Чи шумить Сонце? Відповідь вчених, яка вас може здивувати

Анна Коваленко — 22 грудня, 16:53
Чи шумить Сонце? Відповідь вчених, яка вас може здивувати
Вчені кажуть, що Сонце має деякі елементи звуку
Фото: NASA

Люди можуть почути краплі дощу, подув вітру чи сигнали повітряної тривоги. Однак сонячні бурі, що почастішали в 2024 році, не супроводжуються жодними звуками.

Теоретично Сонце може видавати звуки, але їх неможливо почути, оскільки цьому перешкоджає вакуум у космосі.

Астроном і професор Університету Аризони (США) Кріс Імпл розповів, пояснив, що для поширення звуків потрібне особливе середовище, пише Popular Science.

За словами викладачки астрономії в Національному музеї авіації та космонавтики в округу Колумбія (США) Шони Едсон, звук – це поздовжня хвиля, яка має рухатися крізь щось, аби людські вуха перетворили його на зрозумілу для мозку інформацію. Аби зрозуміти рух звуку між молекулами, вчена пропонує уявити ряд м'ячів.

"Якщо ви штовхнете м’яч у кінці лінії, він покотиться в наступний м’яч, який наштовхнеться на наступний м’яч, і всі вони ніби "бум, бум, бум".

РЕКЛАМА:

Ось що звук робить з молекулами повітря, рідини чи твердої речовини, через які він рухається", – пояснила Шона Едсон.

Однак у відкритому космосі молекул мало і вони розташовані занадто далеко одна від одної, аби передавати звукові хвилі.

"Навіть якщо ви натиснете на одну (молекулу – ред.), поблизу не буде нічого, на що можна було б її штовхнути, тому хвиля не може поширюватися далі", – додає науковиця.

Отже, через вакуум космосу Сонце не може створювати звук у такому форматі, як на Землі. Але, враховуючи великі розміри та значну активність зірки, вона мала б якось "звучати".

Астроном Кріс Імпл стверджує, що коливання та вібрації Сонця в певному сенсі мають елементи звуку, однак ця активність "неймовірно низькочастотна", тому її не здатне сприймати людське вухо.

Тоді чому в інтернеті є аудіозаписи звуків неземних об'єктів та коливань сонячних вітрів?

Кріс Імпл пояснює, що насправді активність космічних тіл не має власних звуків, шум від них створюють вчені.

"Це досить розумна ідея в науці, коли ви берете якесь далеке явище, наприклад галактику, або чорну діру, або атмосферні рухи Юпітера, або Сонце, і перетворюєте сигнали, які відбуваються в цій ділянці, на звукові хвилі, просто як спосіб зрозуміти їх у невізуальний спосіб", – каже астроном.

Таким чином дослідники можуть відображати дані про космос у формі, яка допомагає людям краще розуміти середовище. Науковці використовують цей підхід подібно до того, як механік слухає двигун або лікар – серце.

"Ви можете почути роки змін за кілька секунд або хвилин, і іноді у звуках можуть виявлятися закономірності, яких ви раніше не помічали", – зауважила Шона Едсон.

Однак створений науковцями звук несправжній і навіть дещо спотворює фізику, вважає Кріс Імпл. Таке озвучення схоже на перегляд яскравого інфрачервоного зображення з космічного телескопа Джеймса Вебба на екрані телефона.

"Це несправжні кольори, тому що випромінювання, яке було виявлено, не можна побачити неозброєним оком", – додав він.

Раніше ми розповідали, чи можна позбутися земного сміття, скинувши його на Сонце.

Реклама:

Головне сьогодні