Як вимагає Стамбульська конвенція: ВР підтримала законопроєкт, який передбачає зміни в КУпАП щодо насильства

Олена Барсукова — 22 листопада 2023, 12:16

Парламент ухвалив за основу законопроєкт, який передбачає введення адміністративної відповідальності за сексуальне домагання, насильство за ознакою статі та неповідомлення про вчинення домашнього насильства стосовно дитини.

Законопроєкт №8329 вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Стамбульської конвенції.

271 депутат проголосував "за", повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Законопроєкт оновлює визначення сексуального домагання та насильства за ознакою статі відповідно до Стамбульської конвенції, доповнює КУпАП кількома статтями й передбачає адміністративне покарання у вигляді штрафу, громадських робіт чи адмінарешту за:

  • Неповідомлення про вчинення домашнього насильства стосовно дитини посадовою особою суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Це передбачає покарання у вигляді штрафу від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Фото: Chris Ryan
  • Насильство за ознакою статі – умисне вчинення будь-яких діянь (дій чи бездіяльності) фізичного, психологічного або економічного характеру, спрямованих проти осіб через їх належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі жінки або чоловіка в суспільстві, що завдають фізичної, психологічної або економічної шкоди чи страждань).

Тягне за собою накладення штрафу від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 10 діб.

  • Сексуальне домагання – вчинення без згоди особи вербальних, невербальних або фізичних дій сексуального характеру, які не спричинили тілесних ушкоджень, метою або наслідком яких є приниження гідності особи, зокрема шляхом створення залякуваного, ворожого, принизливого або образливого середовища, та не пов’язані із проникненням в тіло іншої особи.

Це передбачає накладення штрафу від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин.

Дії, вчинені відносно особи, яка перебуває у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування, – тягнуть за собою накладення штрафу від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

Згідно із законопроєктом, людей, які вчинили домашнє насильство, насильство за ознакою статі або невиконання термінового заборонного припису може бути затримано на строк до 3 годин для складення протоколу.

А в необхідних випадках для встановлення особи або з'ясування обставин правопорушення – до 24 годин (зараз передбачено до 3 годин).

Також законопроєкт №8329 передбачає, що люди, які вчинили домашнє насильство, будуть направлятися рішенням суду на корекційні програми.

Детальніше нововведення можна переглянути у пояснювальній записці до законопроєкту.

Наразі законопроєкт ухвалили за основу, а значить попереду ще друге читання.

Нагадаємо, законопроєкт внесли до Верховної Ради 2-го січня 2023 року, після того як у червні 2022-го Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію, а президент Зеленський підписав відповідний закон.

Стамбульська конвенція або Конвенція Ради Європи про попередження і боротьбу з насильством щодо жінок і домашнього насильства – міжнародна угода, уперше підписана у 2011 році.

Читайте також: Стамбульська конвенція – це не документ про гендер

Реклама:

Головне сьогодні