Вчені виявили спільну звичку птахоподібних динозаврів та сучасних птахів

4241
20 листопада 2023

Вчені розкопали скелет маленького птахоподібного динозавра пізнього крейдового періоду, який був згорнутий "калачиком", що нагадує положення сучасних птахів під час сну. 

Про це повідомляє CNN із посиланням на дослідження, опубліковане у науковому журналі PLOS One. 

У пустелі Гобі, що розташована у формації Барун Гойот у Монголії група японсько-монгольських палеонтологів розкопала череп і майже цілий скелет птахоподібного динозавра. 

Реклама:

Його кістки були у позі, в якій померла тварина – довга шия обвивала правий бік тулуба, голова притиснута до боку, задні кінцівки складені під тулубом, більша частина хвоста загиналася навколо лівого боку.

Ілюстрація пози, в якій знайшли скам'янілості птахоподібного динозавра. Фото: Seiji Yamamoto

Науковці встановили, що це альваресзавр. Він належить до тероподів – динозаврів з довгими хвостом та задніми кінцівками, але короткими передніми. Альваресзаври є частиною групи манірапторів – птахів та птахоподібних динозаврів. 

Знайденого альваресзавра вчені назвали Jaculinykus yaruui. Він жив приблизно 70 мільйонів років. Довжина динозавра від носа до кінчика хвоста становила трохи більше ніж 1 метр. 

Поза знайденого альваресзавра схожа на інші дві скам’янілості, знайдені у Монголії, – Sinornithoides youngi та Mei long. Їх також знайшли згорнутими "калачиком". Ці динозаври є троодонтидами, які належать до манірапторів.

Знайдені рештки альваресзавра. Фото: PLOS One

Сучасним птахам така поза допомагає зберігати тепло. Палеонтологи припускають, що маніраптори мали схожу мету, коли згорталися калачиком. 

У процесі еволюції альваресзаври зменшувалися в розмірах. Ймовірно, це змусило їх прийняти ту саму стратегію терморегуляції, яку використовували їхні пташині родичі.

Реклама:

"Jaculinykus є важливим прикладом того, що альваресзаври мають більше схожості з живими птахами – не лише в остеологічних особливостях, але й у поведінкових рисах", – сказав співавтор дослідження Кохта Кубо.

Нагадаємо, вчені встановили, що динозаври вимерли через зміну клімату, спричинену падінням астероїда.

Читайте також: Чому діти так захоплюються динозаврами і яка від цього користь? ПояснюємоРеклама: