Чому кіт топчеться і розминає вас лапками? Учені знають відповідь

Олена Барсукова — 14 грудня 2022, 09:00

У багатьох власників котів періодично виникає запитання: чому мій кіт топчеться по мені лапами? Це явище навіть отримало в англійській мові свою назву – kneading (to knead – замішувати тісто, розминати щось).

Наука вже довела, що коти вміють любити своїх господарів і стежити за ними. Але що вони хочуть сказати, коли роблять ці методичні рухи подушечками лап на колінах господаря чи на ліжку? Вони розминають людей лапами, щоб з’їсти чи щоб показати свою любов?

Відповіді на ці запитання у матеріалі для The Conversation дали вчені Університету Аделаїди – старша викладачка у Школі ветеринарної науки Сьюзан Гейзел та кандидатка наук з поведінки тварин Джулія Геннінг.

Науковиці розповіли, чому коти топчуться лапами по своїх господарях, як потрібно при цьому поводитись і коли "розминання" стає ненормальним явищем.

Далі – переклад цього тексту українською.

Чому коти топчуться лапами?

Цю масажну дію від котів назвали терміном kneading через схожість із процесом замішування тіста. Фото: Svetlana Rey/Depositphotos

Розминання, топтання або kneading – це явище, коли коти масажують предмет, випростовуючи і втягуючи передні лапи.

Це ритмічна масажна дія, яку назвали терміном kneading через схожість із процесом замішування тіста.

Отже, навіщо котам розминання? Чи говорить це нам щось про те, як вони почуваються, і чи можна щось зробити, якщо вони боляче мнуть вас, сидячи на колінах?

Звідки взялося розминання

Фото: belchonock/Depositphotos

Коти починають топтатися лапами ще коли вони маленькі і харчуються молоком мами. Розминання асоціюється зі смоктанням, яке допомагає стимулювати подачу молока у кішки-матері через вивільнення окситоцину, і воно, ймовірно, виникло з цієї причини.

Розминання має ще одну еволюційну перевагу. Його можна використовувати як форму тактильного та феромонного спілкування між кошеням і матір'ю.

На м’яких подушечках лап котів є пахучі залози, і коли вони розминаються, ці залози виділяють феромони (хімічні сигнали, які використовуються для спілкування).

Топтання на мамі вивільняє феромони, пов’язані зі зв’язком, ідентифікацією, станом здоров’я та багатьма іншими повідомленнями.

Один із них, відомий як "феромон, що заспокоює котів", виділяється сальними залозами навколо молочних залоз.

Феромони важливі не лише для зв’язку між матір’ю та дитинчатами. Феромон, що заспокоює котів, також має потенціал для лікування агресії у дорослих котів.

Та якщо топтатися – це поведінка кошеняти, чому дорослий кіт це робить?

Фото: bearvisionspb/Depositphotos

Розминання з’явилося еволюційним шляхом для стимулювання надходження молока та передачі хімічних і тактильних повідомлень між кошеням і матір’ю. Водночас ця поведінка поширена у дорослих котів через явище, що називається неотенією.

Неотенія це коли тварина зберігає свої юнацькі фізичні чи поведінкові риси до зрілого віку. Ймовірно, ці риси потрібні котам, коли їм потрібно спілкуватися з людьми, котами чи іншими тваринами вдома.

Топтання може відбуватись і в дорослому віці, оскільки воно може допомогти коту передати якусь інформацію.

Розминання на колінах у людини – це спосіб кота сказати "ми є партнерами" чи "ти в моїй соціальній групі". Або, кажучи дуже по-людськи, "ти моя людина".

Ми також можемо активізувати топтання, винагороджуючи нашого кота увагою, коли він це робить.

Деякі коти люблять розминати м’які ковдри і навіть смоктати тканину, наче соску. Це може розслабляти або заспокоювати кота через цю асоціацію.

Що розминання говорить про самопочуття наших котів?

У більшості випадків розминання вказує на те, що коту комфортно. Фото: gorlovkv/Depositphotos

У більшості випадків розминання вказує на те, що вашому коту комфортно.

Однак, якщо розминання (і особливо смоктання) відбувається дуже часто, триває дуже довго, здається компульсивним або травмує лапи або рот вашої кішки – це може бути ознакою того, що ваша кішка переживає стрес або біль і потребує огляду ветеринара.

Розминання та смоктання може стати компульсивним, особливо для сіамських і бірманських котів.

Деякі коти взагалі не топчуться. Так само, як і люди, коти індивідуальні і люблять демонструвати, що їм комфортно з вами.

Допоможіть! Мій кіт топче мої ноги

Фото: AndrewLozovyi/Depositphotos

Розминання – це нормальна поведінка, яка може бути важливою для того, щоб кіт відчував з вами зв’язок.

Якщо кігті вашого кота занадто сильно впиваються у шкіру, купіть товсту ковдру, якою ви можете накрити ноги.

Не відганяйте і не скидайте кота з колін. Натомість винагороджуйте розминання тоді, коли кігті "зведені до мінімуму". Давайте коту більше уваги, погладжуючи його або подаючи ласощі, коли він розминає вас так, як вам би хотілося.

Ви навіть можете ввести якийсь сигнал, щоб попросити прибрати кігті. Щось коротке на кшталт "лапи!" або "кігті!" – це хороший варіант. Просто пов’яжіть слово та харчову винагороду з бажаною поведінкою.

І якщо ви любите свого кота більше, ніж він любить розминати вас – це також нормально.

Сьюзан Гейзел, Джулія Геннінг, The Conversation.

Читайте також: 11 способів зробити свого кота щасливішим

Реклама:

Головне сьогодні