Українська правда

Річкова видра і вухаті сови: митники не дали порушникам відправити за кордон рідкісні опудала

- 14 січня, 12:00

Київські митники викрили українців, які намагалися незаконно переправити за кордон опудала червонокнижної річкової видри і двох вухатих сов.

Опудало видри прямувало до США від відправника з Запоріжжя, а опудала сов до Штатів і Бельгії надсилала мешканка Чернігівщини.

Незаконний вантаж виявили у трьох міжнародних поштових відправленнях, повідомляє Київська митниця.

Оскільки ці види підпадають під дію кількох міжнародних природоохоронних конвенцій, їх заборонено вивозити за кордон без дозволу – хоч живими, хоч мертвими.

"Видра річкова і сова вухата перебувають під захистом Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори (CITES), а також охороняються Бернською Конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі", – зауважують митники.

Річкова видра – це червонокнижна тварина, яка в Україні водиться у річках Полісся та лісостепу. Міжнародний союз охорони природи (IUCN) вважає її видом, що перебуває під загрозою зникнення.

За даними природоохоронців, видра веде денний та сутінково-нічний спосіб життя й уникає сусідства з людиною, оселяючись у річках серед лісів, старицях, озерах та ставках.

Ця тварина вправно плаває та пірнає, має красиве хутро, харчується переважно рибою та відіграє важливу роль у біорізноманітті Полісся.

Але зникнення природних місць існування, полювання заради хутра, використання пестицидів у сільському господарстві та забруднення річок згубно впливає на життя виду.

Сова вухата – також цінний вид, адже його представники є найважливішими "регуляторами" чисельності мишоподібних гризунів в Україні.

Цей птах в Україні гніздиться скрізь (лише в Карпатах не зимує), але може опинитися під загрозою зникнення, якщо торгівля такими зразками не буде строго регулюватися.

І видри, і сови, включені до конвенції CITES. Тому для експорту цих тварин, їхніх тіл або будь-якої легко впізнаваної частини необхідно попередньо отримати дозволи від спеціальних органів.

Перевізники не надавали таких документів, і в міжнародному поштовому відправленні їх не було, тож правоохоронці вилучили опудала тварин.

Фахівці Національного науково-природничого музею НАН України підтвердили, що всі опудала мають музейну й освітню цінність, та рекомендували включити ці екземпляри до Музейного фонду України.

На відправників склали протоколи про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України. Згодом матеріали справ скерують до суду.

Нагадаємо, раніше з Тернополя до Тайваню намагалися відправити поштою рештки давніх істот, яким може бути близько 400 мільйонів років.

А на митному контролі з України до Швейцарії працівники виявили та вилучили трипільську вазу віком близько 7 тисяч років.