Медичного канабісу потребують 2 мільйони людей

Медичного канабісу потребують 2 мільйони людей

У останньому випуску підкасту "Кляті питання", який нещодавно запустився на Українській правді, обговорювалася тема медичного канабісу.

Гостем випуску став Тарас Ратушний – активіст та співорганізатор "Конопляних маршів", який розповів про те, як в Україні реалізовується стратегія державної політики щодо наркотиків, що таке медичний канабіс, у чому його відмінність від звичайного, яким групам пацієнтів він потрібен, які питання має вирішити законопроект про легалізацію медичного канабісу, та які шанси на те, що цей законопроект приймуть.

Підкаст "Кляті питання" доступний всюди: Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Castbox, Breaker, Pocket Casts, RadioPublic, Anchor.

Нижче ми, публікуємо основні тези інтерв’ю Тараса:

ВІДЕО ДНЯ

Про державну стратегію щодо наркотиків, яку прийняли у 2013 році

Там було чітко викладено засади, якими мають бути стосунки держави і психоактивних речовин, які вживають її громадяни з певних причин.

Ці засади базувались на балансі, який виглядав приблизно так: певні громадяни мають доступ до психоактивних речовини, які у вигляді медикаментів їм потрібні.

Боротьба з незаконним обігом має бути дієвою. А так може бути лише тоді, коли ресурси не будуть розмінюватись на дрібниці, а тільки на пріоритетні завдання. Це організована злочинність, пов’язана зі збутом наркотиків і контрабанда. Через це передбачається декриміналізація незначних правопорушень.

Стратегія державної політики щодо наркотиків прямо говорить, що нам потрібно почати наукові дослідження канабіноідів, як анальгетиків та лікарських засобів.

Про відмінність медичного та немедичного канабісу

Медичний канабіс – це лікарський засіб. І буквально, і юридично.

Він виготовлений у відповідності до протоколів якості, які застосовуються в фармацевтичній індустрії. Він має знеболювальний, релаксуючий та протисудомний ефекти.

Виготовлений в одній із фармацевтичних форм – пігулки, суспензії, спреї, суцвіття, які куряться або ваперизуються.

Медичний канабіс застосовується за призначенням лікаря, і під його контролем. Цей професійний супровід терапевта і всі необхідні процедури з дотриманням якості, відповідно до рецептури, і роблять канабіс медичним.

Усі лікарські форми об’єднує те, що у них діюча речовина – це канабіноїд, або канабіноїди – активні компоненти, які є у коноплях. На сьогодні їх відкрито більше ста.

Найвідоміший і єдиний канабіноїд, який викликає психоактивний ефект, – тетрагідроканабінол (ТГК).

Коли у 1961 році приймали Єдину конвенцію про наркотичні засоби, завдяки якій канабіс отримав свій статус, ще не було відкрито ендо-канабіноїдної системи людини, й не було ізольовано ТГК з канабісу. Наука почала робити ці відкриття трохи пізніше.

Про тих, кому потрібен медичний канабіс

Кількість хворих в Україні, яким потрібні препарати на основі медичного канабісу, – це 2 мільйони людей.

Це відкриті цифри Міністерства охорони здоров’я, стосовно діагнозів, з якими живуть українці в 2019 році. І діагнози обрані такі, де дає позитивний ефект терапія за участю медичного канабісу.

Наприклад, епілепсія. Це не хвороба сама по собі, а цілий список різних синдромів, які мають вираження у формі епілептичних нападів. Відомо, що у близько 40% усіх цих людей – вони мають фармрезестивну форму, тобто судоми погано знімаються медпрепаратами.

Зараз епілептикам дають сильнодіючі наркотичні препарати, в основному барбітуратної групи. Вони або взагалі не мають ефекту на напади, або просто уповільнюють розвиток, якщо це дитина, або роблять зі здорової людини овоч.

Канабіс здатен, і це беззаперечний науково доведений факт, допомогти зменшити напади епілепсії. Без побічних ефектів гальмування і утрудненого розвитку.

Список діагнозів також включає:

  • Глаукому – медичний канабіс знижує внутрішньо-очний тиск і таким чином знеболює під час цієї хвороби.
  • Онкологічні захворювання, при яких канабіс використовується як допоміжне знеболювання, зокрема на термінальній стадії, бо зазвичай людині колють морфін чи гідрохлорид, або сильнодіючі знеболювальні опійної групи. Вони блокують біль, людина може існувати, але не може спати. Якщо ти не спиш місяць-два-три, то це тортури.
  • Також медичний канабіс застосовується при хіміотерапії і це доведено, що кількість людей, які відмовляються від хіміотерапії значно менша серед людей, які використовують медичний канабіс під час хіміотерапії.

Про те, які проблеми вирішує законопроект

Взагалі список хвороб, де може використовуватись канабіс та його похідні – не вичерпний. Наукові дослідження у світі – не зупиняються. Щороку патентуються нові методи та інструменти, як канабіноїди можуть діяти проти інших хвороб. Дуже багато перспективних напрямків як раз у процесі.

Найголовніше, що вирішить законопроект про медичний канабіс – це створить правове поле, для того щоб такі дослідження могли проводитись в Україні.

Щоб науковці могли досліджувати ці канабіноїди, й на них не поширювалася кримінальна відповідальність за участь у незаконному обігу, бо зараз законного бути просто не може.

Наступним кроком до цих досліджень – будуть клінічні випробовування, які теж урегульовує цей законопроект. Зараз канабіс не можна використовувати на людях.

Це все наслідки відсутності законних рамок, і законопроект має ці рамки створити: як будуть відбуватись дослідження, як будуть відбуватись клінічні дослідження на людях, які протоколи будуть використовуватись для лікування, які категорії хворих будуть отримувати доступ.

Законний обіг буде контрольований та обмежений конкретними категоріями осіб, які будуть визначатись МОЗ.

Законний обіг буде контролюватись МВС і департаментом законного обігу, який зараз контролює законний обіг препаратів опійної групи чи барбітуратів.

Тарас Ратушний, активіст та співорганізатор "Конопляних маршів"

Розмову записав Федір Попадюк, УП

Вас також може зацікавити:

Як впливає марихуана, чи викликає трава залежність та чому канабіс варто легалізувати в Україні

Марихуана в законі: світ захопила "конопляна лихоманка"

Табуйовані коноплі. Як підживлюються міфи про канабіс в Україні

Мішель Терещенко: Якщо коноплі допоможуть впоратись з пияцтвом – це буде національне досягнення

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні