які слідкують за трендами, і хочуть бути в курсі новин щодо контрацептивів та статевого дозрівання.

Реклама:

Головне сьогодні