Як завагітніти? Пояснює Супрун

— 28 травня 2019, 16:45

Чи страшно народжувати чи виношувати дитину?

"Не так страшно народжувати, як читати форуми про вагітність і пологи", – пише на своїй сторінці у Facebook в.о. міністра з охорони здоров’я Уляна Супрун.

Фото:Wavebreakmedia/Depositphotos

Але підготувати свій організм до вагітності не завадить.

Аналізи

Здати загальний аналіз крові. Це безкоштовно. Здавати його потрібно час від часу всім.

ВІДЕО ДНЯ

Це дозволить виявити запальні процеси чи анемію, і призначити додаткові обстеження та лікування.

Варто дізнатися групу крові обох батьків, зокрема, резус-фактор.

Резуc фактор – це наявність певного білка на поверхні еритроцитів. Якщо група крові Rh – значить білка немає та імунна система його ніколи не бачила.

Не панікуйте: якщо в батька кров Rh+, а в матері Rh-, то не обов’язково в дитини буде Rh+ (батько може бути Rh+/Rh-).

Під час вагітності кров матері й дитини не контактують і не змішуються, тож імунна система матері не бачить резус-антиген дитини і не реагує на нього.

Якщо немає крововиливів, чи історії переривання вагітності, попередніх вагітностей і народження резус-позитивної дитини, позаматкової вагітності – до пологів все має бути гаразд.

Під час пологів кров матері й дитини можуть контактувати, і наступні вагітності можуть бути ускладнені.

Наявність антирезус антитіл можна перевірити, і якщо їх немає, під час вагітності, то одразу після пологів вводять Rh-імуноглобулін, який запобігає формуванню в матері імунної реакції.

Якщо він уже є, то, на жаль, лікування не допоможе. Але наразі запам’ятайте: варто знати групу крові, але не варто перейматися.

Пройти діагностику інфекційних хвороб

Обом партнерам корисно здати аналізи на сифіліс, ВІЛ, гепатит С, герпес та наявність імунітету до гепатиту В, токсоплазмозу та кору.

Перевіряти відсутність хвороб, що передаються статевим шляхом, перед переходом із захищеного презервативом сексу до незахищеного – правильна практика. Зробіть це незалежно від планів щодо батьківства.

Якщо у вас немає імунітету до токсоплазми, а є кіт (коти – це одна із ланок життєвого циклу токсоплазми, збудника небезпечної для плода інфекції), не варто його віддавати в притулок. Джерелом токсоплазмозу для людини є непросмажене чи солоне м’ясо, а не котячі фекалії.

Щеплення

Що важливо знати про щеплення та вагітність:

 • Інфекційні захворювання під час вагітності – значний ризик для фізичного та розумового розвитку дитини. Не всі щеплення можна робити під час вагітності.
 • Якщо ви не хворіли на вітрянку, краще зробіть щеплення до зачаття дитини. Якщо один із партнерів носій вірусу гепатиту В, то іншому слід пройти вакцинацію.
 • Щеплення проти правця і дифтерії слід робити кожні десять років.
 • Перевірте антитіла до кору, і за потреби, оновіть вакцинацію, перш ніж завагітніти. Нагадуємо, що більше немає вікових обмежень на вакцинацію проти кору. Кір, свинка та краснуха – загроза для плоду.
 • Під час вагітності можна і треба робити щеплення від грипу. Набутий імунітет стане в пригоді і новонародженій дитині, адже антитіла можуть передаватися від матері до дитини.

Стиль життя

Покиньте курити, споживати алкоголь та наркотики.

Це стосується обох майбутніх батьків. Всі ці сполуки псують життєздатність яйцеклітини, сперматозоїдів й їхню якість.

В Британії 13% випадків складнощів із зачаттям пов’язують з активним і пасивним курінням матері. Відмова від куріння покращує фертильність.

Куріння батька знижує кількість активних сперматозоїдів на 14-17% і впливає на фертильність майбутньої дитини.

Плід жінки, що курить тютюн чи канабіс, має менші розміри та вагу. Куріння канабісу під час вагітності заборонене і може викликати вади розвитку плоду.

Також:

 • Переконайтеся, що ви не контактуєте з токсичними сполуками;
 • Алкоголь та наркотики також викликають вади розвитку плоду і можуть погіршувати фізичний та розумовий розвиток уже народженої дитини.

Розберіться з хронічними захворюваннями та ліками

 • Наприклад, ви можете жити із гіпертонією, клінічною депресією чи гіпотиреозом і не знати про це. Хронічні хвороби можуть впливати не лише на якість життя, а на фертильність і перебіг вагітності. При цьому, хронічні хвороби не означають, що не можна народжувати дітей.
 • Низка ліків заборонена під час вагітності. Ви маєте завчасно проконсультуватися з лікарем щодо корекції лікувального плану. Не прописуйте собі ліки чи добавки – низка БАДів на основі трав може шкодити фертильності чи вагітності. Пам’ятайте про історію з популярним в 1950-60ті заспокійливим талідомідом, який виявився тератогеном і призвів до народження дітей з суттєвими вадами розвитку.

Нормалізуйте вагу

Це важливо як для жінок, такі чоловіків.

Нормальна вага – це індекс маси тіла (ІМТ) більший за 18,5 та менший за 25. Ожиріння (ІМТ понад 30) часто пов’язане із синдромом полікістозних яєчників, а то й зі складнощами фертильності. Це не причинно-наслідковий зв’язок, це асоційованість – і те, і друге трапляється частіше в купі, ніж окремо.

Як розрахувати індекс маси тіла дивіться тут.

Чому нормальна вага так важлива:

 • Жінки з нормальною вагою рідше потребують кесарського розтину під час пологів.
 • Недостатня вага жінки та жирові запаси, менші за 11% – це передумова порушення менструального циклу чи його припинення. Це називається аменорея: немає менструації – не можна завагітніти. Буває і таке, що менструації пропадають, і пара перестає дбати про контрацепцію, що може закінчитися неочікуваною вагітністю. Особливо аменорея загрожує атлеткам і танцівницям – жінками, які багато тренуються і недостатньо харчуються з метою контролю ваги.
 • В чоловіків абдомінальний жир (живіт) також погіршує батьківські перспективи у кілька способів. Один із них – дія ферменту ароматази в жировій тканині. Цей фермент перетворює чоловічий гормон тестостерон на жіночий естроген. В субфертильних чоловіків схуднення покращує шанси зачати дитину.
 • Для нормалізації ваги переконайтеся в тому, що ви не їсте енергетично-насичених продуктів (як-то солодощі, великі обсяги алкоголю, смажені страви), що у вас немає гормональних порушень, розладів харчової поведінки (булімія, анорексія) та ви маєте достатню фізичнe активність.
 • Не треба "сідати на дієту 500 кілокалорій" – цим ви лише виснажите свої запаси мікроелементів та вітамінів, а також психіку. Почніть з того, що приберете з раціону шкідливі продукти, додасте корисні (рибу, бобові, овочі, ягоди, насіння) та перевірите стан щитоподібної залози.

Також:

Перевірте стан щитоподібної залози

Проблеми із щитоподібною залозою як нестача гормонів, так і їх надлишок можуть призводити до ускладнення вагітності, пре-еклампсії, передчасного народження чи навіть вад розвитку.

Якщо бракує гормонів щитоподібної залози, вагітність може і не настати.

Тому при плануванні вагітності слід перевірити рівень гормонів (перший аналіз – це рівень тиреотропного гормону) та пройти обстеження в ендокринолога. Він за потреби призначить добавки йоду.

Вітаміни

 • Фолієва кислота (вітамін В9). Почніть пити її за три місяці до запланованого зачаття, і не припиняйте до 12 тижня вагітності. Це – головний вітамін профілактики вад розвитку плоду. Рекомендована кількість – 400 мкг/добу. Фолієва кислота міститься в зелених овочах, шпинаті та печінці.
 • Веганкам чи людям із хворобами кишківника чи печінки можуть знадобитися добавки вітаміну В12. В разі анемії, в залежності від її причини, можуть бути потрібні добавки заліза, вітаміну В12, або лікування шлунку або печінки.
 • Низка робіт показала користь вітаміну Е перед зачаттям. Він запобігає вільнорадикальним процесам у фолікулах та сперматозоїдах. Втім, докази користі добавок вітаміну Е посередньої якості, а уже вагітним жінкам не рекомендовані добавки вітаміну Е.
 • Чоловікам стануть в пригоді волоські горіхи, насіння гарбуза та арахіс. Це джерела цинку – мікроелементу, потрібного для сперматогенезу.
 • Мультивітаміні потрібні передусім жінкам в країнах із низьким доходом, де є суттєвий ризик недостатнього харчування, одноманітного бідного раціону. Там мультивітаміни суттєво знижують ризик народження дитини з малою вагою (менше, ніж 2500 грамів) та передчасного народження. Якщо ваш раціон був і є повноцінним, приймати мультивітаміни не обов’язково.

Огляд у гінеколога

 • Зробіть УЗД органів малого таза та цитологічне дослідження цервікального каналу. Це слід робити кожні 1-2 роки.
 • Перевірте примордіальні фолікули, стан ендометрію, обговоріть з лікарем тривалість циклу. Ви можете не планувати поки дітей, але вагатися під тиском нагадувань про "цокання годинника". Тому варто дізнатися, в якому стані ваші фолікулярні запаси – потенційна кількість яйцеклітин, що можуть пройти овуляцію (дозрівання) упродовж життя.
 • Фолікулярні запаси в усіх різні. Кількість примордіальних фолікулів (яйцеклітини, що закладаються ще до народження) можна побачити на УЗД в першій половині циклу, і збагнути чи є час для відкладання вагітності, чи варто вдатися до допоміжних репродуктивних технологій. Розібратися з цим питанням допоможе і рівень антимюлерівського гормону.
 • Синдром полікістозних яєчників чи ендометріоз можуть знижувати фертильність. Часто ми боїмося йти до лікаря. Раптом там щось погане, і затягуємо лікування. Але тільки лікар може призначити лікування та наблизити омріяну вагітність. Нарешті, тільки регулярні обстеження (та вакцинація від папіломавірусу людини) можуть запобігти раку шийки матки.
 • Чоловікам не завадить пройти обстеження в уролога, особливо якщо є дискомфорт із сечовипусканням або часткова еректильна дисфункція.

Не перейматися, якщо вагітність не настала в перший же цикл

 • Більшість здорових фертильних пар можуть зачати упродовж 6-12 місяців. Жінкам, старшим за 35 років, може знадобитися вдвічі більше часу. За різними даними, 78-82% жінок 35-40 років можуть завагітніти протягом року. У 24-34 роки такий шанс становить 84%.
 • Максимальна ймовірність зачаття буде в разі незахищеного сексу тричі на тиждень за тиждень до ймовірної овуляції та під час неї. Час настання овуляції в усіх різний, і з віком овуляція може наставати пізніше.

Вас також може зацікавити:

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні