Наукові установи тепер оцінюватиме не президія НАН, а незалежні експерти

702
19 липня 2017

Міністерства та Президії академій наук більше не будуть оцінювати результати роботи наукових установ.

Цим займуться незалежні експертні групи, повідомляє прес-служба МОН.

Фото:Depositphotos

"Якщо виявиться, що установа працює неефективно, її повинні будуть реорганізувати чи ліквідувати, і навпаки – у разі позитивної оцінки будуть нарощувати обсяги підтримки", - йдеться у повідомленні.

Реклама:

Таке рішення 19 липня ухвалив Кабмін, затвердивши Порядок проведення державної атестації наукових установ.

"Новий алгоритм атестації покликаний мінімізувати конфлікт інтересів та забезпечити певну єдність підходів до такого оцінювання", - каже директор департаменту науково-технічного розвитку МОН Дмитро Чеберкус.

За його словами, наступний крок – зробити так, щоб обсяги бюджетного фінансування залежали від результатів атестації науковців.

Під час оцінювання обов’язково враховуватимуть рівень кваліфікації наукових працівників, міжнародне співробітництво, практичну цінність результатів для держави, наукометричні та фінансово-економічні показники, матеріально-технічну базу.

Фото:Depositphotos

Методику та критерії оцінювання найближчим часом підготують в МОН.

Участь у їхній розробці візьмуть представники Нацради з питань розвитку науки і технологій, НАН і галузевих академій, державних та інших зацікавлених органів.

Реклама:

Атестацію проводитимуть, як і раніше: раз на 5 років.

Вона буде обов’язковою для: наукових установ державної, комунальної форм власності, наукових установ, у статутних капіталах яких є частка, що належить державі,  наукових установ НАН, національних галузевих академій наук.

Інші наукові установи зможуть проходити державну атестацію за власною ініціативою.

Атестацію проводитимуть експертні групи та експертна комісія.

До їх складу входитимуть фахівці та вчені, які мають відповідну кваліфікацію і стаж практичної роботи за спеціальністю не менше 5 років, представники МОН, НАНУ та галузевих академій, державних або інших зацікавлених органів.

Фото:Depositphotos

Упродовж роботи групи, яка триватиме не більш ніж 45 днів, учасники аналізуватимуть інформацію про роботу наукової установи та оцінюватимуть її ефективність.

Потім надаватимуть висновок, на основі якого експертна комісія визначатиме атестаційну оцінку та готуватиме остаточний висновок для затвердження МОН.

Експертні групи створюватимуть за різними напрямами діяльності, а оцінювати ефективність будуть, враховуючи специфіку різних галузей та особливостей наукових установ.

За підсумками оцінювання наукові установи класифікуватимуть на 4 групи: наукові установи-лідери, стабільні наукові установи, що можуть бути провідними за певними напрямами наукових досліджень, установи, унікальні у певній галузі, але демонструють невисокий рівень розвитку потенціалу, наукові установи, для яких наукова, науково-технічна або інноваційна діяльність перестали бути основним видом діяльності, які не є унікальними у відповідній галузі та втратили перспективи розвитку.

Останню групу впродовж року реорганізують або ліквідують.Реклама: