Жінки – ключ до миру. Вони мають бути почуті та побачені
![Жінки – ключ до миру. Вони мають бути почуті та побачені](https://imglife.pravda.com.ua/life/images/doc/9/f/32369/9f8e282-denyskuvaiev-depositphotos-1320.jpg?w=1920&q=90)
Жінки були виключені із миротворчих процесів упродовж всієї історії людства.
20 років тому було зроблено дуже важливий крок на шляху до їх повноцінної участі в цих процесах, коли 31 жовтня 2000 року Рада Безпеки ООН підписала Резолюцію 1325 "Жінки, мир, безпека".
Її ключовим закликом є обов’язкове, постійне та цілеспрямоване включення жінок до всіх аспектів мирних процесів.
З моменту прийняття Резолюції значно збільшилась кількість жінок та жіночих груп у перемовинах, які виконують роль офіційних посередників або підписантів, а також почастішало вживання гендерно-чутливої мови у мирних угодах. Втім, прогрес відбувається надто повільно.
Присутність жінок за столом мирних перемовин підвищує їхню ефективність та посилює відповідальність за виконання угод.
Статистичні дані свідчать про те, що участь жінок у перемовинах на 20% збільшує ймовірність укладення мирної угоди тривалістю щонайменше у два роки, та на 35% – такої, яка триватиме понад 15 років.
Коли жінки беруть участь у протестах, ті зазвичай лишаються мирними.
За прикладами далеко ходити не потрібно: прямо зараз у Білорусі, саме жінки очолюють мирний протест у відповідь на свавілля з боку влади.
Жінки очолювали маргіналізовані групи у Чилі, Лівані та Судані, просуваючи там соціальні зміни та сприяючи переходу до миру.
В Україні жінки брали активну участь в акціях протесту на Майдані нарівні з чоловіками.
Наразі вони продовжують робити свій внесок, зокрема, у вирішення конфлікту на сході країни, а також беруть участь у міжнародних миротворчих операціях, співпрацюючи з поліцією та військовими контингентами за кордоном.
У Збройних Силах України проходять службу понад 29 тисяч жінок-військових, що складає 14% від загальної кількості боєздатного військового персоналу, а близько 15 тисяч жінок мають статус учасника бойових дій.
Жінки також розширюють права і можливості інших жінок, які стикаються із множинною дискримінацією через конфлікт. Результатом такої роботи став план дій щодо реалізації Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб.
Розширення можливостей жінок у постраждалих від конфлікту громадах призводить до швидшого економічного відновлення та зменшення рівня бідності.
Зазвичай жінки першими реагують на проблеми у громадах, а також більш націлені на відновлення миру після фізичних, соціальних, економічних та психологічних збитків, що спричинені конфліктом, та відбудову громад.
Ми знаємо що мирні перемовини за повноцінної участі жінок є успішнішими, але історично ті майже не представлені в миротворчих процесах: за останні тридцять років лише 6% медіаторів, 6% підписантів і 13% учасників перемовин були жінками.
Навіть сьогодні, незважаючи на свій внесок, вони все ще недостатньо представлені в політичних процесах і перемовинах, а подекуди взагалі залишаються осторонь.
![]() |
Лідерство жінок у миротворчих процесах інколи грає ключову роль. Титульна світлина і ця DenysKuvaiev/Depositphotos |
Мирні процеси в Україні тривають, а участі жінок у них суттєво бракує. Так, лише 2 жінки входять у склад української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.
Варто також наголосити, що важливою є не лише повноцінна участь, але й лідерство жінок у миротворчих процесах.
За 30 років представництво жінок в українському парламенті зросло до 21%. Але цього недостатньо: жінки очолюють 3 з 23 парламентських комітетів; така ж кількість жінок працює в Кабінеті Міністрів, що становить 17% його складу, і лише одна жінка очолює державну обласну адміністрацію, котрих в Україні 24.
Гендерні квоти могли б змінити ситуацію на краще, про що свідчить досвід країн, які постраждали від конфліктів.
Результатом цілеспрямованого включення жінок у мирні перемовини стає тривалий сталий мир.
Досвід та експертиза жінок роблять мирні процеси більш легітимними та можуть допомогти запобігти подальшому погіршенню ситуації в державі, зберегти мир, змінити динаміку обговорень, розширити тематичний спектр питань, а також усунути самі першопричини конфліктів.
28 жовтня 2020 року український уряд затвердив другий Національний план дій з виконання цієї резолюції на 2020-2025 роки.
План має допомогти забезпечити рівну та повноцінну участь жінок у запобіганні та подоланні конфліктів, встановленні миру, а також протидії гендерно-обумовленому насильству.
ООН Жінки підтримала цю ініціативу запуском кампанії "Жінки – ключ до миру".
Її мета – підвищити рівень обізнаності про роль жінок у миробудівних та миротворчих процесах, показавши реальні історії тих з них, хто опинились в епіцентрі конфліктних ситуацій – військових ветеранок, лікарок, викладачок, підприємниць, громадських активісток, лідерок груп самодопомоги та центрів соціальної реабілітації.
Ці жінки успішно подолали труднощі, спричинені конфліктом, та допомагають у цьому і іншим.
Ви можете дізнатися більше про цих звичайних жінок-миробудівниць, які надихають інших до дій, на сайті кампанії 1325.org.ua.
Еріка Квапілова, голова офісу ООН Жінки в Україні, спеціально для УП.Життя
Фото автора ООН Жінки/Андрій Максимов
Вас також може зацікавити:
Знайомтесь: перша жінка-водолаз в Україні, за показниками витриваліша за 70% претендентів
Українці здебільшого вважають, що справа жінки – сім’я, а чоловіка – заробітки. Опитування
"Ви ж не жінка, ви людина серйозна": Зеленського знову підловили на сексизмі. ВІДЕО
Чому жінки та ВВП пов’язані, й до чого тут персональний вибір
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.