Як не стати жертвою вірусу-вимагача WCry – 7 порад кіберполіції

Комп’ютерний вірус WCry (WannaCry і WannaCryptor) атакував близько 200 тисяч пристроїв з операційною системою Windows по всьому світу, серед яких комп'ютери лікарень, державних структур та мобільних операторів.

Комп’ютерний вірус WCry атакував близько 200 тисяч пристроїв з операційною системою Windows по всьому світу. Фото olly18/Depositphotos

Дія цього вірусу полягає в шифруванні файлів на комп'ютері, а розповсюджувачі вимагають від користувачів викуп за відновлення доступу до інформації на свої "Bitcoin" гаманці.

Зазвичай сума "винагороди" сягає 300 доларів США, йдеться на сайті Нацполіції.

[L]Оперативники кіберполіції не радять переходити за сумнівними посиланнями, що надходять на електронну пошту, адже саме це посилання може бути інфіковано шкідливим вірусом.

Крім того, не варто скачувати програми, які не є перевіреними, адже вони також можуть бути інфіковані.

Кіберполіція просить усіх громадян, які стали жертвами шкідливого програмного забезпечення "вимагача", звернутися до них за номером телефону гарячої лінії +380443743740 або використовуючи форму зворотного зв’язку.

З технічної сторони дія вірусу виглядає для користувача так:

Змінюється розширення постраждалих файлів в ".WNCRY" таким чином, що заражений файл буде виглядати приблизно так: original_name_of_file.jpg.WNCRY.

Вірус розміщує текстовий файл з вказівкою на який Bitcoin гаманець шахраї вимагають перевести кошти.

Фото npu.gov.ua

Іншою варіацією прояви вірусу може бути факт появи такого вікна (мова йде про "Wana Decrypt0r 2.0").

Фото npu.gov.ua

Окрім того фонове зображення "робочого столу" віруса може змінюватись на таке:

Фото npu.gov.ua

7 способів не дати вірусу потрапити на комп’ютер:

У першу чергу – потрібно встановлювати останню актуальну версію операційної системи з останніми оновленнями.

Необхідно постійно оновлювати програмне забезпечення, яке використовується повсякдень, лише з офіційних джерел.

Обов’язкова наявність останньої версії антивірусного програмного забезпечення. Користуйтеся надійними антивірусними програмами для захисту своєї системи від вимагацького ПЗ. Не вимикайте функції евристичного аналізу, оскільки вони допомагають програмі виявляти такі зразки криптолокерів, які ще не виявлялись формальними методами.

Налаштуйте дієву систему відновлення, щоб зараження шкідницьким ПЗ не змогло назавжди зруйнувати ваші персональні дані.

Найкращий спосіб — створювати дві резервні копії: одну для зберігання у хмарному сховищі (не забувайте користуватися службою, що автоматично здійснює резервне копіювання ваших файлів), а ще одну — для зберігання на фізичному носії (портативний жорсткий диск, флеш-накопичувач, додатковий портативний комп’ютер тощо).

По завершенні від’єднуйте ці сховища від вашого комп’ютера. Ваші резервні копії стануть у пригоді також і в тому разі, коли ви випадково видалите критично важливий файл, або станеться збій жорсткого диска.

Нікому не довіряйте, так як будь-який обліковий запис може бути скомпрометовано, і з облікових записів друзів у соціальних мережах, колег чи партнерів з онлайнових ігор можуть надсилатися шкідливі посилання.

Ніколи не відкривайте вкладень, що містяться в електронних листах від незнайомих людей.

Кіберзлочинці часто розсилають підроблені електронні листи, що на вигляд дуже подібні до сповіщень, які надсилають електронною поштою онлайновий магазин, банк, поліція, суд або податковий орган, спокушаючи отримувачів натиснути на шкідливе посилання та вводячи в їхню систему шкідливе ПЗ. Цей метод називається "фішинг".

Увімкніть в налаштуваннях "Windows" на своєму комп’ютері функцію "Відображати розширення файлів".

При цьому буде набагато легше помічати потенційно шкідливі файли. Тримайтеся подалі від файлів з такими розширеннями, як ".exe", ".vbs" та ".scr".

Шахраї можуть використовувати кілька розширень, щоб замаскувати шкідливий файл як нібито відео, фото чи документ (наприклад, 11111.avi.exe або doc.scr).

Якщо ви виявили на своєму комп’ютері нестандартний чи невідомий процес, негайно від’єднайте його від інтернету або інших мережевих підключень (таких як домашнє підключення Wi-Fi) — це дозволить запобігти поширенню зараження.

Реклама:

Головне сьогодні