Як сформувати звичку: 4 кроки за книжкою Стенфордського професора

Як сформувати звичку: 4 кроки за книжкою Стенфордського професора

Є в мене одна класна звичка, яка дозволяє постійно відкривати щось нове – багато читати. Так я натрапив на цікаву книжку Стенфордського професора Браяна Джеффрі Фогга про те, як насправді формуються звички.

І вирішив перевірити отриманні знання на собі. Отже, записуйте назву: Tiny Habits ("Приховані звички").

А зараз про те, як їх сформувати.

Найголовніше: ви не винні!

Якщо вам не вистачає звичок, про які ви мрієте, то це не тому, що у вас нема сили волі чи ви не достатньо про себе піклуєтесь. Це лише тому, що нас не так вчили.

Якщо ви хочете змінити якісь звички чи набути нових, для цього є науково доведений метод. Просто ви раніше про нього не знали.

РЕКЛАМА:

На власному досвіді знаю, як можна себе "гризти", коли щось не виходить чи не так працює.

До набуття нових звичок треба підходити як до катання на сноуборді чи велосипеді. Ви ж не ображаєтесь на себе за те, що з першого разу не поїхали, бо вас ніхто не навчив? Так само і тут. Нас ніхто не навчив будувати звички.

У чому секрет довготривалої звички

Запам'ятайте формулу довготривалої звички. Це вже 40% успіху. Ось вона формула: мотивація помножена на спроможність, яка помножена на підказку.

Звичка = Мотивація * Спроможність * Підказка

Мотивація – це те, наскільки вам хочеться робити ті чи інші дії. Наприклад, при курінні мотивація висока, бо нікотин викликає бажання повторювати.

Спроможність – це наскільки вам легко це зробити. Наприклад, звичка користуватися соцмережами та залежність від них дуже легкі: потрібно лише дістати смартфон і відкрити Facebook або Instagram.

Підказка працює як тумблер: увімкнути-вимкнути. Якщо підказка є, ви зробите певну дію, якщо її нема, то скоріш за все ні. Наприклад, для соцмереж – це постійні сповіщення, які підштовхують вас знову і знову дізнатись, що там трапилось.

Як з цим працювати?

Потрібно розуміти, що легше змінювати, а що важче. Мотивація людини – дуже непостійна категорія, тому будувати навколо неї звички нераціонально. Наприклад, вам не вистачає грошей на новий телевізор, і ви багато працюєте, щоб його купити. Але ось ви його придбали і працюєте вже менше, бо "навіщо"?

Мотивація змінюється, і це нормально. А для звички потрібна регулярність, тому розраховувати лише на мотивацію для її підтримки не варто.

Я давно хотів почати регулярно займатись медитацією. Особливо надихали мене дописи знайомого у Facebook. Я одразу брався, пробував, було складно, кидав і звичка не з’являлась.

Спроможність підказує: чим менше зусиль ми витрачаємо для набуття звички, тим більше шансів, що вона залишиться. До цього можна йти двома шляхами – знижувати складність або підвищувати свої навички.

Фогг у своїй книжці говорить саме про це. Спочатку знизьте складність дії до мінімуму. Якщо хочете віджиматись, то почніть з одного-двох віджимань, але кожного дня.

Якщо хочете читати по 50 книжок на рік, почина`йте з двох сторінок щовечора. Підвищення навички загалом з’являється автоматично.

Підказка – це найлегша для зміни частина звички. Підказки бувають різні: особисті (коли ви знаєте, що вам хочеться пити), контекстні (коли сповіщення нагадують, що час прочитати пошту) та підказки-дії (коли одна дія підказує виконати іншу).

Підказка-дія, зазвичай, працює найкраще. Тож, якщо ви хочете менше часу витрачати на соцмережі, приберіть нагадування.

Чотири кроки до нової звички

Оберіть дію

Часто люди потрапляють у пастку – невміння розрізняти результат звички та дію, яка призводить до цього результату.

Наприклад, якщо ви хочете зібрати колекцію медалей за участь у марафонах, то перше, що ви маєте робити – це почати регулярно бігати.

Вкореніть звичку

Знайдіть місце в вашому розкладі, коли ви будете це робити. Краще працює, коли нова звичка йде за чимось, що ви вже давно і регулярно робите.

Поки я так не зробив, звичка медитувати не залишалась зі мною надовго. Тепер в мене так "почистив зуби, йду та медитую".

Починайте з малого

Я починав з трьох хвилин. Головний фокус – це регулярність. Для мене спрацювало, бо є мало в світі причин, які б не дозволили мені зранку витратити на медитацію 3 хвилини.

Потім поступово додавайте складність.

Радійте, як скажений

Щойно ви зробили мінімальну дію, радійте, як скажений! Ця нейроповедінка вже добре вивчена.

Щойно ви починаєте радіти, ваш мозок пов’язує радість з вашою новою звичкою і наступного разу вам зробити це буде ще легше. Тому якщо ви збираєтесь бігати, то можете вже після того, як зранку взули бігові черевики казати собі: "ох, а ти молодець!".

Олексій Соболев, директор держпідприємства "Прозорро.Продажі", спеціально для УП. Життя

Публікації в рубриці "Погляд" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора.

Вас також може зацікавити:

7 поганих звичок для вашого мозку

6 звичок, які точно варто опанувати для якіснішого життя. Досвід

9 звичок злих людей, та як їх не повторювати

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Реклама:

Головне сьогодні