"Госпітальєри" залучили аудиторів до перевірки витрат зборів – результати обіцяють опублікувати

Медичний батальйон "Госпітальєри", який у березні звинуватили у відсутності звітів про збори, найняв аудиторську компанію для перевірки цільового використання коштів.
Після її завершення звіт опублікують, повідомила засновниця та очільниця "Госпітальєрів" Яна Зінкевич під час брифінгу в "Українському кризовому медіацентрі".
Вона запевнила, що батальйон "сповідує культуру повної підзвітності". Саме тому для підтвердження відповідності витрачених коштів цілям батальйону найняли аудиторсько-консалтингову компанію Kreston Ukraine.
Результати аудиту після оприлюднять на офіційних ресурсах "Госпітальєрів".
Виконавчий директор Kreston Ukraine Андрій Попов заявив, що аудитори вже завершили перевірку збору "Госпітальєрів" на нову базу організації. За його словами, аудит підтвердив коректність проведення зборів, ведення обліку та цільове використання грошей.
"Нам надали підтверджувальні документи, завдяки яким ми переконалися, що звітність фонду відповідає тим практикам, з якими ми стикалися в інших благодійних організаціях", – ствердив Попов.
Протягом найближчих місяців планують перевірити інші збори "Госпітальєрів" за 2025 рік.
На що пішли зібрані торік кошти?
Під час брифінгу директорка благодійного фонду "Госпітальєри" Юлія Шевчук зазначила, що торік загальні витрати фонду склали понад 75,3 мільйона гривень. Також вона розповіла, куди спрямували кошти зі зборів:
- збір пам'яті Олександри Мулькевич-Майк (3 605 594 гривні) – закупили 9 засобів РЕБ, 15 антен із додатковими частотами для РЕБів, 10 детекторів дронів і 3 додаткові акумулятори до РЕБів, оплатили 2 ремонти РЕБів і провели аудит автопарку та засобів захисту;
- збір "Рахунок Австрійки" (2 764 110 гривень) – спрямували на паливо та ремонт реанімаційного бусу;
- збір на забезпечення "Госпітальєрів" на зиму (всього 6 138 087 гривень, у 2025 році – 698 907 гривень) – покрили потреби у зимовий період (ремонт авто, паливо, обладнання для енергонезалежності, обігрів);
- збір на патронатну службу (752 340 гривень) – спрямували на підтримку сімей загиблих, поранених і полонених медиків (лікування, піклування та супровід).
- збір "10 мільйонів на 10 років" (10 213 536 гривень) – забезпечили довгострокову стабільність системи та всіх напрямків роботи (медикаменти, пальне, ремонти, спорядження, навчання, патронатна служба);
- збір на забезпечення "Госпітальєрів" на весну (4 023 884 гривні) – поповнили ресурсів після зими (додаткові закупівлі, навчання, патронатна служба, технічне обслуговування і ремонт авто);
- збір на тренінги для Сил оборони (114 775 гривень).

Що кажуть про збір на нову базу?
Яна Зінкевич також розповіла про витрати зі збору на нову базу для медичного батальйону. Попередню у квітні 2025 року зруйнував російський удар по Павлограду, що на Дніпропетровщині. Тоді ж оголосили про відкриття збору на 20 мільйонів гривень.
"Росіяни знищили нашу базу в Павлограді й це поставило під загрозу всю логістику. Вогонь забрав різноманітне майно – амуніцію, одяг, взуття та медикаменти. Ми розуміли, що лінія фронту наближається. Ми вистояли лише тому, що готувались до цього та заздалегідь вивезли частину обладнання. Але щоб екіпажі могли працювати далі та рятувати життя наших захисників, була потрібна нова база", – розповіла очільниця "Госпітальєрів".
Яна Зінкевич розповіла, що збір оголосила на свою офіційну волонтерську картку. До 16 серпня зібрали 15,5 мільйона гривень, які перерахували громадській організації "Центр фізичної та ментальної реабілітації". Остання заключила договір про купівлю приміщення для бази.
18 серпня продавцю перерахували 15 203 685 гривень. Також із зібраних коштів оплатили 152 036 гривень податків, ще таку ж суму сплатили нотаріусу.
Проте збір тривав. До 7 березня 2026 року зібрали ще 2 287 662 гривні, які також перерахували на ГО. Після цього збір зупинили.
За словами Зінкевич, додаткові кошти пішли на розробку ескізного проєкту реконструкції (1,4 мільйона гривень) та проєкту електротехнічних рішень (873 тисячі гривень).
Загальна вартість купівлі нової бази склала 17 780 757 гривень.
"Тепер наше завдання – зробити базу повністю автономною та незалежною від зовнішніх обставин. Тому я оголосила новий збір на 20 мільйонів гривень на частину оплат для необхідних проєктів та їхнього виконання.
Вони будуть витрачені на свердловини, каналізацію, гаряче/холодне водопостачання, електрику, генератори, сонячні панелі, благоустрій території та інше. Це стратегічна інвестиція у майбутнє "Госпітальєрів". Від цього залежить, чи зможемо ми продовжувати рятувати життя далі", – наголосила очільниця медичного батальйону.
Також у планах – створити на новій базі реабілітаційний центр для військових, госпітальєрів та їхніх родин.
Що відомо про скандал навколо "Госпітальєрів"?
У березні 2026 року медичний батальйон "Госпітальєри" запідозрили в непрозорому використанні коштів зі зборів.
Зокрема, журналістка Ольга Худецька помітила кілька "банок" з однаковим призначенням, куди одночасно збирали гроші, а також – зняття коштів без пояснень.
Інші користувачі соцмереж писали, нібито з криптогаманців медичного батальйону вивели 210 тисяч доларів. Але куди їх витратили – невідомо, оскільки звітності не було.
Яна Зінкевич визнала, що звітність за використання коштів публікували не в повному обсязі "через високе операційне навантаження та складну логістику роботи".
Командирка також розповіла, що зібрані кошти витратили на нову базу – попередня була зруйнована внаслідок обстрілу РФ. Фінансовий звіт за 2025 рік обіцяли опублікувати до 1 травня.
