"Як я пройшов 30 км, щоб прибрати гори", або Чому варто ходити в еко-походи
У походи мандрівники почали ходити ще у 18 сторіччі, адже милування природою було справжнім трендом епохи романтизму.
Відтоді минуло кілька століть, подорожі стали ще популярнішими та набули нових сенсів.
Так по всьому світу в 1950 році мандрували лише 25 млн людей, а у 2018 – вже понад 1,4 млрд.
Однак туризм також забруднює довкілля.
От ви знали, що на Евересті понад 30 тонн сміття?
На жаль, туристи залишають у горах не тільки свої важкі думки, але й купу пластикових стаканчиків і металевих банок.
Щоб зарадити цій проблемі, зберегти природу та зменшити еко-слід, розвивається новий напрямок – еко-туризм. Він пропагує свідоме ставлення до довкілля та подорожі до територій, які зазнали мінімального впливу людини.
Що це означає та до чого тут еко-походи розберемося у цій колонці.
Як еко-походи допомагають берегти природу
Еко-туризм заснований на принципах збереження природи, мінімізації сміття та потенційної шкоди.
Еко-туристи ходять вже створеними стежками, шанують місцеві культури і після подорожей беруть із собою тільки враження та фото, а залишають виключно поганий настрій, якщо такий був.
Еко-походи стають все популярнішими |
Після них не знайдеш купи брелоків та сміття або обірваних рослин, які зібрали у букет. Так люди намагаються підтримувати програми захисту довкілля та пізнають світ не травматично для нього.
Частиною філософії та принципів еко-туризму є еко-походи. Це – новий вид подорожей, що, по суті, поєднує в собі плогінг та традиційний похід.
Плогінг – це біг зі збиранням сміття на своєму шляху. Він поєднує здоровий спосіб життя з дбайливим ставленням до природи. Він зародився у Швеції та набув особливої популярності в Європі.
В Україні тренд на еко-походи тільки набирає оберти. Мандрівники організовують походи самі або з допомогою спеціалістів з екотуризму.
Бренд-менеджер клубу туристів "Кулуар" Яна Ростем підтверджує, що еко-походи дійсно стають все популярнішими.
"Ми провели вже шість таких та бачимо, що учасникам подобається насолоджуватися природою і піклуватися про неї, – розповідає вона.
Наша історія почалось навесні 2019-го року завдяки ініціативі першої українки на Евересті – Ірини Галай. Тоді з нами пішло 37 небайдужих людей. І ми зібрали понад 80 мішків зі сміттям зі схилів Говерли та Петросу.
Потім були Горгани, Піп Іван Чорногірський, Боржава та навіть один корпоративний еко-похід.
В цьому році плани були не менш амбітними, але відбулось тільки два походи, через пандемію коронавірусу.
Комусь може здатися це абсурдом: навіщо видиратися на гору, та ще й потім тягнути на собі вниз клунки з чужим сміттям. Але для людей, які ходять з нами в еко-походи – це власний вклад та подяка горам, природі і стихії. За мотивацію, відпочинок, перезавантаження, натхнення, які вони дають.
Тому одна з соціальних ініціатив нашого клубу – це еко-походи не тільки в Карпатах, а й по всій Україні".
Еко-походи допомагають берегти природу |
Нещодавно я долучився до такої мандрівки у Карпати і був вражений кількістю сміття в горах.
Мені було ясно, що туристи часто залишають після себе непотріб, але я не розумів його обсяги. Це сотні кілограмів пластикових чи скляних пляшок, металевих консервних банок та просто органічних відходів. Якщо останнє може розкластися за невеликий проміжок, то пляшки та банки – не одне десятиріччя.
Під час прибирання ми якраз бачили бляшанки з радянських часів. Тож очистити природу і при цьому насолодитися нею – це основи еко-походів.
Долучитися до них може будь-хто охочий.
Наприклад, у нашій команді були як дорослі віком 33-35 років, так і підлітки.
Еко-похід може здаватися складним, але це просто |
Хоча й еко-похід – це не про велике фізичне навантаження, треба бути готовим долати великі відстані. У перший день нашої мандрівки ми пройшли 22 км, а на другий ще 7 км.
Не бійтеся такого маршруту, краще – просто налаштуйтеся на довгу цікаву подорож, під час якої ви зможете принести собі та природі користь.
В еко-поході заздалегідь прокладають маршрут через засмічені місця. Для цього ми використовували мітки у додатку EcoHike. Так обрали кілька найбільших та за 2 дні наша команда з 36 людей зібрала 59 мішків.
Тобто майже по 2 на кожного учасника. Це може здаватися невеликою цифрою, проте ці мішки ми несли до самого підніжжя, кінця нашого маршруту. Саме тому фізично було б дуже важко взяти більше.
Як технології спрощують життя еко-походи?
Технології – те, що спрощує процес і допомагає насолодитися походом.
Так через спеціальні додатки можна прокласти маршрут через горні тропи. Наприклад, найбільш популярні – AllTrails, GAIA GPS та ViewRanger.
А завдяки EcoHike прибирати засмічені ділянки та відмічати нові. Звичайно, ніхто не сидить у телефоні, оскільки похід – це про природу.
Проте, завдяки технологіям можна також створювати еко-челенджі та швидше знаходити засмічення.
Наприклад, на нашому маршруті сміття було дуже багато і навіть наша група з 36 людей не змогла винести все.
То ж мітка досі є і небайдужі туристи можуть знайти її за посиланням (працює лише зі смартфонів) та допомогти зробити Україну чистішою.
Є спеціальні місця, де можна залишити зібране сміття |
Утилізувати не можна полишити
У еко-походах завжди постає питання, що робити з мішками сміття.
Найправильніший вихід – сортувати. Так наша команда розділяла все на пластик і скло й окремо мішане, що не підлягає переробці.
Організатори заздалегідь домовилися про утилізацію, тому в кінці походу нас чекало 2 спеціалізовані машини.
Якщо йти в еко-похід самому чи з друзями, варто подумати, що ви робитимете зі сміттям. Деякі мандрівники спалюють його під час зупинки, але це зовсім не варіант. При горінні виділяються токсини, які потім проникають у довкілля.
Тому найкраще командою вирушати в еко-походи й збирати побільше сміття, щоб домовитися з утилізаційними компаніями.
Позначати сортувальні та місця, де можна залишити зібране сміття, – одна з ідей, над якою ми обмірковуємо у команді розробників EcoHike.
З чого почати або 4 поради еко-походника
Якщо ви – той самий охочий піти в еко-похід, то маю кілька порад:
🌳 підготуйтеся морально до такого походу – ви йдете не просто у гори, а прибирати сміття у рукавичках та з великими пакетами в руках;
🌳 не забувайте сонцезахисний крем та набирайте побільше води – це дуже базові, але потрібні речі;
🌳 оцінюйте власні сили та прокладайте маршрут з розумом – позначки зі сміттям у горах відрізняються від тих, що у місті. Так на природі на одній точці може бути дуже багато сміття, яке ви не зможете взяти з собою вниз;
🌳 підготуйтеся до утилізації – домовтеся з компанією вивозу сміття або дізнайтеся, де саме ви зможете залишити зібране сміття.
Еко-похід може здаватися складним, адже постає питання не тільки зібрати, а й правильно утилізувати. Тому для початку можна приєднатися до досвідченої групи, а вже потім організовувати власні команди.
Мені сподобалося ходити в еко-походи. Я відчув, що допомагаю природі ставати хоча б трохи чистішою.
Думаю, що з часом таких мандрівок буде ставати більше, а засмічених точок – менше. Туризм може бути нетравматичний для довкілля, але цьому ми ще тільки вчимося.
Михайло Левчук, розробник додатку EcoHike у львівському офісі GlobalLogic, спеціально для УП.Життя
Вас також може зацікавити:
На переробку можна здати майже все. Що, де і за скільки
Що насправді відбувається з пластиком, який ми викидаємо – відео TED
Секонд-хенд: можливість заощадити, жити екологічно, а може й підзаробити. Досвід студентки
Вам пакет точно потрібний? Еко-життя на одному прикладі
Як розвинути у дитини екосвідомість
Пилові бурі, смог та пожежі: в чому причина екологічних катастроф України
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.