Українська правда

Карпатський рятувальник показав, якою була обсерваторія на горі Піп Іван 17 років тому

- 23 грудня, 16:30

Карпатський рятувальник Василь Фіцак опублікував архівні фотографії засніженої обсерваторії на горі Піп Іван Чорногірський 2007 року.

На фото 17-річної давності зображена колишня астрономічна і метеорологічна станція, яку називали "Білий Слон".

"2007 рік. То вже історія", – написав Фіцак у Facebook.

Будівництво обсерваторії розпочали польські фахівці ще в 1936 році, йдеться на сайті "Білого Слона". 

Астрономічний відділ був підпорядкований Варшавському університету, а метеорологічний відділ – Національному інституту метеорології у Варшаві, але обсерваторія пропрацювала тільки з 1938-го по 1939 рік.

1 вересня 1939 року, з нападу Німеччини на Польщу, почалася Друга світова війна. 17 вересня Радянський Союз вдерся на територію Польщі. 18 вересня співробітники були змушені покинути обсерваторію, а після обстеження радянська влада вирішила її не використовувати.

Спроби відбудувати обсерваторію були і в 1963, і в 1991 роках, але остаточно проєкт відновлення розробили у 2007 році у співпраці з Польщею. Об’єкт передали в управління Прикарпатському національному університету ім. Стефаника в Івано-Франківську.

4 вересня 2012 року на вершину гори Піп Іван підняли перший будівельний вантаж і бригади робітників, які вдихнули нове життя у занедбані приміщення, а у 2013 році було укладено угоду про створення окремого рятувального поста на базі кількох кімнат обсерваторії.

Зрештою, у 2015 році у приміщенні колишньої обсерваторії почала працювати найвища в Україні високогірна рятувальна станція – Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост, що розташований на висоті 2028 метрів над рівнем моря.

Нагадаємо, нещодавно рятувальники показали снігову казку на горі Піп Іван.