Не 25 грудня: коли народився Ісус?
ОНОВЛЕНО 25.12.2022
Мільйони людей у всьому світі відзначають Різдво 25 грудня, а в деяких країнах – 7 січня.
Зокрема, у 2021 році в Україні Різдво у січні святкували понад 70% людей, а у грудні – 4%.
Цьогоріч більше українців почали підтримувати ідею переносу дати святкування на 25 грудня. У 2022 році 55% опитаних українців повідомили, що святкуватимуть Різдво 7 січня, 11% – 25 грудня, а 25% – в обидві дати.
Проте більшість учених погоджується, що Ісус народився не в цей день або навіть не у 1 році нашої ери, пише Live Science.
Різні дати святкування Різдва також пов’язані з різними календарями: юліанським або григоріанським.
Фото: kalinovsky/Depositphotos |
Юліанський календар запровадили ще у 46 році до н.е.
А у 1582 році йому на зміну прийшов більш точний і сучасний григоріанський – в Україні на нього перейшли у 1918 році за часів Української Народної Республіки.
7 січня народження Ісуса українські православні церкви, а також Українська греко-католицька церква святкують за "старим стилем". У них, за юліанським календарем, Новий рік настає лише 14 січня.
Водночас у 2022 році ПЦУ дозволила проводити різдвяні богослужіння 25 грудня. Також ПЦУ і УГКЦ спільно думатимуть над реформою церковного календаря.
Читайте також: Чому більшість християн світу святкує Різдво не 7 січня
Римо-католицька церква, протестанти і більшість православних у світі святкують Різдво за сучасним григоріанським (новоюліанським) календарем.
Дослідники також припускають, що римо-католицька церква обрала 25 грудня, оскільки це пов’язано з зимовим сонцестоянням і Сатурналією – святом, присвяченим римському божеству Сатурну.
Церква могла запозичити дату цього популярного язичницького свята, пише Ігнаціо Л. Гьотц у своїй книзі "Ісус-єврей: реальність, Політика та міф – особиста зустріч".
Дотепер ніхто не знає точно, коли народився Ісус, однак існує кілька найпоширеніших версій.
Версія №1: між 6 роком до н.е. і 4 р. до н.е.
Фото: sedmak/Depositphotos |
Деякі науковці вважають, що Ісус народився між 6 роком до н.е. і 4 р. до н.е.
Ця думка частково базується на біблійній історії про царя Ірода Великого.
Намагаючись знищити Ісуса, він наказав вбити всіх немовлят чоловічої статі у віці до 2 років, які жили в околицях Вифлеєму.
Це сталося незадовго до власної смерті Ірода, про дату якої досі сперечаються.
Однак більшість учених, зокрема Пітер Річардсон та Емі Марі Фішер у своїй книзі "Ірод: цар юдеїв і друг римлян: друге видання", дотримуються дати, використаної римськими істориками, які вважали, що Ірод помер у 4 році до н.е.
Водночас історики розходяться в думці щодо фактичного року смерті Ірода, і багато хто стверджує, що масове дітовбивство – це не що інше, як легенда.
У своїй книзі "Зилот: життя та часи Ісуса з Назарету" бібліст Реза Аслан писав, що різанина Ірода була "подією, для якої не існує жодного підтвердження в жодній хроніці або історії того часу, чи то в єврейській, чи християнській, чи римській".
Версія №2: 5 рік до н.е
Інші вчені намагалися співвіднести "Вифлеємську зірку", яка нібито сповіщала про народження Ісуса, з реальними астрономічними подіями, щоб точно визначити рік його народження.
Наприклад, у статті 1991 року астроном Колін Хамфріс припустив, що легендарна зірка насправді була повільною кометою, яку китайські спостерігачі зафіксували у 5 році до нашої ери.
Утім, згодом теорію Хамфріса спростували.
Місяць народження Ісуса також був предметом обговорень.
Версія №3: червень 2 року до н.е
Фото: mrfphoto/Depositphotos |
За версією Дейва Ренеке, "Вифлеємська зірка" могла бути результатом зіткнення Венери і Юпітера, які разом і утворили яскраве світло на небі.
Використовуючи комп’ютерні моделі, Ренеке визначив, що ця рідкісна подія сталася 17 червня 2 року до н. е.
Версія №4: жовтень 7 року до н.е
Інші дослідники, зокрема Йоганн Кеплер, стверджують, що "Вифлеємською зіркою" могла бути наднова зоря, яка спалахнула поруч з Юпітером і Сатурном у жовтні 7 року до н.е.
Версія №5: весна
Фото: marinv/Depositphotos |
Існували також припущення, що Ісус Христос був весняною дитиною.
Ігнаціо Гьотц зауважує, що пророк міг народитися пізньою весною, адже вагітності зазвичай починалися восени після збору врожаю, коли вистачало грошей на весілля.
На це також вказує біблійна розповідь про те, що пастухи стерегли свої отари на полях у ніч народження Ісуса.
Вони, імовірно, робили б це навесні, а не взимку.
Крім цього у Євангелії від Луки сказано, що Йосип з вагітною Марією вирушили з Назарету до Вифлеєму, бо римський цар Август наказав зробити перепис населення.
А в ті часи вагітній жінці було б особливо важко пройти зимою близько 70 миль.
Загалом у Біблії немає вказівок на те, що Ісус народився взимку.
Фото: Paralingua/Depositphotos |
Науковці також сперечаються щодо того, чи справді Ісус народився у Вифлеємі, і які події відбувалися у той час.
Наприклад, Євангеліє від Матвія і від Луки свідчать, що Йосип і Марія перебували у Вифлеємі, коли народився Ісус, пише The Conversation.
Однак у них є розбіжності щодо багатьох деталей.
Зокрема, Євангеліє від Луки нічого не говорить щодо втечі до Єгипту, царя Ірода і вбивства дітей, а також мудреців, які відвідують немовля.
Ісус народився в яслах, тому що всі мандрівники переповнили кімнати для гостей. І після народження Йосипа і Марію відвідують не мудреці, а пастухи.
Лука також пише, що про народження Ісуса у Вифлеємі пастухів сповістили ангели.
Однак у цій версії історії немає дороговказної зірки, а пастухи не приносять дари немовляті Ісусу.
Ситуацію також ускладнює те, що у Євангеліях від Марка та Івана не згадується народження Ісуса чи його зв’язок із Вифлеємом.
Євангеліє від Марка, найдавніша розповідь про життя Ісуса, свідчить, що Ісус походить із "Назарету Галілейського".
Це повторюється у Євангелії кілька разів, і Вифлеєм ніколи не згадується.
Читайте також:
Не яблуко: яким фруктом був "заборонений плід", який з’їла Єва?
Скільки українців готові святкувати Різдво 25 грудня? Опитування