Onuka та науковиця Олена Паренюк взяли участь в американському науковому шоу, де розповіли про Чорнобиль. ПОДКАСТ

2720
27 квітня 2023

Лідерка гурту Onuka Ната Жижченко та радіобіологиня Олена Паренюк стали першими українськими гостями американського шоу Sing for Science.

Темою подкаста з українськими гостями стала Чорнобильська катастрофа, а також російська окупація території у 2022 році та її звільнення. 

Радіобіологиня Олена Паренюк є старшою науковою співробітницею в Інституті проблем безпеки АЕС НАН України й понад 10 років досліджує, як впливає радіація на бактерії, які живуть у Чорнобильській та Фукусімській зонах відчуження. 

Реклама:

До повномасштабного вторгнення жінка працювала зі зразками з саркофагу.

Скрін з пресрелізу подкасту

"Щоб взяти зразки для дослідів у 90-х років, потрібно було розбивати застиглу, перетворену на склоподібну масу, лаву… Бо все, що було кинуто в реактор, опинилося при дуже високій температурі та високому тиску, воно розплавилося в лаву, а потім охололо. Такі зразки брати важко. 

Через 36 років, завдяки хімічній та біологічній корозії, лава стала крихкою. Відбір зразків значною мірою спростився: зразок можна взяти ложкою", – розповіла Олена Паренюк у подкасті. 

Радіоактивна лава почала руйнуватися, і в результаті перетворилася на пил, який легко здіймається у повітря. 

"Російські військові зробили окопи в найбільш забрудненому радіонуклідами ґрунті… Нині ми вивчаємо наслідки захоплення зони відчуження та як це вплине на радіаційну безпеку у світі", – каже Олена в подкасті.  

Для лідерки гурту Onuka Нати Жижченка Чорнобиль є близькою темою, адже її альбом "Відлік" є присвятою аварії на АЕС та зоні відчуженню. 

Реклама:

Батько Наталії був інженером-фізиком та ліквідатором катастрофи, а сама Ната під час навчання в університеті писала дипломну роботу про зону відчуженню. 

"Коли у мене з’явилася ідея пісні "Відлік", я подумала, що це може бути голосом нашої атомної електростанції, яка виснажена експериментом із неправильним управлінням та неправильною поведінкою. Для мене це був голос зболеної Чорнобильської АЕС", – розповіла співачка. 

В подкасті Ната поділилася, що багато разів бувала в зоні відчуження й "ніколи не відчувала такого спокою всередині, як там"

"Російська окупація для мене була ніби зґвалтуванням зони відчуження. Я не могла повірити в те, що вся історія, всі наші дослідження були "зґвалтовані" цими нелюдами", – наголосила Onuka. 

Подкаст з українськими гостями опублікували 26 квітня до 37-ої річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 

Повний випуск англійською можна прослухати за посиланням

Подакаст Sing for Science – це науково-популярний подкаст, в якому ведучий разом з відомими артистами знайомлять слухачів "з наукою через музику". Раніше спікерами подкасту були виконавці та гурти: Sia, Korn, MGMT, Norah Jones, а також вчені одного з Массачусетського технологічного інституту. 

Раніше ми розповідали, як Україна вперше взяла участь в Кіпрському карнавалі. 

Читайте також: Що ви знаєте про радіацію та Чорнобиль? Перевірте себе. ТЕСТРеклама: