Український гімн у Москві: як збірна з важкої атлетики вигравала чемпіонат Європи

Український гімн у Москві: як збірна з важкої атлетики вигравала чемпіонат Європи

10 квітня. Москва. У Палаці гімнастики Ірини Вінер-Усманової, за 6 кілометрів від якого знаходиться Кремль, проходить фінальний день Чемпіонату Європи з важкої атлетики. Звучить національний гімн України. Вже вчетверте на цьому турнірі.

На найвищій сходинці п'єдесталу стоїть український важкоатлет Дмитро Чумак, вихованець спортивного клубу "Епіцентр". Він щойно здобув для нашої країни вирішальну золоту нагороду.

Завтра українські та світові ЗМІ напишуть, що цей турнір став найуспішнішим в історії збірної України. А поки що телевізійна камера акцентує увагу на обличчі українського спортсмена.

Він у масці, але не здатний приховати емоції. На його очах сльози, він періодично витирає їх накинутим на плечі українським прапором.

Окрім Дмитра, здобути перемогу в двоборстві та стати чемпіонками Європи в Москві спромоглися Ірина Деха, Каміла Конотоп та Аліна Марущак. А Дмитро Вороновський та Анастасія Лисенко стали бронзовими та срібними призерами турніру відповідно.

Загалом українські спортсмени з урахуванням нагород у вправах (ривку, поштовху та сумі багатоборства) привезли на Батьківщину 17 медалей – 10 золотих, 3 срібні та 4 бронзові.

Водночас збірна України перемогла у всіх трьох медальних заліках: великому, малому та загальному. В той час як господарі турніру росіяни зайняли лише восьме місце у великому медальному заліку і десяте в загальному.

"Для когось ми несподівано стали кращою командою в Європі, але тільки не для нас. Ми знаємо наскільки короткий вік спортсменів і те, скільки сил вони віддають, викладаючись на тренуваннях і зборах.

Федерація не могла стояти осторонь від такого серйозного форуму, як Чемпіонат Європи. Ми взяли на себе відповідальність і відправили наших спортсменів в Російську Федерацію, щоб вони показали те, на що сьогодні здатні.

Перше загальнокомандне місце, яке вибороли наші спортсмени, особливо хочу відзначити жіночу збірну, а також Дмитра Чумака, це результат виконаної роботи", підкреслив президент Федерації важкої атлетики України, народний депутат Верховної Ради та співзасновник компанії "Епіцентр К" Олександр Герега.

Як розповів головний тренер жіночої збірної України з важкої атлетики Юрій Кучінов, виступ української збірної в Москві був надзвичайно важливим для України для збереження олімпійських ліцензій на Олімпіаду-2020, яку через пандемію COVID-19 перенесли на цей рік.

"Відмова від виступу в Чемпіонаті Європи 2021 у результаті дуже дорого б коштувала нашим спортсменам: набравши додаткові бали учасники з інших країн отримали б чудову можливість потіснити наших важкоатлетів. Але на щастя, цього не сталося: ми виступили й, окрім медалей, набрали додаткові бали для ліцензій", пояснив він.

За словами генерального секретаря Федерації важкої атлетики України Бориса Лобко, для кожного спортсмена Олімпійські ігри – це найважливіший турнір у житті та квінтесенція спортивної кар’єри.

Він згадує, що свого часу через політичне загострення двох супердержав – США та СРСР – видатний український важкоатлет Анатолій Писаренко пережив одну з найбільших особистих трагедій. З 1981-го по 1984-й рік він тричі поспіль перемагав на Чемпіонаті світу і був безальтернативним фаворитом Олімпійських ігор 1984 року, які відбувалися в Сполучених Штатах Америки.

"Проте через загострення стосунків між СРСР та США, радянська влада прийняла рішення не приймати участь в Олімпіаді. Це було страшним ударом для Писаренко, він був у відчаї і ця рана не загоїлася й досі.

Згодом він згадував, що, ставши успішним бізнесменом, зміг досягти всього, чого бажав, окрім Олімпійського золота, на яке він заслуговував. Адже вже через 1,5 місяці після Олімпіади та турнірі "Дружба-84" Писаренко перевершив показник олімпійського чемпіона на 51 кг", говорить Борис Лобко.

На першій після повернення до країни пресконференції українські спортсмени згадували, як проходив турнір у Москві, які складнощі довелося долати та які емоції пережити під час змагань. Далі пряма мова спортсменів та найбільш яскраві цитати після повернення до України.

"Ще за декілька місяців до змагань з’явився деякий тягар відповідальності. Коли дізналися, що турнір буде проходити в Москві, стало зрозуміло, що якщо їхати то тільки за першим місцем.

Морально важко було і на самих змаганнях, але, на щастя, ми впоралися з хвилюванням і вибороли перше місце. Важко передати всі емоції, проте це точно перший у моєму житті турнір, коли, стоячи на п'єдесталі, мені було важко стримувати сльози", – Дмитро Чумак, український важкоатлет, триразовий чемпіон Європи, бронзовий призер чемпіонату світу 2015 року.

"Перемога в загальному заліку медалей на Чемпіонаті Європи це заслуга наших спортсменок, спортсменів, їхніх тренерів, а також Федерації та меценатів.

Зокрема Олександра Гереги, який, попри складні часи, усіляко підтримує українських важкоатлетів, забезпечуючи їм гідні умови для якісного тренування в спорткомплексах "Епіцентр" та виплачуючи грошові стипендії найсильнішим спортсменам", – Юрій Кучінов, головний тренер жіночої збірної України з важкої атлетики.

"Важкою атлетикою я почала займатися 4 роки тому. На кожному наступному змаганні я підіймаю все більшу вагу, а, отже постійно зростаю і розвиваюся. На щастя, в нас, у Хмельницькому, створені всі умови для цього. Зручна база, професійний інвентар та досвідчені тренери.

Тож наша наступна мета потрапити на Олімпійські ігри та здобути медаль вже там. Будемо працювати, щоб знову прославити Україну та порадувати українців", – Аліна Марущак, українська важкоатлетка, чемпіонка Європи 2021 року.

"Наші дівчата й хлопці мають достатньо таланту, щоб претендувати на найвищі нагороди. Тож наша філософія полягає в тому, щоб завжди прагнути до перемоги та золотих медалей. Їхали за ними й до Москви.

Проте цей турнір перевершив наші очікування: ми здобули найбільшу кількість золотих медалей та вперше в історії зайняли перше місце в турнірному заліку.

Коли усвідомлюєш, що ти та твоя команда досягли історичного успіху, відчуваєш неймовірну гордість, як за досягнутий тобою результат, так і за всю країну", – Ірина Деха, українська важкоатлетка, дворазова чемпіонка Європи.

"Є люди, які з самого дитинства говорять, що в тебе нічого не вийде. Вони говорять: "Не йди в цей спорт", "Тобі це не потрібно", "Ти дівчина, тож займайся танцями, легкою атлетикою чи гімнастикою".

Мені завжди хотілося довести, що людина може досягти будь-чого, якщо вона справді цього хоче. Я тренуюся по 4 години на день, вранці та ввечері. І мені не потрібні чужі приклади, адже я сама будую своє життя, ставлю власні цілі та рухаюся до мети", – Ангеліна Ломачинська, українська важкоатлетка, бронзова призерка чемпіонату Європи 2021 року в ривку.

"На останньому чемпіонаті Європи наші важкоатлети зібрали справжній врожай золотих медалей. Ці спортивні перемоги дають чіткий стимул продовжувати працювати.

Отже, після чемпіонату компанія "Епіцентр" буде ще більше вкладати в розвиток українського спорту – це соціальний внесок і місія нашої компанії. Дуже скоро ми поїдемо в Харків, щоб закласти там перший камінь під будівництво нового сучасного Центру — спортивного комплексу олімпійського резерву як мінімум на 50 помостів.

Харківщина нам дає великі результати та віру в майбутнє багатьох видів українського спорту. Тому ми хочемо підтримувати спорт не лише на Хмельниччині, де побудовано та успішно працює п’ять сучасних спортивних комплексів "Епіцентр", а й на Сході України", – Олександр Герега, президент Федерації важкої атлетики України, народний депутат Верховної Ради та співзасновник компанії "Епіцентр К".

"Щиро пишаюсь тим, що гімн України чотири рази пролунав цієї весни в Москві – саме стільки золотих медалей отримали спортсмени і спортсменки в загальному заліку Чемпіонату Європи 2021. Також 17 разів під час Чемпіонату підіймався прапор України, за кожну з отриманих нагород. Попереду – Олімпіада, на якій, сподіваюсь, важкоатлети продемонструють високий рівень. Ми, зі свого боку, зробимо все, щоб підготувати їх до змагань якнайкраще", – Галина Герега, засновниця спортивного клубу "Епіцентр", співзасновниця компанії "Епіцентр К".

Вже після пресконференції компанія "Епіцентр" повідомила, що надасть українським спортсменам та тренерам цінні призові сертифікати та планує і надалі підтримувати національну збірну, забезпечуючи українських важкоатлетів всіма необхідними умовами для ефективних тренувань.

Попереду в спортсменів нові випробування: вже влітку стартують Олімпійські ігри в Японії, на яких очікування від українських важкоатлетів будуть ще більшими, ніж у Москві. Проте їхній виступ на останньому чемпіонаті Європи в будь-якому разі увійде в історію, як одна з найбільш яскравих перемог України.

"Не так багато на сьогоднішній день в України перемог, як у держави. Тому цей чемпіонат і ці перемоги мають дати чіткий стимул не тільки нам, а й усій українській нації до того, що потрібно працювати і працювати ще наполегливіше – для нових перемог.

Після Чемпіонату Європи в нас з’являється ще більше бажання вкладати в розвиток українського спорту та важкої атлетики. Ми і надалі будемо підтримувати цей вид спорту, який історично культивується в Україні і приносить нам міжнародні нагороди і медалі різного ґатунку та надає визнання для всієї країни. Ми показали, що є така держава Україна і вона є сильна держава", підкреслив Олександр Герега.

Головне сьогодні