Як прийняти не ваш вибір і не стати "кухонним експертом"
Після виборів в Україні вже традиційно виникає ситуація поділу суспільства на два табори.
Дебати, суперечки та обговорення тривають – і не тільки у ЗМІ.
Вибори захопили значну частину нашого повсякдення, додаючи приводів для суперечок та конфліктів.
За час виборчих перегонів багато хто з нас звик переконувати інших у "правильності" чи "неправильності" того чи іншого кандидата, сидіти годинами в коментарях, обговорюючи брудні факти з біографій або ставити себе у безвідповідальну позицію – "вибори нічого не змінять!"
Звичайно, вибори мало що змінять у вашому житті – якщо ви не берете на себе відповідальності.
Мало хто з "кухонних експертів" запитує себе: "А чим би я займався, якби не просиджував годинами в інтернеті чи перед телевізором, втягуючись у нові конфлікти та суперечки?
На що я натомість мав би звернути увагу в своєму житті?
Що насправді самого мене не влаштовує у власному житті – стосунки в родині, заробітна платня, особистісні проблеми?"
Це занадто для людей такої категорії.
Набагато простіше – звинуватити в усьому когось іншого, ніж взяти відповідальність за себе та щось змінити насамперед у власному житті.
Набагато простіше лаяти кандидатів, аніж шукати способи додаткового заробітку.
Набагато простіше вилити свій гнів на хиби політика, ніж розібратися у своїх стосунках із керівником чи дружиною.
В психології це явище називають переносом. Так ми проектуємо власне внутрішнє невдоволення на когось (або щось) іззовні.
Наприклад, люди часто звинувачують медицину, бо вона їх не влаштовує і ніяк не забезпечує їх здоров’я.
Авжеж, медицина в нас не ідеальна. Але ж, насамперед, люди самі не слідкують за власним здоров’ям, калічать себе в різний спосіб – горілка, наркотики, малорухливий спосіб життя, нездорове харчування, а потім звинувачують у всьому лікарів.
Чи інше – людина працює на ненависній роботі, де не влаштовує майже все: керівництво, зарплатня, колеги – і нічого не намагається змінити. Адже потрібно докласти зусиль, можливо, зіштовхнутись із труднощами, робити реальні кроки, а отже – напружувати себе.
Набагато простіше після роботи виливати все своє незадоволення на дружину, дітей, друзів або тих, хто "не так" проголосував… Роками.
Займіться власним життям, візьміть відповідальність за нього в свої руки
Безвідповідальність – дуже поширена риса значної частини суспільства.
Люди люблять сварити за це політиків, не помічаючи, що в масштабах власного життя ця риса розповсюдилась так само, як і в сферах цілої держави.
Ми не беремо на себе відповідальність за наше життя, свою долю, благополуччя родини, виховання дітей, навіть за чистоту свого під’їзду. Але ж коли йдемо голосувати, сподіваємося на зміни в суспільстві, на покращення тощо.
Справжня ж соціальна відповідальність починається з конкретної людини в її конкретному житті – це відповідальність за чистоту свого будинку, сортування сміття, виховання дітей, особистісний розвиток – як людини чи професіонала.
Завжди треба починати з себе! Наприклад, відмовитися від хабарів поліції, у ВНЗ, чиновникам.
Чи багато українців на це відважилось, щоб питати зараз з інших?
Поважайте чужу позицію і не втручайтесь в порожні суперечки
Легко писати гнівні коментарі і звинувачувати когось в тому, що він зробив неправильний, на ваш погляд, вибір.
Коли ми беремо відповідальність за власне життя, то тратимо зусилля та час на реальні зміни в своєму житті, а не на переконання когось у "помилковій", з нашої точки зору, позиції.
Якщо хочете реально впливати на позицію інших чи змінити щось у країні – потрібно працювати і знаходити людей із подібними цілями та прагненнями. І тоді дійсно з’являється шанс щось змінити і на більш масштабному рівні.
Ми можемо об’єднуватися в громадські організації та лобіювати свої інтереси.
Держава ніколи не приймає рішень, які будуть вигідні комусь іншому, а не їй. Це стосується не тільки нашої країни. При демократії держава дослухається до тих, хто найголосніше "кричить" про свої цілі.
Тому змінити щось можна і не змушуючи когось голосувати за "вашого" кандидата, а об’єднуючись у громади і лобіюючи свої інтереси. І так можна домагатися змін, і не чекаючи виборів та "ідеальних" кандидатів. Але для цього – потрібно брати і нести відповідальність за свої цілі та дії.
Наведу приклад із власного досвіду. В мене є знайомі бізнесмени, що займаються експортом певних товарів.
При уряді Арсенія Яценюка у них почалися проблеми. Вони зібрали спілку таких самих бізнесменів, як і вони, підняли хвилю в пресі, об’єднали ще інших симпатиків і так домоглися поступок.
При уряді Володимира Гройсмана – теж були намагання звузити їм бізнес, але вони знову зібралися разом із однодумцями і зуміли відстояти свої інтереси.
Свідомо проявляйте соціальну відповідальність
Сьогодні єдиний дієвий вплив на владу – це доносити свою думку до політиків і суспільства через громадські організації.
А далі, на виборах, голосувати за того кандидата, хто й підтримує ваші ініціативи. Про що б не йшлося – чи це захист екології, відстоювання прав жінок, дітей чи підприємців.
Якщо ми втягнуті в будь-які суперечки і звинувачення – то це завжди свідчить про нас і наше життя. Про наше безсилля, про наше небажання щось змінювати і починати з себе.
Якщо ми не живемо громадським життям, а витрачаємо весь свій час на слідкування за кандидатами та конфлікти – це привід замислитися про себе, своє життя, свою відповідальність.
Потрібно пам’ятати – країна починається з кожного з нас. І тільки наші реальні справи здатні вплинути на реальну ситуацію, а не лише вибори.
Роман Мельниченко, психолог, експерт з відносин, спеціально для УП.Життя
Малюнок Sabelskaya/Depositphotos
Вас також може зацікавити:
Негативний бік позитивного мислення
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.