У США знайшли скам'янілу шкіру рептилії, яка жила ще до появи динозаврів

Ірина Бура — 13 січня, 09:09

Палеонтологи виявили найдревнішу скам'янілу шкіру невідомої істоти, що жила ще до появи перших динозаврів.

У дослідженні вчених з Університету Торонто Міссісога, опублікованому в журналі Current Biology, зазначено, що фрагмент скамянілої шкіри рептилії був знайдений у вапняковій печері в Оклахомі (CША). Вік знахідки – приблизно 289 мільйонів років, пише CNN.

Вчені ідентифікували фрагмент шкіри, що подібна до шкіри крокодила і ящірки. Це – найстаріший відомий зразок збереженого епідермісу, який є зовнішнім шаром шкіри наземних рептилій, птахів і ссавців. Епідерміс "був важливою еволюційною адаптацією під час переходу до життя на суші", зазначають дослідники.

Шкіра збереглася у фрагменті, меншому за розмір нігтя. Її галькова поверхня схожа на шкіру крокодила, а складки нагадують ті, що є у змій і безногих ящірок.

Зображення: Current Biology

Незважаючи на ці особливості, дослідники не можуть впевнено сказати, з якої тварини чи ділянки тіла походить зразок, оскільки скам’янілість не пов’язана з жодними іншими останками.

ВІДЕО ДНЯ

Вони припускають, що фрагмент міг належати маленькій рептилії на ім’я Captorhinus, скам’янілості якої знаходили в печерній системі набагато частіше, ніж будь-якої іншої подібної тварини.

Співавтор дослідження Роберт Рейс, професор біології в Університеті Торонто Міссісога, який досліджує палеонтологію хребетних, зауважує, що скам’яніла шкіра трапляється "дуже рідко, незважаючи на те, що це насправді найбільший орган у тілі".

"Після смерті тварини шкіра дуже швидко розкладається", – сказав Рейс.

Він додав, що цей зразок зберігся завдяки унікальним особливостям вапнякових печер Річардс-Спур в Оклахомі.

Тварина була "похована" в дрібних глинистих відкладеннях, а взаємодія з нафтою, яка протягом тривалого часу просочувалася у печеру, уповільнила її розкладання. На думку дослідників, у печері також було безкисневе середовище.

Читайте також: Скіфи носили стріли у сумках, виготовлених з людської шкіри – дослідження

Реклама:

Головне сьогодні