Загрозлива сила звички, або Що робити з недопалками сигарет

Загрозлива сила звички, або Що робити з недопалками сигарет

Коли ми з друзями на вихідних збираємося, аби прибрати сміття в парку чи лісі, найбільше "задоволення" мені приносять недопалки.

Їх важко збирати, а, очистивши верхній прошарок, легко побачити, що глибше їх не стає менше.

При цьому всі вже чули про шкоду паління для здоров’я, але мало хто замислюється про не менш смертельну шкоду для себе через погане довкілля.

Чому недопалки небезпечні?

Щоразу, коли ви викидаєте недопалок повз сміттєвий бак, пам’ятайте, що:

Недопалки заважають росту рослин

Дослідження університету Англії Раскін (Велика Британія) показують, що через присутність у ґрунті недопалків схожість трави зменшується на 10 %, а довжина коріння на 13 %.

Особливо гостро ця проблема відчувається у міських парках, де величезна кількість недопалків заважає росту трави, кущів і дерев.

Недопалки повністю не розкладаються

Багато курців за звичкою кидають недопалки на землю, бо сприймають їх як вироби з органічних речовин.

Однак це не так. За 15 років фільтр розпадається на мікропластик та мікроволокна, які ще довгий час шкодять довкіллю.

Мікропластик, який осідає в ґрунтах, згодом потрапляє у воду та їжу як тварин, так і людей. Рибу з пластиком вже куштували?

[BANNER1]

Недопалки отруюють довкілля

Показові дослідження провели у Державному університету Сан Дієго (США).

Результати невтішні: один недопалок, замочений у літрі води протягом 96 годин, виділяє таку кількість токсинів, що здатні вбити половину риби у прісній або солоній воді, яка піддається їхньому впливу.

Велике вітання усім відпочивальникам на пляжах – чудова звичка ховати недопалки у пісок, правда ж?

Недопалки руйнують міську інфраструктуру

Ще один не очевидний фактор: саме недопалки забивають міську каналізацію.

Скільки разів, стоячи у черзі на зупинках, ви бачили, як курці викидають недопалок під ноги?

Або коли курці, що їдуть в авто, викидають недопалок на вулицю?

Цю проблему вже кілька разів відчули на собі кияни та й мешканці інших міст України — затоплені вулиці міста, підтоплені підвали та великі провали посеред доріг.

Згадайте сильні зливи і задумайтеся, чому інфраструктура не здатна впоратися, адже негоди були й раніше.

[BANNER2]

Що робити?

Найоптимальніший варіант — кинути курити. Так, крім зменшення забруднення недопалками довкілля, скорочується особистий внесок у глобальну зміну клімату.

Саме по собі куріння є одним з багатьох джерел формування вуглецевого сліду.

Якщо звичка курити настільки сильно вкорінена в стиль життя, найкращим рішенням буде створення іншої звички — викидати недопалки лише у смітник.

А якщо палити дуже хочеться, але важко знайти смітник? Для цього існують портативні попільнички. Коштують недорого, а їхнє застосування збереже не одну живу істоту.

Краще надавати перевагу виробникам, що впроваджують фільтри, дружні до довкілля. Нікотин й інші шкідливі речовини в них будуть залишатися, але це значно знизить ризик потрапляння мікропластику у довкілля.

Ще один крок — курити цигарки без фільтру. За даними МОЗ та Національного інституту раку США, використання фільтрів не дає жодних переваг для здоров’я.

Ба більше — за 50 років їх використання значно зріс ризик для курця захворіти на рак. Тому якщо вже маєте цю звичку, мінімізуйте ризики для оточуючого світу.

Якщо ви відмовилися від традиційних цигарок і використовуєте "системи нагрівання тютюну", не втішайте себе користю для здоров’я чи довкілля – розберіть одну таку цигарку та подивіться на її фільтр.

Правове поле

Недопалки мають відноситися до муніципального сміття, і, відповідно, є зоною відповідальності місцевої влади, що відповідає за санітарне очищення територій.

Мало хто знає, що існує посада громадського інспектора благоустрою населених пунктів. Такі люди здійснюють громадський контроль за дотриманням законодавства у цій сфері та мають право складати протоколи про порушення законодавства за ст. 152 КУпАП.

Громадські інспектори благоустрою населених пунктів призначаються відповідними місцевими адміністраціями.

Для збільшення натисніть на картинку

Для ефективного впровадження контролю за викидами недопалків у правилах благоустрою міста має бути передбачена заборона засмічувати територію міста побутовим сміттям, у тому числі недопалками.

Якщо дивитися на глобальний контекст, важливо згадати про прийняту ЄС Директиву про зменшення впливу певних пластикових виробів на довкілля (від 5 червня 2019 року), яка пропонує зобов’язати, зокрема, виробників тютюнових виробів інформувати споживачів про наявність пластику в продуктах та варіанти управління відходами від цього продукту.

Директива пропонує встановити розширену відповідальність виробника щодо такого продукту, тобто це прямо торкнеться і регулювання недопалків.

Компанії, які надають на ринок тютюнові вироби, могли б добровільно до початку законодавчого врегулювання внести свій вклад у зменшення засмічення нашої країни недопалками, провівши хоча б роз’яснювальну роботу серед своїх споживачів.

З точки зору некурця можна подумати, що варто запровадити шалені штрафи за недопалки – в Україні розглядається на рівні 2 тисяч гривень, в Італії – 8 тисяч, в Сінгапурі – 25 тисяч.

Це повинно спрацювати, але ще потрібен належний контроль і відсутність хабарництва.

Але найкраще рішення - ваш особистий контроль і розуміння того, що ви живете у спільноті.

І якщо не ви особисто, то ваші діти і родичі відчують цю шкоду на собі.

Анатолій Куцевол, директор Команди підтримки реформ при Мінприроди, для УП.Життя

[BANNER3]

Інфографіка надана автором

Більше про цигарки:

6 органів, які ви вбиваєте курінням сигарет

Титульне фото: phatpc/Depositphotos

Реклама:

Головне сьогодні