Коронавірус може жити в повітрі кілька годин, на поверхнях – декілька днів. Дослідження

Катерина Хорощак — 18 березня 2020, 13:06

Коронавірус, який спричиняє хворобу COVID-19, може бути життєздатним і заразним у вигляді дрібних частинок у повітрі протягом декількох годин і на поверхні упродовж декількох днів.

Про це йдеться в дослідженні Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NІAІ), що входить до складу Національного інституту охорони здоров'я США.

Його опублікували у медичному журналі New England Journal of Medicine.

Загалом, вірус вже був мертвим після 4 годин на міді, після 24 – на картоні, після 50 – на сталі, і до трьох днів був живим на пластику

Вчені спробували імітувати вірус, перенесений від зараженої людини, на поверхнях в домашніх умовах або в лікарні, наприклад, при кашлі або дотику до предметів.

Вони використовували пристрій, який дублював аерозоль, що утворюється при кашлі або чханні.

ВІДЕО ДНЯ

Аерозоль – це рідкі або тверді частинки у повітрі. У дослідженні вони були розміром менше 5 мікрометрів.

Вчені досліджували вірус у п’яти ситуаціях: у вигляді аерозолю у повітрі, на пластику, нержавіючій сталі, міді і картоні.

Коронавірус SARS-CoV-2 залишався життєздатним у вигляді аерозолю протягом 3 годин, але його концентрація знижувалася.

Він був більш стабільним на пластику і нержавіючій сталі, ніж на міді і картоні.

Ще життєздатний вірус виявили через 72 години після нанесення на цих поверхнях, хоча його концентрація теж значно знизилася.

Загалом, вірус вже був мертвим після 4 годин на міді, після 24 – на картоні, після 50 – на сталі, і до трьох днів був живим на пластику.

Вчені стверджують, що передача SARS-CoV-2 у вигляді аерозолів і фомітів (предмети що містять патогенні мікроорганізми, при контакті з якими виникає ризик зараження) є правдоподібною, оскільки вірус може залишатися життєздатним в аерозолі протягом декількох годин і на поверхні аж до декількох днів.

Ці результати повторюють дані щодо SARS-CoV-1, вірусу, який був активний в 2003-2004 роках.

Його форми передачі були пов'язані з внутрішньолікарняними поширенням і суперпоширювачами.

Проблема з розповсюдженням через аерозоль у тому, що ці частинки потенційно можуть переміщатися на доволі великі відстані.

Однак в поточному дослідженні вчені не визначали, як далеко SARS-CoV-2 міг переміщатися в повітрі.

Більше того, вчені перевіряли, чи можуть вірусні частинки з аерозолю інфікувати клітини, вирощені в лабораторії, а не реальних людей.

Вони розповіли, що навіть якщо передача через аерозоль може статися, навряд чи це буде основний спосіб поширення вірусу при нинішній пандемії.

"Сьогодні науковці сходяться на тому, що переважно передача відбувається через великі краплі, а не маленькі аерозолі. На щастя, краплі досить важкі, щоб не переміщатися дуже далеко", – сказав співавтор дослідження Ділан Моріс.

Вас також може зацікавити:

Що приготувати на випадок інфекційної лікарні: список і поради

Як пандемія коронавірусу вплине на наші домівки. Погляд архітектора

Що треба знати про тести на коронавірус: як їх роблять, за яких умов і чи можна зробити самостійно

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні