Премія Шевельова 2023 оголосила довгий список претендантів

Анастасія Большакова — 6 листопада 2023, 14:51

Український ПЕН оголосив 14 видань, які увійшли до довгого списку на здобуття Премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2023 року. Зокрема до нього увійшла книжка львівського художника та ресторатора Андрія Гудими, який загинув у липні цього року в боях під Бахмутом.

До довгого списку Премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики ввійшло 14 видань

Довгий список:

 1. Агеєва Віра, "Марсіани на Хрещатику. Літературний Київ початку XX століття" (Віхола)
 2. В'ятрович Володимир, "Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну" (Ранок)
 3. Гоменюк Іван, "Мурашник. Нотатки на манжетах історії Галичини, Буковини та Закарпаття" (Віхола)
 4. Громенко Сергій, "Чому Україна виграє?"(Vivat)
 5. Гудима Андрій, "69 спецій для Серця" (Видавництво Старого Лева)
 6. Гуменюк Андрій, "Африка" (Видавництво Старого Лева)
 7. Зарембо Катерина, "Схід українського сонця" (Човен)
 8. Кузнєцова Євгенія, "Мова-меч. Як говорила радянська імперія" (Твоя підпільна гуманітарка)
 9. Михайловський Віталій, "Наші королі — Reges Nostri. Володарі та династії в історії України (1340–1795)" (Темпора)
 10. Михед Олександр, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення" (Видавництво Старого Лева)
 11. Москалець Костянтин, "Спорудження мосту" (Видавництво Старого Лева)
 12. Петросаняк Галина, "Наш сусід Альберт Гофман" (Видавництво 21)
 13. Славінська Ірина, "Повітряна й тривожна книжка" (Vivat)
 14. Содомора Андрій, "Під чужою тінню" (Літопис)

До складу Капітули Премії 2023 року входять: Володимир Єрмоленко, президент Українського ПЕН (голова Капітули), Оля Гнатюк, дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, Олександр Саврук, декан Києво-Могилянської Бізнес Школи, Олег Коцюба, літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету, Леонід Фінберг, головний редактор видавництва "Дух і Літера", Тамара Гундорова, літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут Літератури), Елеонора Соловей, літературознавиця, Андрій Бондар, письменник. есеїст, перекладач, лауреат Премії за 2021 рік, Андрій Павлишин, журналіст, історик, перекладач, лауреат Премії за 2022 рік, Тарас Лютий, філософ, есеїст, лауреат Премії за 2020 рік, Тетяна Терен, журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН.

Короткий список номінантів на здобуття Премії буде опубліковано не пізніше 10 грудня. Оголошення лауреата традиційно відбудеться в день народження Юрія Шевельова – 17 грудня.

Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді протягом календарного року.

Читайте також: Що таке "П’ятий Харків" і навіщо йому потрібен Юрій Шевельов

Раніше лавреатами Премії Шевельова минулих років стали Тарас Прохасько (2013, "Одної і тої самої") та Андрій Портнов (2013, "Історії для домашнього вжитку"), Костянтин Москалець (2014, "Сполохи"), Олександр Бойченко (2015, "Більше/менше"), Вахтанґ Кебуладзе (2016, "Чарунки долі"), Андрій Любка (2017, "Саудаде"), Володимир Єрмоленко (2018, "Плинні ідеології"), Діана Клочко (2019, "65 українських шедеврів. Визнані й неявні"), Тарас Лютий (2020, "Культура принад і спротиву"), Андрій Бондар (2021, "Ласощі для Медора"), Андрій Павлишин (2022, "Нам і далі загрожує вічність").

ВІДЕО ДНЯ

Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету.

Реклама:

Головне сьогодні