69% українців почали більше цікавитись історією за останній рік війни - дослідження

2171
24 березня 2023

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати дослідження про те, як змінилися погляди жителів українців на історію та уявлення про історичні постаті та події.

Читайте УП.Культура у Telegram

Опитування було проведене у січні 2023 року. 

Реклама:

За результатами опитування, дорослі жителі України високою мірою цікавляться історією своєї країни. Понад дві третини (69%) почали більше цікавитися історією України за останні 10 років, стільки ж (69%) відчули зростання інтересу до історії протягом останнього року.

Основними ресурсами, якими люди, що цікавляться історією України, користуються для її вивчення, є: відео на YouTube (53%), публікації у соціальних мережах (37%), телевізійні передачі (35%), книги (29%).

Що стосується ставлення до окремих історичних постатей і подій, то більшість опитаних мають позитивне ставлення до українських історичних постатей, що грали роль у становленні нації та держави, і різко негативно сприймають російських чи радянських політичних лідерів та діячів.

Приміром:

 • до Михайла Грушевського позитивно ставляться 90% жителів країни, негативно – 3%,
 • Данила Галицького позитивно сприймають 80%, негативно – 2%
 • до Ярослава Мудрого позитивно ставляться 87%, негативно – 3%
 • позитивне ставлення до В'ячеслава Чорновола мають 86%, негативне – 5%
 • Богдана Хмельницького позитивно оцінюють 89%, негативно – 7%
 • Левка Лук’яненка позитивно сприймають 68%, негативно – 4%
 • до Павла Скоропадського позитивне ставлення мають 71%, негативне – 4%
 • Івана Мазепу позитивно сприймають 84%, негативно – 7%
 • до Степана Бандери позитивне ставлення висловили 83%, негативне – 11%
 • до Романа Шухевича позитивно ставляться 67% жителів країни, негативно – 9%
 • до Симона Петлюри 64% ставляться позитивно, 18% – негативно
 • позитивне ставлення до Леоніда Брежнєва висловили 27%, негативне – 65%
 • до Микити Хрущова позитивно ставляться 23%, негативно – 67%
 • позитивне ставлення до Петра Першого мають 18%, негативне – 71%
 • до Катерини Другої позитивно ставляться 13%, негативно – 80%
 • до Володимира Леніна позитивно ставляться 8%, негативно – 86%
 • позитивне ставлення до Йосипа Сталіна мають 6%, негативне – 90%

Серед історичних подій, що мали позитивну роль для України, опитувані визнали такі: повстання Богдана Хмельницького (83%), існування УНР та визвольні змагання 20-х років ХХ століття (67%), створення ОУН (75%), передача Криму до складу УРСР (70%), розпад СРСР (83%), Революція на граніті (30%), Помаранчева Революція (70%),Революція Гідності (83%).

Реклама:
Революція на граніті. Фото: Вечерній Київ

Негативну роль в історії українського народу, на думку опитаних, мали: створення СРСР (73%), колективізація (70%), Друга світова війна (87%), Голокост (91%), введення радянських військ до Афганістану (92%), теперішня російсько-українська війна (81%).

В дослідженні йдеться, що нинішня російсько-українська війна мала суттєвий вплив на уявлення українців про власне минуле: понад дві третини (68%) учасників опитування вказали, що війна змінила їхнє ставлення до історії України, і 29% – що їхнє ставлення до історії не змінилося.

Також з'ясувалося, що більшість (85%) українців вважають державну політику у сфері історичної пам'яті потрібною. При цьому 55% вважає, що держава недостатньо займається історичною пам'яттю, 31% вважають, що достатньо, і 8% - надмірно втручається в питання історії.

Як проводили дослідження

Опитування жителів України провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики України. Опитування проводилося 19-27 січня 2023 року методом телефонного інтерв’ю. Загалом були опитані 2004 дорослі жителі України. Отримані результати були зважені з урахуванням статево-вікової структури постійного населення України.

Вибірка репрезентативна для дорослого населення України (від 18 років). Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2% для показників, близьких до 50%, 1,9% для показників, близьких до 25 або 75%, 1,3% для показників, близьких до 10 або 90%, 1,0% для показників, близьких до 5 або 95%, 0,4% для показників, близьких до 1 або 99%.

Читайте також: Фільми, книги й YouTube – як змінилось споживання мистецтва українцями у повномасштабну війнуРеклама: