Страшніший, ніж його малюють. Атеросклероз

Багато людей, навіть дуже далеких від медицини, знають, що атеросклероз – дуже поширене і небезпечне захворювання, яке є основною причиною смертності від інсультів та інфарктів.

Адже відомо, що прояви цього захворювання можуть бути навіть у дитячому віці. Про які симптоми атеросклерозу потрібно знати кожному та основні правила харчування для попередження цієї хвороби – йдеться у статті.

Атеросклероз – це хронічне захворювання артерій, що супроводжується нашаруванням жироподібної речовини – холестерину на внутрішній стінці артерій.

Де шукати причину?

[L]Причин розвитку атеросклерозу може бути багато. Серед них – і хронічне запалення судин, і спадкові дефекти артерій, і руйнування судин надмірною кількістю вільних радикалів, і гормональні вікові зміни, і інфекційні, зокрема, хламідії та цитомегаловірус.

Хто ризикує?

Курці, любителі алкоголю, гіпертоніки (до них зараховуються ті, у кого артеріальний тиск 140/90 мм рт ст.), діабетики, особливо ті, що нехтують рекомендаціями щодо здорового способу життя; люди з надмірною вагою та ожирінням, палкі прихильники жирної, смаженої їжі та червоного м’яса і вперті нелюбителі активного способу життя.

Як виявляється атеросклероз?

Зазвичай він виявляється при звуженні (стенозуванні) судини – більше, ніж на 2/3 її внутрішнього діаметра. Стеноз може розвиватися у судинах різних органів. Якщо судина не така крупна, як серцева артерія, то навіть невелика атеросклеротична бляшка може критично зменшити її просвіт.

Атеросклероз судин серця

При звуженні серцевих артерій серцевий м'яз (міокард) отримує менше крові, і, відповідно, менше кисню. При незначному звуженні артерій у стані спокою цього кисню до пори до часу вистачає. При фізичних та емоційних навантаженнях потреба у кисні збільшується, але оскільки серце його недоотримує - з’являється біль, який є своєрідним сигналом, що серце "обкрадене" киснем. Такий стан називають ішемією.

Коли ж кровопостачання ділянки серця зовсім припиняється, розвивається інфаркт міокарда, тобто некроз, змертвіння ділянки серцевого м’яза, на місці якого з часом утворюється рубець.

Захворіти на атеросклероз ризикують курці, любителі алкоголю, гіпертоніки

Атеросклероз судин головного мозку

Порушення роботи судин головного мозку є типовим проявом загального атеросклерозу. Є три стадії цього процесу.

На першій стадії поступово розвиваються погіршення пам’яті, уваги, головні болі, загальна слабкість, але всі ці явища тимчасові – після відпочинку та зміни обстановки вони зникають та на працездатність не суттєво впливають.

На другій стадії головні болі стають затяжними, часто супроводжуються запамороченням, з’являється слабкість, дратівливість, пам’ять ще більше погіршується, причому давні події пригадуються чіткіше, ніж недавні, виконувати звичні робочі обов’язки стає важко, при читанні губиться відчуття змісту, доводиться часто повертатися до вже прочитаного.

На третій стадії пам’ять ще більше погіршується, люди довго не можуть пригадати головні дати свого життя, професійно повністю непридатні. Прояви атеросклерозу судин головного мозку досягають максимуму, який виражається у вигляді інсультів та слабоумства.

Ще більш серйозні ознаки виявляються при стенозі судин, які живлять певні ділянки головного мозку – це порушення ходи та координації рухів, однобічне відчуття оніміння певних ділянок тіла – лівої чи правої половини обличчя, руки або ноги. Язик "заважає" у роті, важко чітко розмовляти. Але ці ознаки протягом доби зникають. Повне припинення кровотоку приводить до інсульту.

Атеросклероз судин кишечника

Холестеринові бляшки можуть утворюватися у судинах, які живлять кишечник. Проявами ішемії (недостатнього кровопостачання) є розлиті болі в животі. Встановити причину болів досить важко, а усунути їх ще важче.

Нерідко старші люди буквально "ходять по лікарям", і безуспішно "лікуються" від захворювань органів травлення. Повне припинення кровообігу у будь-якій ділянці кишечника призводить до некрозу, який вимагає негайного хірургічного втручання, при якому видаляють частину кишечника, і часто прогноз є дуже несприятливий.

Атеросклероз судин нирок

При звуженні судин нирок погіршується їхнє кровопостачання, внаслідок чого у них синтезуються речовини, що спричинюють високий тиск крові. Це своєрідна компенсаторна реакція організму, щоб допомогти ниркам отримувати більше кисню.

Але при значній ішемії нирок розвивається стійка, виражена артеріальна гіпертонія, яка призводить до ще більшого ушкодження судин та серця і прискорює розвиток атеросклерозу.

Атеросклероз судин ніг

Він може "поселитися" у будь-якому місці судин ніг – стегна, гомілки або стопи. Люди скаржаться на оніміння, зміну кольору шкіри, її сухість, лущення шкіри, появу виразок. Пізніше з’являються болі у ногах при ходьбі, особливо швидкій.

Болі можуть бути настільки інтенсивними, що змушують людину зупинятися кожні 100-200 метрів. Лікарі навіть прозвали такий стан синдромом перемінної кульгавості або "вітринною хворобою" - людина змушена робити вигляд, що роздивляється вітрини магазинів.

У кашу додавайте мелене насіння льону

З часом звуження судини закінчується повним припиненням кровотоку у ній і розвивається гангрена, за якою слідує ампутація кінцівки. Найчастіше така доля очікує на курців. Нікотин викликає запалення внутрішньої стінки артерій, від чого вони стають шорсткими і на них швидко утворюються атеросклеротичні бляшки.

Найпоширеніші місця утворення бляшок – згини та розгалуження артерій. Лікування у таких випадках - дуже складна операція, яка, як правило, спрямована лише на збереження життя пацієнта.

Атеросклероз аорти

Як вже згадувалося раніше, ураження крупних судин, таких, як аорта, виникає раніше, але до пори до часу ніяк не виявляється. У висновку УЗД нерідко можна прочитати: "тінь аорти підсилена, аорта ущільнена" або "аорта розширена". Це знаки, що вказують на атеросклероз, яким охоплені всі оболонки аорти. В них відкладається не лише холестерин, але і кристалики кальцію.

Аорта втрачає еластичність, розвивається специфічна "систолічна" гіпертензія, коли підвищується "верхній" тиск крові. Саме такий розвиток подій стає причиною інсультів, наслідки яких є дуже сумними.

Ще страшніший, ніж його малюють

Беручи до уваги розповсюдженість атеросклерозу (після 30–35 років є у 75% чоловіків і 38% жінок, а у 55–60 років ці цифри наближаються майже до 100%), важливо не лише володіти цією інформацією і поширювати її, але і знати, яким чином зменшити ризик виникнення цього захворювання.

Атеросклероз розвивається непомітно, підступно, ніяк не відчувається людиною на ранніх стадіях, а виявляється раптово незворотніми судинними катастрофами, коли кажуть: "жив чоловік, ніколи не хворів і раптом – інфаркт". Виявляється – не раптом, у більшості випадків прогресування атеросклерозу можна було суттєво сповільнити, тому що "той, хто попереджений – той озброєний", - говорили у давнину.

Як харчуватися, щоб перемогти атеросклероз?

І для тих, хто знаходиться у "зоні ризику", і для людей, які цінують та бережуть своє здоров’я, рекомендується якнайшвидше розпочати профілактичне гіполіпідемідемічне харчування (сприяє ефективному зниженню вмісту в крові "поганого" холестерину), розробленого Європейською кардіологічною асоціацією, яке передбачає:

- Обмежити жири, в першу чергу насичені (вершкове масло, жирні молочні продукти) а також кукурудзяну, соняшникову олії.

- Забути назавжди про маргарин та "легке" масло, смажену їжу, особливо жирне червоне м’ясо (лише тушкувати та готувати на пару), а також сосиски та ковбаси.

- З кожним прийомом їжі вживати різноманітні овочі та фрукти, бажано у сирому вигляді. І чим різноманітніші, тим краще.

- Щодня доповнювати раціон нерозчинними та розчинними харчовими волокнами (окрім овочів, фруктів та ягід – це пшеничні та вівсяні висівки, необроблені крупи )

- Не забувати про щоденну присутність омега-3 жирних кислот (насіння льону, олія льону, жирна морська риба)

- Обмежити вживання солі (наша "солона" норма – 1 чайна ложка (5 грамів) на весь день).

- Обмежити алкоголь, а ще краще – взагалі його забути, бо він збільшує ризик інсульту. Якщо це неможливо (або ще не "припекло") – обмежитись червоним сухим якісним вином (не більше 150 мл).

Найкорисніша випічка – з плодово-ягідними начинками

Корисні поради

- В каші, білий м’який сир додавайте мелене насіння льону (молоти бажано безпосередньо перед уживанням, або на 2-3 порції та зберігати у холодильнику у щільно закритій баночці).

- На сніданок, готуючи кашу, готуйте її правильно: залийте коропом, дайте настоятися, доведіть до кипіння, додайте по 1 чайній ложці вівсяних, пшеничних висівок та меленого насіння льону.

- Збагачуйте страви ягодами та горіхами – додавайте їх до кефіру, сиру, каш.

- Візьміть за правило – кожні вихідні вживати ягідно-фруктові смузі.

- Випивайте 2 склянки зеленого чаю щодня.

- Замініть білий хліб (лаваш) висівковим, зерновим або хлібцями із висівками.

- Якщо печете тістечка, готуєте ліниві вареники або сирники – додавайте у тісто пшеничні та вівсяні висівки.

- Пам’ятайте – найкорисніша випічка – з плодово-ягідними начинками, з бісквітного тіста, найшкідливіша – із листкового, розсипчастого, в якому багато масла та маргарину.

- До більшості страв додавайте порошок кореню куркуми (родина імбирних) – вона має виражені протизапальні властивості. Або частіше пийте чай з імбиру.

Рецепти антисклеротичних страв (на 2 порції)

Салат "Детокс"

Овочі: по 1 столовій ложці натертих свіжої моркви, буряка, кореню селери, яблука, нарізаної зелені петрушки, кропу, шпинату, жменя рваного зеленого салату.

Заправка: по 1 столовій ложці соку лимона, оливкової олії Extra virgin, меленого насіння льону та 15% сметани змішати, додати солі, на кінчику ножа - порошок куркуми, чорний мелений перець. Змішати. Вживати негайно, бо втрачаються вітаміни, антиоксиданти та рослинні ферменти. Якщо це вечір – додати нарізаної зеленої цибулі. Чергувати із салатом "Антиокс". Курс – 3 місяці (через день).

Салат "Антиокс"

1 стиглий помідор, 1 огірок, по 1 столовій ложці нарізаної зелені петрушки, кропу, 2 столові ложки м’якого білого сиру (до 5% жирності), 1 столова ложка 15% сметани, трохи солі.

Огірки та помідори тонко нашаткувати, додати зелень, сметану та сіль. Якщо це вечір – додати потовчений зубець часнику. Чергувати із салатом "Детокс". Курс – 3 місяці (через день).

Такі салати-тріади (складаються із листків, плодів та стебел) добре поєднуються із "ранковим" омлетом, "обідньою" паровою котлетою, "вечірньою" вареною або тушкованою рибою.

Регулярне вживання салатів-тріад сприяє очищенню організму від аутотоксинів, нормалізує рівень цукру у крові, омолоджує обмін речовин, сповільнює розвиток атеросклерозу.

Вівсяна каша "Молодість"

Склянка вівсяних пластівців типу "Геркулес", по 1 чайній ложці вівсяних, пшеничних висівок, меленого насіння льону та маку залити 1 склянкою окропу.

Через 15 хвилин довести до кипіння, ледь посолити. Додати по 1 столовій ложці різних ягід (чорниці, смородини, суниці, малини), нарізаних або натертих фруктів (абрикос, яблуко), кориці на кінчику ножа, 1 чайну ложку горіхів, 1 без верху столову ложку меду.

Має виражений оздоровчий ефект, покращує стан шкіри, настрій, розумові здібності.

Смузі "Енергія"

По 1 столовій ложці малини, чорної смородини, чорниці, 1 абрикос, 5 вишень без ягід, 1/3 добро помитого лимона разом із шкіркою, 2 чайні ложки насіння льону, 2 чайні ложки меду збити у блендері до однорідної маси. Вживати замість десерту до кави, намазавши на висівковий хлібець.

Таке ягідно-фруктове пюре – джерело фітохімічних речовин, кожна з яких захищає певні клітини нашого організму, розчинних та нерозчинних харчових волокон, вітамінів, мінералів. Допомагає знешкоджувати ксенобіотики (від грецького слова "ксенос" - чужерідні речовини, які потрапили в організм із їжею, повітрям), знижує ризик розвитку ракових пухлин, підвищує якість та тривалість життя.

Важливо: таке смузі можна приготувати та, розфасувавши у порційні контейнери, заморозити на зиму у морозильній камері, і збагачувати свій раціон у передвесняний період, коли імунітет організму слабне.

Перекус "100 років"

1 склянка кефіру, по 1 чайній ложці меленого насіння кунжуту, льону, висівок вівсяних та пшеничних. В кефір додати всі складники, перемішати та гарним настроєм випити. Такий перекус можна брати із собою на навчання та роботу.

Сприяє нормалізації ваги, омолодженню всього організму, добре насичує.

Життя унікальне. Стільки можна встигнути і зробити цей світ ще кращим, коли є здоров’я. Великий Микола Амосов, який рятував тисячі людських життів наголошував: "Не сподівайтеся, що лікарі ... зроблять вас здоровими. Вони можуть врятувати життя, навіть вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту. А далі вчіться покладатися на себе."

Оксана Скиталінська, дієтолог, 100rokiv.com, спеціально для УП.Життя

Фото з Flickr (by stefanheider, Key Lime Yummies, dawndh)

Реклама:

Головне сьогодні