Церква не забороняє статеві стосунки під час посту

Завершенням посту є Великдень - головне свято православних християн, яке цього року припадає на 19 квітня.

Не хлібом єдиним

"Піст на те встановлений, щоб полегшити християнам діло покаяння, - писав митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. - Піст - це практика покаяння, що природно повинна бути злучена зі Сповіддю. Це практика, що приготовляє до Святого Причастя".

Головне у дотриманні посту - не безумовна відмова від певних продуктів, а духовна складова. Ці 40 днів Великого посту є часом для милосердя, добрих справ і жертовності.

"Як постите, то не будьте сумні, як оті лицеміри: вони бо змінюють обличчя свої, щоб бачили люди, що постять вони", - говорив Ісус у своїй Нагірній проповіді.

Водночас, священики переконують: до посту потрібно звикати поступово.

"Якщо людина хоча б один рік попостилася, наступного року їй буде взагалі легко. Але я б рекомендував усе-таки звикати до посту поступово", - радить настоятель восьми московських храмів протоієрей Димитрій Смирнов, повідомляє "Інтерфакс".

Сам він рекомендує наступну схему: "У Різдвяний піст не їсти м'ясо та яйця. Потім, під час Великого посту, відмовитись вже і від риби. На Петрівський піст, поститися за статутом: рибу тільки по суботах, неділям і святам, а в Успенський піст знову вже строго за статутом - без м'яса, молока, яєць і риби. Тоді вже наступного року людина буде цілком підготованою".

"Не треба бути на грані перепощения, завжди краще недо-. Тоді піст буде правильним, особливо для початківців", - підкреслив священик.

Крім того, якщо людина літня і лікарі рекомендують їй дієтичне харчування, можна додати молочні продукти, білок. Якщо вам за шістдесят, або ж ви страждаєте від якихось хронічних захворювань, можна почати полегшувати піст.

Робити дітей у піст можна!

У церковному праві немає канонів, які б пропонували сімейним парам утримуватись від статевих стосунків у період посту.

"Усі церковні канони, які якоюсь мірою стосуються цієї теми, кажуть про те, що утримання у шлюбі обов'язкове тільки в ніч перед літургією і таїнством хрещення", - заявив керівник російського інформаційно-видавничого управління синодального Відділу у справах молоді ієромонах Димитрій (Першин).

Він зазначив, що канонічна позиція церкви з цього питання визначається словами святого апостола Павла з Першого послання до Коринф'ян. Згідно з його визначенням, подружнє життя - простір свободи в любові; це внутрішня справа сім'ї, яка не підлягає ніякій іншій регламентації, крім взаємної згоди і літургійного благочестя.

"Відповідно до східної християнської традиції, подружнє спілкування не відлучає людину від Бога", - сказав священик. Єдине, на що звертають увагу багато вірян, - "при помірності молитва буде більш досконалою".

За його словами, існують стереотипи, згідно яким діти, зачаті в піст, можуть виявитися в чомусь "ущербленими".

"Але це - марновірство тих, хто не знає ні канони, ні настанови Церкви. До християнської традиції, православ'я, такі страшилки не мають ніякого відношення. Апостол Павло кваліфікує людей, що ці марновірства поширюють, дуже чітко - "як лицемірів, спалених у своїй совісті" (1 Тім 4:2)", - додав священик.

Коли що їсти

Найбільш строгий тиждень Великого посту - перший. У понеділок і вівторок церковний статут пропонує повне утримання від їжі.

В інші дні посту віруючим рекомендовано не споживати м'ясо, яйця і молочні продукти. Риба дозволена у свята Благовіщення і Входу Господнього в Єрусалим (Вербна неділя), риб'яча ікра - у Лазареву суботу, морепродукти можна їсти в будь-який час.

У свята і вихідні дозволено також випити небагато вина.

Послаблення в пості дозволяються людям літнього віку, хворим, маленьким дітям, вагітним і жінкам, що годують груддю, подорожуючим, службовцям в армії та ув'язненим.

За матеріалами "Інтерфаксу" та "Радіо Свобода"

Реклама:

Головне сьогодні