Українська правда
Життя

Названо цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізики

Версія для друку Коментарі 2
04.10.2011
Сол Перлматтер. Фото sciencephoto.com
Шведська королівська академія наук винесла своє рішення щодо того, кому в 2011-му році буде присуджено Нобелівську премію з фізики. Її лауреатами названо науковців з США Адама Рісса та Сола Перлматтера, а також австралійця Брайана Шмідта.

Відзнаку вчені одержать "за відкриття прискореного розширення Всесвіту шляхом спостережень на віддаленими надновими".

Про це повідомляється в прес-релізі на офіційному сайті Nobel Prize .

Спостерігаючи кілька десятків вибухів наднових, фізики прийшли до висновку, який викликав подив у них самих – Всесвіт розширюється з дедалі зростаючою швидкістю.

У 1998-му році основи світової космології зазнали потрясіння, коли свої результати представили дві команди дослідників. Одна з них, очолювана Полом Перлматтером, розпочала роботу в 1988-му. На чолі іншої, до якої увійшов Адам Рісс, у 1994-му році став Брайан Шмідт.

Метою вчених було створити мапу Всесвіту, виявляючи найбільш віддалені наднові зірки - Supernovae. Причому науковці цікавила певна категорія наднових – Ia.

Вибух старих щільних зірок, важких, як Сонце, але невеликих, як Земля, може дати світла стільки ж, як ціла галактика. Утім, обидві команди науковців виявили близько 50 віддалених наднових, чиє світло виявилося слабшим, ніж очікувалося. Це й стало доказом того, що Всесвіт набирає швидкості.

Протягом майже 100 років вважалося, що Всесвіт розширюється внаслідок Великого вибуху, що стався близько 14 мільярдів років тому. Одначе шокуючим відкриттям стало те, що розширення дедалі стає швидшим. Якщо так триватиме далі, то Всесвіт перетвориться на лід.

Вважається, що збільшення швидкості відбувається завдяки так званій темній енергії – яка на сьогодні лишається чи не найбільшою загадкою для фізиків.

Цьогорічну ж Нобелівську премію буде поділено між науковцями таким чином: одну половину її одержить Сол Перлматтер, другу ж розподілять між собою Брайан Шмідт та Адам Рісс.

Українська правда. Життя

werin147 _ 04.10.2011 16:59
Прогнозы от Европейских капперов...fixedmatch/com/ua... Информация о договорных играх
Алоїзович _ 04.10.2011 15:12
Здавалося б, до чого тут жителі Донбасу? Але чомусь хочеться подякувати саме їм.
Alexei Grechnev _ 04.10.2011 14:44
Справедливо. Странно, что только сейчас, а не раньше. Это открытие--единственное стоящее открытие в наиболее фундаментальной (частицы+космология) физике за последние 30 лет. Действительно, весьма неожиданный был результат. И "темная энергия" (она же "космологическая константа") остается загадкой.
АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте