Комета Чурюмова-Герасименко може розколотися на частини

— 22 березня 2017, 10:55

Під час зближення комети 67Р/Чурюмова-Герасименко із Сонцем відбуваються такі серйозні зміни, що скоро вона може розвалитися на два уламки.

Комета Чурюмова-Герасименко через контакти із Сонцем може розколотися на частини. Фото pikabu.ru

Анстрономи продовжують досліджувати дані, зібрані на кометі 67Р / Чурюмова-Герасименко європейським космічним апаратом Rosetta, йдеться на Naked Science.

У 2014-2016 роках, коли зонд зближувався з кометою, траєкторія 67Р проходила через внутрішні області Сонячної системи, і комета проявляла помітну геологічну активність.

На ній виростали тріщини, руйнувалися скелі, перекочувалися камені – констатують вчені з команди Rosetta в журналі Nature Astronomy.

Наближаючись до Сонця, частина крижаного матеріалу переходить із твердої фази комети відразу в газоподібну і розсіюється у космічному вакуумі. Фото naked-science.ru

Астрофізик з Падуанського університету (Італія) Мауріціо Пайола з колегами розповідає, що наближаючись до Сонця, комета 67Р / Чурюмова-Герасименко відчуває чимраз сильнішу дію його випромінювання, бомбардується швидкими частинками і нагрівається.

Все це призводить до суттєвих змін на її крижаній поверхні – змін, які передбачалися і раніше, але завдяки роботі зонда Rosetta вперше спостерігалися безпосередньо.

Річ у тім, що комета Чурюмова-Герасименко складається з окремих "злиплих" пористих фрагментів, і більшу частину її обсягу становить порожнеча.

[L]Сам крижаний матеріал ядра багатий водним льодом, але містить й інші речовини, у тому числі вуглекислий газ.

Ядро складається з 2 частин розмірами близько 4х3х1 км і близько 2,5х2,5х2 км. У його складі вдалося виявити невеликі кількості простих органічних речовин, а також молекулярного кисню.

Наближаючись до Сонця, частина крижаного матеріалу переходить із твердої фази відразу в газоподібну і розсіюється у космічному вакуумі.

Це призводить до видимих перебудов на поверхні комети. Зокрема, камери Rosetta зафіксували, як фрагмент вагою близько 130 тис. тонн змістився по ядру приблизно на 140 метрів, до того ж перед початком цього руху були відзначені викиди речовини з поверхні біля цієї скелі.

Крім того, нагрів сонячної сторони 67Р прискорив і її обертання. Це призвело до посилення відцентрових сил і ще більш прискорило зміни на поверхні комети.

Ще в серпні 2014 року на перемичці, що з'єднує дві частини ядра, утворилася тріщина.

До грудня вона витягнулася вже на 500 метрів і розширилася до 30 метрів, а влітку 2016 р паралельно їй з'явилася друга тріщина довжиною до 300 метрів.

На думку вчених, кометі Чурюмова-Герасименко залишилося недовго існувати – через деякий час вона розколеться на два уламки.

Реклама:

Головне сьогодні