У цьому матеріалі ви дізнаєтеся, як українці потрапляють у трудове та сексуальне рабство, де їх шукають та як дурять, а також отримаєте інструкцію, як себе уберегти, щоб не потрапити у таку ситуацію. Особливо актуальна ця тема людям, що їздять чи планують їхати на заробітки
"Це може торкнутися лише дитини, яка вийшла з інтернату.
Безхатченка, якого можна примусово змусити жебракувати.
Дівчини з поганою поведінкою.
Людини без освіти.
Але не мене".
Так говорять про рабство сьогодні, коли в Україні кожна 5 людина – в групі ризику, оскільки погодилася б на ризиковане працевлаштування. Це число росте щороку.
Така тенденція стала приводом до відновлення руху аболіціоністів у 21 столітті – людей, які борються проти рабства.
![]() |
Фото: А21 |
"УП. Життя" поговорила з керівницею Міжнародної громадської організації А21 в Україні Юлією Саченко.
Вона розповіла, як українці потрапляють у рабство та як стереотипне мислення може завадити нам самим.
![]() |
Влітку 2018 року з рабства звільнили близько 30 українців на Одещині. Людей під страхом фізичної розправи змушували безкоштовно працювати на заводі з консервації. Фото: Нацполіція |
ЯКА СТАНДАРТНА СХЕМА ПОТРАПЛЯННЯ У РАБСТВО
Є думка, що у рабство потрапляють переважно дівчата через сексуальну експлуатацію.
Так і було. 10 років тому. Тепер же більшість тих, хто потрапляє у рабство – понад 60% – саме чоловіки.
90% постраждалих потрапляють саме в трудову експлуатацію. Це може трапитися з будь-ким і виглядає зазвичай так: людей запрошують на роботу, забирають документи, маніпулюють, погрожують і змушують працювати.
![]() |
Для збільшення натисніть на зображення. Джерело: А21 |
– Нещодавно одна з наших волонтерок втратила зв'язок з батьком. Кілька тижнів він не виходив на зв'язок, не брав слухавку.
Врешті, якийсь чоловік, якого вона не знала, подзвонив їй. Повідомив, що її батько через паркан продиктував номер телефону і сказав: "Це моя донька, подзвоніть їй і скажіть, що я там і там в експлуатації", – розповідає Юлія.
У той же день донька чоловіка написала заяву в поліцію і ввечері його звільнили і везли до Києва.
Потрапив у цю ситуацію чоловік за стандартною схемою.
Майже у кожному великому місті біля вокзалів є так звані "п'ятачки" – невелика площа, де збираються люди для пошуку роботи.
![]() |
Заробітчани. Фото: КУРС |
– Як біржа праці, – пояснює Юлія. – Роботодавці знають про ці "п'ятачки", приходять та винаймають собі працівника на день, тиждень, більше.
Є недобросовісні роботодавці: відвозять людину у незнайому місцевість: сусідню область або ще далі. Потім відбирають документи і змушують працювати.
РАБСТВО В УКРАЇНІ У ФОРМАТІ 3D
Торгівля людьми – транснаціональний злочин. Це стосується усіх країн світу без винятку.
- Є країни призначення. Зазвичай, це благополучні країни (Норвегія, Велика Британія, США). У них є попит на дешеву робочу силу.
- Є країни-транзити, через які перевозять людей (Польща, Угорщина).
- Є країни-постачальники "живого товару".
Україна – у форматі 3D: і країна призначення, і транзиту, і держава-постачальник.
При цьому лише 1-2% випадках постраждалих вдається врятувати, оскільки відслідкувати дії торгівців людьми важко.
![]() |
Влітку 2018 року з рабства звільнили близько 30 українців на Одещині. Людей під страхом фізичної розправи змушували безкоштовно працювати на заводі з консервації. Фото: Нацполіція |
Іноді це трапляється випадково, як, наприклад, у Херсонській області під час вирощування тютюну.
– 70 людей – 50 українців, 20 громадян Молдови – експлуатували, починаючи від посіву і закінчуючи збором врожаю. Там були чоловіки і жінки різного віку, всі жили в одному сараї, навіть без перегородки на чоловічу і жіночу частини.
Спали на жахливих матрацах і з сіна, варили собі їсти в казанах. Доступу до цивілізації не мали. Це було посеред поля і під цілодобовою охороною.
Дівчата мусили "обслуговувати" охоронців у сексуальному плані. Одна дівчина завагітніла. Коли прийшов час народжувати, вони не знали, що робити, викликали лікаря.
Так вдалося знайти і врятувати людей, розповідає Юлія. За її словами, їх годували обіцянками до останнього. Коли громадян Молдови депортували, вони все ще сподівалися, що прийде роботодавець і дасть їм гроші за рік роботи.
Звісно, цього не сталося.
![]() |
Ось такий побут був у людей у трудовому рабстві на Одещині. Їх звільнили у 2018 році |
ОДНА З ФОРМ РАБСТВА – ЗМУШУВАТИ ПЕРЕВОЗИТИ НАРКОТИКИ
68% постраждалих від торгівлі людьми мають вищу або технічну освіту.
Вони потрапляють у рабство через незнання своїх прав або важкі життєві обставини. Часто їхня втягують у кримінальну діяльність.
"Роботодавці" шантажем можуть змушувати перевозити наркотики або дорогоцінні метали через кордон.
Зазвичай так використовують людей для перевезення товару у країни, де покарання за такі дії –максимальне.
Так завербували українку і змусили її перевозити наркотики через кордон у Таїланд, де за торгівлю та транспортування наркотиків – смертна кара.
– Дівчина не знала, що в сумці. Вона була запечатала і заклеєна. Через погрози українка погодилася. У Таїланді її на цьому піймали. Зараз вона відбуває покарання в Таїланді – її засудили до 25 років позбавлення волі.
![]() |
Фото: Fotoember/Depositphotos |
Ми дуже мало можемо зробити у цій ситуації, навіть при тому, що у нас в Таїланді є організація. У Таїланді такі закони: є король, і тільки він може помилувати. Добре, що не смертна кара, а 25 років. У нас є час, щоб докласти зусилля і витягти її звідти.
Так само відбувають покарання у російських в'язницях понад 100 українських хлопців.
Кілька років поспіль в Києві на зупинках, у метро і автобусах висіли оголошення про працевлаштування на роботу кур'єром.
Запрошували молодих хлопців без досвіду роботи. Пропонували їм високу зарплату за неважку роботу: перевозити товар через кордон між Росією та Україною.
– Урешті-решт, хлопців змусили перевозити наркотики. У деяких випадках вони не знали, що везуть, а у деяких – знали. Їх змушували робити це маніпуляціями та погрозами. За кілька ходок російська сторона їх викривала.
![]() |
Джерело фото: Виноградів NEWS |
Через те, що стосунки між Україною і Росією напружені, дістати хлопців звідти важко.
БЕЗ НИРКИ І ДРУЖИНИ
Іноді не все так однозначно, наскільки може здаватися з першого погляду.
– У нас був потерпілий з однієї з областей України. У нього серйозно захворіла дружина і потрібні були гроші на її лікування. Тому він почав шукати швидкий заробіток в інтернеті, – каже Юлія.
На нього швидко вийшли трафікери і запропонували продати нирку. Думав недовго, погодився. Запропонована сума була достатньою, щоб відшкодувати операцію дружини.
![]() |
Фото: Lighthunter/Depositphotos |
Операція з видалення органу проходила не в Україні. Чоловіка спершу вивезли в одну країну, потім перевезли в іншу, далі – в третю, щоб важко було відстежити процес.
Йому видалили нирку і заплатили набагато менше, ніж обіцяли спочатку.
Суми було недостатньо для лікування. Дружина померла.
– Він повернувся до дітей без нирки, втратив здоров'я, втратив дружину… Ми дізналися про нього і надали допомогу. Довго він був у нашій програмі, ми допомогли йому стати на ноги. Він заснував невеликий бізнес у своєму місті та зараз достатньо успішна людина.
ОБЕРЕЖНО: ШЛЮБНІ АГЕНСТВА ТА ФІРМИ З ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
– Ми знаємо, що українські дівчата – найкрасивіші у світі, і ця слава йде попереду нас, але українські дівчата не лише найкрасивіші, але й найбільш довірливі. І трафікери активно цим користуються, – говорить Юлія.
Якщо українські агентства з працевлаштування закордоном можна перевірити (вони повинні мати ліцензію), то шлюбні агентства перевірити неможливо: їх не мусять ліцензувати, тож ніхто не перевіряє.
У приморських містах (Миколаєві, Херсоні, Одесі) такий бізнес поширений. На дверях агентства зазвичай розміщені дві вивіски: українською чи російською та англійською мовами. Але часто вони відрізняються.
– Російською чи українською може бути написано: "Пропонуємо дівчатам можливість познайомитися з цікавою молодою людиною для подальшого влаштування особистого життя", а англійською – що в умови входить надання житла або готельного номеру. Зрозуміло для чого, – пояснює керівниця А21.
![]() |
Фото: eldarnurkovic/Depositphotos |
"Майбутні чоловіки" – також не промахи. Якщо це професійний трафікер, він знає, що робить: виглядає охайно, має гроші, вміє правильно поводитись, дарує подарунки.
– Одна з дівчат познайомилася з таким чоловіком з Ізраїлю. Він був дуже галантним. Через кілька зустрічей закохалася. Він запропонував їх руку і серце, і в Україні вони зареєстрували шлюб.
Що може бути більшим підтвердженням чистоти намірів?
Потім він поїхав в Ізраїль, згодом забрав дівчину до себе і вже там з'ясувалося, що зареєстрований в Україні шлюб в Ізраїлі не дійсний.
На її очах здійснювали торги, він продав її за велику суму громадянину Арабських Еміратів. Вона потрапила в експлуатацію. Її "чоловік" був посередником.
Дівчина була настільки розчарована, що навіть після того, коли її врятували, їй дуже важко довіритися чоловікам у цілому. Вона була переконана, що виходить заміж з любові.
Та шлюбні агентства – не єдиний ризик потрапити в секс-експлуатацію.
Під опікою А21 була дівчина, яку завербували на роботу нянею. Відвезли в будинок, який насправді був борделем в Києві, і змушували працювати.
Дівчина не могла звідти вийти, але була смілива. Написала записку, куди потрапила, і викинула її у вікно. Записку знайшли перехожі. Дівчину врятували.
ДРУГ-ВЕРБУВАЛЬНИК
Близько 80% потерпілих були завербовані людиною, яку вони знають особисто: другом, родичем, знайомим.
![]() |
Фото: [email protected]/Depositphotos |
Іноді їм за це платять: людина може потрапити в експлуатацію сама, а потім їй говорять: "Якщо завербуєш подругу або кількох, за кожну отримаєш $1000, і тоді зможеш відкупитися".
Або коли дівчина більше не приваблює клієнтів, їй обіцяють "свободу", якщо вона на своє місце приведе кількох інших.
Але буває, що людина несвідомо займається вербуванням.
– Чоловіка запрошують працювати на будівництво у сусідню країну і кажуть: "Якщо збереш команду, автоматично станеш бригадиром, будеш головою, зароблятимеш більше або будеш отримувати відсоток за кожного". І людина, сама того не знаючи, вербує своїх друзів та близьких і везе туди.
За роки незалежності 230 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми. 61 тисяча з них – за 2014-2017 роки.
Проблема серйозна і продовжує розвиватися через кілька причин, пояснює Юлія.
Для перегляду цих причин скористайтеся стрілочками
ЯК СЕБЕ УБЕРЕГТИ ВІД РАБСТВА
![]() |
Для збільшення натисніть на картинку |
![]() |
Для збільшення натисніть на картинку |
![]() |
Для збільшення натисніть на картинку |
![]() |
Для збільшення натисніть на картинку |
Яна Дирявська, УП
Титульне фото: chaioj/Depositphotos