Чабан, російські поетка й пожежниця і три українки: ВВС оголосила жіночий Топ-100

Марія Кабацій — 21 листопада 2023, 12:06

ВВС оприлюднив свій щорічний список "100 жінок", яким відзначає жінок з різних країн, які надихають та впливають на світ. Цього року до нього потрапила три українки: письменниця, літературознавиця, публіцистка Оксана Забужко, радниця з питань кліматичної політики Ірина Ставчук та засновниця благодійного фонду "Голоси дітей" Олена Розвадовська.

Упорядники списку зазначили, що Забужко є авторкою понад 20 літературних творів, що належать до художньої прози, поезії та публіцистики: "Її вважають однією з найвидатніших письменниць, поетес та інтелектуалок України… Її книги перекладені 20 мовами й відзначені безліччю національних та міжнародних нагород, серед яких – літературна премія Центральної Європи "Ангелус", Національна премія України імені Тараса Шевченка (за заслуги у гуманітарній сфері) та орден Почесного легіону Франції".

Ставчук нещодавно почала співпрацювати з рухом "Європейський кліматичний фонд", у якому вона опікується українськими програмами, спрямованими на розробку екологічно чистих і стійких до зміни клімату рішень для повоєнного відновлення країни. Вона також є співзасновницею двох відомих екологічних громадських організацій: Центру екологічних ініціатив "Екодія" та "Асоціації велосипедистів Києва" (U-Cycle).

Розвадовська почала волонтерити у прифронтових районах Донбасу у 2015-му. Вона була частиною знімальної команди документального фільму про дитячий притулок у Лисичанську "Будинок зі скалок", що потрапив до списку номінантів на Оскар 2023. Також Олена із командою видала книгу "Війна голосами дітей".

Цьогоріч, на відміну від попереднього року, до списку не включили жодної представниці українських військових. Зате є дві росіянки: пожежниця Софія Косачова та поетка Дар'я Серенко.

Серед таких відомих імен цьогорічного списку як ікона фемінізму Глорія Стайнем, правозахисниця Амаль Клуні, колишня перша леді США Мішель Обама, голлівудська акторка Америка Феррера, олімпійська спортсменка Камілла Піреллі, зустрічаються й такі: одна з останніх жінок-чабанів памірського племені Вахі (Пакистан) Афроз-Нума, яка вже майже три десятиліття доглядає за козами, яками та вівцями, винахідниця портативного ультразвукового пластира для раннього виявлення раку молочної залози Канан Дагдевірен, виконавиця мовою жестів Джастіна Майлз, яка стала відомою на весь світ після цьогорічного Супербоулу, продавчиня риби з Гани Есі Буобаса, організаторка PerifaCon ("Комік-кон для фавел") у бідних районах Сан-Паулу Андреса Дельгадо, буддистська черниця Джецунма Тензін Пальмо.

BBC знову визначив найвпливовіших жінок року. Фото: BBC

Про проєкт "100 жінок"

Щорічний проєкт "100 жінок" ВВС заснувала у 2013 році. Він присвячений сотні надихаючих і впливових жінок. Разом зі списком ВВС публікує інтерв'ю, репортажі, документальні фільми, що висвітлюють роботу жінок, що потрапили до нього.

У попередні роки до списку входили такі відомі жінки як прем'єрка Фінляндії Санна Марін, активістка з питань освіти Малала Юсуфзай, актриса та активістка Джейн Фонда, кліматична активістка Грета Тунберг та багато інших.

До списку "100 жінок-2022" у минулому році включили вісім українок: першу леді Олену Зеленську, парамедикиню Юлію Паєвську (Тайру), захисницю прав людей з інвалідністю Юлію Сачук, правозахисницю Олександру Матвійчук, математикиню Марину Вязовську, журналістку Крістіну Бердинських, лікарку-педіатра Ірину Кондратову, політикиню та волонтерку Яну Зінкевич.

Реклама:

Головне сьогодні