Скільки українців не зможуть бути на свята з близькими, бо вони – на фронті? Опитування

Вікторія Андрєєва — 23 грудня, 15:30
Скільки українців не зможуть бути на свята з близькими, бо вони – на фронті? Опитування
Скільки українців не зможуть зустріти свята з коханими? Опитування
stockasso/Depositphotos

Більшість українців мають близьку людину, з якою хотіли б відсвяткувати Новий рік і Різдво. Однак 39% з них не зможуть цього зробити, бо ця людина перебуває у війську.

Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, яке проводив фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова у період з 29 листопада по 14 грудня 2024 року.

Ще у 38% опитаних близькі люди перебувають за кордоном, що також унеможливлює спільне святкування.

До слова, цьогоріч абсолютна більшість респондентів (56%) святкуватиме і Різдво, і Новий рік.

Лише Різдво святкуватиме 11% опитаних, а виключно Новий рік – 4%. Не святкуватимуть жодне зі зазначених свят 11% респондентів, а 18% ще не визначилися.

РЕКЛАМА:

Молодь відповідала, що планує святкування, частіше, аніж респонденти віком понад 60 років.

Але на бажання святкувати також впливає й дохід – респонденти, які живуть за межею бідності, на 11% рідше святкують і Різдво, і Новий рік, порівняно з бідними чи умовно забезпеченими респондентами.

88% опитаних збираються святкувати в колі з іншими людьми, навіть якщо ті, з ким би хотілось зустріти Різдво чи Новий Рік, не зможуть приєднатися.

На самоті планують бути лише 7% українців.

Які настрої панують у країні

Наразі опитані українці відчувають надію (55%), тривогу (45%), оптимізм (29%), страх (26%) і розгубленість (26%) щодо свого майбутнього.

У порівнянні з серпнем і груднем 2023 року, респонденти стали частіше повідомляти про негативні почуття, як-от:

  • страх (+11% за рік);

  • розгубленість (+7%);

  • безвихідь (+6%);

  • тривогу (+6%;

  • песимізм (+5%).

Молодь у віці 18-39 років частіше думає про своє майбутнє у позитивному ключі – вони відмічають оптимізм (+9%), інтерес (+9%) і впевненість (+6%), порівняно зі старшими українцями (віком понад 40 років).

Соціологи порівняли показники наймолодшої вікової групи та найстаршої: оптимізм серед молоді зустрічається на 18% частіше, а тривога – на 16% рідше.

Надія та тривога щодо свого майбутнього залишаються провідними почуттями респондентів незалежно від макрорегіону їхнього нинішнього проживання.

В опитуванні брали участь 1518 респондентів віком від 18 років, які проживають на території України, що контролюється урядом та де немає активних бойових дій.

Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,6%. Разом із тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

Реклама:

Головне сьогодні