Діти та соціальні мережі: 5 лайфхаків для батьків, як зменшити негативний вплив технологій

Чи є проблема більш актуальна та наболіла, аніж діти та соціальні мережі, діти і ґаджети, діти і наслідки надлишку технологій у їхньому житті?

Нещодано вийшла книжка "Я!Я!Я! Як перевиховати егоїстичну дитину (або її батьків)" Емі Маккріді.

У ній авторка – засновниця програми онлайн-тренінгів для батьків і дітей Positive Parenting Solutions Емі Маккріді – розглядає негативні наслідки, які спричиняє надмірна кількість соцмереж у житті дітей і дає поради, як навчити дітей використовувати соцмережі з розумом.

Фото: watcartoon/Depositphotos

ТРИ РЕЧІ, ЯКІ РОБЛЯТЬ З ДІТЬМИ СОЦМЕРЕЖІ

(для перегляду скористайтеся стрілочками)

Межа між дружбою на відстані з дітьми з літнього табору і відвертим нарцисизмом – дуже тонка.

– Вони такі заклопотані тим, щоб вхопити і викласти момент на своїй сторінці, що забувають справді відчути цей момент, – відзначає Маккріді.

Коли підлітки викладають фотографію того, як їм роблять пірсинг без дозволу батьків, і таку неприйнятну поведінку схвалюють їхні однолітки, то надалі вони навряд чи стануть краще поводитись.

І, зрештою, діти втрачають навички спілкування в реальному житті.

– Оскільки дружба дітей з багатьма людьми є лише віртуальною і тримається на коментарях одне одному, це призводить до браку співпереживання, – каже авторка.

Непросто, звичайно, дати дітям можливість бути частиною соціальних медіа і не підхопити вірус егоцентризму, але це можливо. Ось 5 лайфхаків.

1. МЕДІАНАГЛЯД. ВСТАНОВІТЬ МЕЖІ

Обмеження часу дітей, які вони проводять з ґаджетами, допоможе не лише залучити їх до іншої, різноманітнішої і важливішої діяльності, а й зменшити негативну поведінку в мережі.

Фото: Vizualni/Depositphotos

Ось кілька порад від Емі Макріді, як це зробити:

 • Чітко визначте і повідомте про обмеження технологій. Електронні прилади — це свого роду привілеї, яких дитину можна позбавити, якщо вона не дотримується правил;
 • Моніторинг моніторів. Повідомте дітям заздалегідь, що ви час від часу будете перевіряти їхню електронну пошту, соцмережі і повідомлення. Неприйнятні повідомлення (їм або від них) можуть бути підставою для позбавлення привілею доступу до технологій;
 • Встановіть часові обмеження. Визначте комендантську годину для електронних пристроїв;
 • Відкритість. Уведіть правило, за яким електронними приладами можна користуватись лише у відкритих кімнатах, наприклад, у кухні або у вітальні. Ніяких комп’ютерів, телефонів або планшетів у дитячій;
 • Ніяких секретів. Якщо ви бачите, що діти активно намагаються приховати від вас екран свого пристрою, швидко відкривають іншу вкладку, закривають екран або хутко вимикають пристрій, найімовірніше, нічим хорошим вони не займаються. Заздалегідь попередьте, що подібна поведінка означає втрату привілею користуватись електронними пристроями, і стійте на своєму;
 • Не в мережі. Визначте час, вільний від телефонів і комп’ютерів, та зону в домі без гаджетів;

2. ПОСЛУГОВУЙТЕСЯ СОЦМЕРЕЖЕВИМ ЕТИКЕТОМ ДЛЯ БАТЬКІВ

Це потрібно, щоб не перетнути межі особистого інформаційного простору дитини.

Фото: Dmyrto_Z/Depositphotos
 • Зведіть свої пости, коментарі і таке інше до мінімуму. Ви можете поговорити з дітьми особисто або написати електронного листа;
 • Попросіть дозволу в дітей додаватись у друзі до їхніх друзів або відмічати їх на фото;
 • Не заводьте дружбу в мережі з учителями, тренерами або іншими авторитетними особами з життя дітей, хіба що діти не проти. Якщо вам треба зв’язатись із цими людьми, то пишіть на електронну адресу;
 • Обговорюйте проблеми особисто, а не в мережі;
 • Ніколи не соромте дитину в мережі у якості дисциплінарного покарання;
 • Приготуйте себе до того, що діти робитимуть дурниці в соціальних медіа, і не реагуйте надто палко. Дивіться на такі помилки і промахи як на корисні уроки.

3. ЗНАЙДІТЬ ЧАС ДЛЯ ТЕХНОЛОГІЧНОГО НАВЧАННЯ

Ви не можете контролювати те, чого не розумієте.

Коли справа доходить до технологій, знання – це сила, і якщо ви будете озброєні цими знаннями, зможете допомогти дітям безпечно й ефективно користуватись медіа.

Тож, по-перше, гугліть все, що можете загуглити і пробуйте.

Інший варіант – попросіть дитину навчити вас.

А коли перевершите свого учителя – можете сміливо братися за контроль.

Фото: Goodluz/Depositphotos

4. ПОКАЗУЙТЕ ПОЗИТИВНИЙ ПРИКЛАД ЖИТТЯ БЕЗ СОЦМЕРЕЖ

В основному діти наслідують поведінку батьків.

Вони помічають, коли на ігровому майданчику ви відкладаєте свій телефон або планшет. Наші "дякую" і "будь ласка" у повсякденному спілкуванні краще привчать їх до цих слів, ніж будь-які лекції з цього приводу.

5. НАЙМІЦНІША ОБОРОНА ВІД СТОРОННЬОГО ВПЛИВУ ЦІННОСТІ ВАШОЇ СІМ’Ї

Іноді складається враження, ніби ми тільки й чуємо про те, що відбувається в житті інших людей: Кардаш’янів, сусідів через дорогу або в родині синового друга по інстаграму, якого ви бачили раз у житті.

Щоб захиститись від цього впливу, найкраще визначити, що ж ви цінуєте у житті власної родини.

Для цього на сімейних зборах дайте відповіді на прості запитання:

 • Якими словами можна найкраще описати вашу родину?
 • Що найважливіше для вашої сім’ї?
 • Які сильні сторони має ваша родина?
 • Яке висловлювання найкраще характеризує вашу сім’ю?

Відповіді можуть бути, наприклад, "Ми поважаємо одне одного" або "Ми можемо висловити наші почуття один одному"

Запишіть усі ідеї та думки і повісьте на видноті. Вони допоможуть вашій дитині сформувати власну позицію та ставлення до життя, попри весь соціальний вплив.

Реклама:

Головне сьогодні